25 март куни Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи доирасида Янги Наманган туманидаги Gavhar Jewel Group корхонасида бўлди.
Корхона йилига 1200 кг заргарлик буюмларини саноат усулида ишлаб чиқариш қувватига эга. 2022 йилда очилган заводда Туркия, Италия, АҚШ ва Германиядан келтирилган ускуналар ўрнатилган. Лойиҳа қиймати 6,5 миллион доллар бўлиб, шундан 3,5 млн доллари асбоб-ускуналар, 1 млн доллари ишлаб чиқариш мажмуаси ва 2 млн доллари хомашё базасини шакллантиришга сарфланган.
Бугунги кунда корхонада 10 минг хил дизайндаги заргарлик буюмларини ишлаб чиқариш ўзлаштирилган. Чет эллар билан ҳамкорликда қўл соатларининг тилла корпусини тайёрлаш йўлга қуйилган. 2023 йилда 270 килограмм маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Бундан ташқари, бу ерда 3D моделлаштириш орқали буюртма асосида исталган кўринишдаги буюмларни ишлаб чиқариш мумкин.
Маълум қилинишича, корхонада маҳаллий заргарлар билан кооперация йўлга қўйилган. Натижада «яширин ишлаганлар «соя»дан чиққан», иш ўринлари кўпайган. Корхонада 100 дан ортиқ кишининг бандлиги таъминланган.
Давлат раҳбари корхона заргарлари билан суҳбатлашди.
«Мамлакатимизда йилига 100 тонна олтин қазиб олаяпмиз. Уни заргар тадбиркорларга бўлиб тўлаш шарти билан сотишга рухсат берилган. Очиғи, бундай имкониятлар ҳеч қайси давлатда йўқ. Лекин юртимизда олтиннинг атиги 6 фоизи қайта ишланяпти. Олтин қазиб олинмайдиган мамлакатлар биздан кўп экспорт қиляпти. Бу соҳада бироз кечикдик. Шунинг учун ишлаб чиқаришга қўшимча шароитлар яратяпмиз. Бу — ҳали бошланиши. Соҳани ҳали яна ривожлантирамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ўша ерда туркиялик ишбилармонлар билан тажриба алмашиш, соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш масалалари бўйича мулоқот қилди.
Давлат раҳбари йилига 20 минг тонна бурама мих ва 18 минг тонна рулонли қоғоз ишлаб чиқарадиган, 6 млн долларлик экспорт қувватига эга «Мехмаш» масъулияти чекланган жамияти маҳсулотларини ҳам кўздан кечирди. Корхонада 700 киши иш билан таъминланган.
Шавкат Мирзиёев бозор талабидан келиб чиқиб, автомобиль саноатида қўлланадиган маҳкамлаш маҳсулотлари ҳажмини ва экспортини ошириш, иш ўринларини кўпайтириш режалари юзасидан кўрсатмалар берди.
Маълумот учун, «Мехмаш» ва Gavhar корхоналаридаги асосий улуш Дилдора Заҳиджоновна Исаевага тегишли.

On March 25, President Shavkat Mirziyoyev visited the Gavhar Jewel Group enterprise in Yangi-Namangan district as part of his trip to Namangan region.
The enterprise, operational since 2022, can annually produce 1,200 kg of jewelry at an industrial scale. Equipped with machinery from Turkey, Italy, the U.S., and Germany, the project incurred a total cost of $6.5 million, with $3.5 million allocