Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Нарбаева Женевадаги Парламентлараро иттифоқ (ПИ) ассамблеясининг «Парламент дипломатияси: тинчлик ва ўзаро ҳамжиҳатлик кўприкларини яратиш» мавзусидаги 148-сессиясида нутқ сўзлади.
У ўз нутқида башорат қилиш қийин бўлган ҳозирги халқаро вазият ва давлатлараро муносабатларда ўзаро тушуниш йўқлиги шароитида дунё мамлакатлари парламентларининг роли ва аҳамияти ортиб бораётганини таъкидлади.
«Биз, парламентарийлар парламент дипломатиясини ривожлантириш орқали тинчлик ва глобал барқарорликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшишимиз керак», — деди Танзила Нарбаева ва Ўзбекистон ПИнинг бу борадаги концептуал тамойилларини қўллаб-қувватлашини қўшимча қилди.
парламент, парламентлараро иттифоқ, танзила нарбаева
У Ўзбекистон эътибор қаратиш зарур деб ҳисоблайдиган бир қанча устувор йўналишларни санаб ўтди.
«Парламент дипломатияси давлатлар ўртасидаги ишончни мустаҳкамлашнинг асосий механизми сифатида зиддиятларнинг олдини олишда муҳим роль ўйнаши лозим», — деди Танзила Нарбаева ПИ бош котиби Озарбайжон ва Арманистон парламентлари ўртасида алоқа ўрнатишда воситачи бўлганини эслатиб.
«Биз ПИнинг парламентлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга оид ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз, бу мураккаб вазиятларда муросали ечимларни топишга ёрдам беради», — деди Сенат раиси.
«Парламентлар заиф қатламлар ҳуқуқларини фаол ҳимоя қилиши керак. Бу, шунингдек, камситиш, нафрат ва зўравонликнинг барча кўринишларига қарши курашни ҳам ўз ичига олади», — деди Танзила Нарбаева.
Учинчи компонент сифатида у «парламентарийлар ўртасида ишончли муносабатлар ўрнатишга, умумий муаммо ва вазифаларни ҳал қилишга ёрдам берадиган» минтақавий ҳамкорлик муҳимлигини таъкидлади. «Улар ўз минтақаси манфаатларини биргаликда ҳимоя қилишлари мумкин», — деди Сенат раиси.
Танзила Нарбаева Ўзбекистон бундан буён ҳам ҳозирги глобал муаммоларни самарали ҳал этиш учун парламент дипломатиясини ривожлантириш ва халқаро алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган ПИ ташаббусларини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Сенат раҳбари, шунингдек, Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда ПИнинг 150 йиллик юбилей ассамблеясини ўтказиш ташаббусини қўллаб-қувватлаганини эслатди.
«Биз Марказий Осиё тарихидаги энг йириги бўлибгина қолмай, балки барча иштирокчилар ва меҳмонларда унутилмас таассурот қолдирадиган ассамблеяни юқори ташкилий ва мазмунли даражада ташкил этиш ва ўтказиш бўйича ишларни аллақачон бошлаб юбордик», — деди у.
Танзила Нарбаева Женевага ташрифи чоғида ПИ раиси Тулия Эксон билан ҳам учрашди.
«Ўзбекистон ушбу ассамблеяга мезбонлик қилаётганидан хурсандмиз, чунки айнан сизнинг мамлакатингиз бундай шарафга муносибдир. Мен Тошкентдаги юбилей ассамблеяни ПИ ва бутун жаҳон парламентаризми тарихидаги унутилмас воқеага айлантириш учун бор кучимни ишга солишга тайёрман» — дея таъкидлади Тулия Эксон.
Танзила Нарбоева ПИ бош котиби Мартин Чунгонг билан ҳам учрашди.
Танзила Нарбоева БМТ бош котиби ўринбосари, БМТнинг Женевадаги бўлими бош директори Татьяна Валовая билан ҳам учрашув ўтказди.
Айни пайтда Ўзбекистон ва БМТ ҳамкорликда 140 га яқин дастур ва лойиҳани амалга оширмоқда. Татьяна Валовая Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Томонлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини, гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизлар имкониятларини кенгайтириш масалалари юзасидан фикр алмашди. Учрашув якунлари бўйича мулоқотни тизимли давом эттириш, қўшма лойиҳаларни кенгайтириш орқали ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича келишувга эришилди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева выступила на 148-й сессии Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) «Парламентская дипломатия: Создание мостов мира и взаимопонимания» в Женеве.
В своей речи она признала, что в современной труднопредсказуемой международной обстановке и при дефиците взаимопонимания в межгосударственных отношениях возрастает роль и востребованность парламентов стран мира.
«Мы, парламентарии, должны внести свой вклад в укрепление мира и глобальной стабильности путём развития парламентской дипломатии», — подчеркнула Танзила Нарбаева, добавив, что Узбекистан поддерживает концептуальные принципы МПС, направленные на её укрепление.
межпарламентский союз, парламент, танзила нарбаева
Она перечислила несколько приоритетных направлений, на которых Узбекистан считает нужным сосредоточиться.
«Парламентская дипломатия как ключевой механизм укрепления доверия между государствами должна играть важную роль по предотвращению конфликтов», — сказала Танзила Нарбаева, напомнив о том, что генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг выступил посредником налаживания контактов между парламентами Азербайджана и Армении.
«Всецело поддерживаем инициативы МПС по укреплению сотрудничества между парламентами, что способствует поиску компромиссных решений в сложных ситуациях», — заявила глава Сената.
«Парламенты должны активно защищать права уязвимых групп населения. Это предусматривает также борьбу с дискриминацией, ненавистью и насилием во всех его проявлениях», — подчеркнула также Танзила Нарбаева.
В качестве третьего компонента она отметила важность регионального взаимодействия, «что способствует установлению доверительных отношений между парламентариями и решению общих проблем и задач». «Они могут совместно выступать в защиту интересов своего региона», — отметила глава Сената Узбекистана.
Танзила Нарбаева отметила, что Узбекистан впредь будет поддерживать инициативы МПС, направленные на развитие парламентской дипломатии и укрепление международных отношений в целях эффективного решения глобальных вызовов современности.
Глава Сената также напомнила, что МПС поддержала инициативу президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по проведению в Узбекистане юбилейной 150-й Ассамблеи МПС.
«Нами уже начата работа по организации и проведению ассамблеи на самом высоком организационном и содержательном уровне, которое станет не только крупнейшим в истории Центральной Азии, но и оставит незабываемое впечатление для всех участников и гостей», — сказала она.
В ходе визита в Женеву Танзила Нарбаева также провела встречу с председателем МПС Тулией Эксон.
«Мы рады, что именно Узбекистан принимает [150-ю] ассамблею. Ваша страна заслуживает такой чести. Готова приложить все усилия, чтобы юбилейная ассамблея в Ташкенте стала незабываемым мероприятием в истории МПС и всего глобального парламентаризма», — отметила Тулия Эксон.
Она также подчеркнула, что по итогам мероприятия в 2025 году в Ташкенте МПС планирует принять документ, определяющий приоритетные направления парламентского движения в мире на среднесрочную и долгосрочную перспективу.
Танзила Нарбаева также встретилась с генеральным секретарём МПС Мартином Чунгонгом.
Кроме того, она провела встречу с заместителем генерального секретаря ООН, генеральным директором отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой.
Сейчас Узбекистан и ООН совместно реализуют около 140 программ и проектов. Татьяна Валовая высоко оценила усилия Узбекистана по реализации Целей устойчивого развития.
Стороны обменялись мнениями по вопросам обеспечения прав и свобод человека, гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин. По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении системного диалога и укреплении сотрудничества путём расширения совместных проектов.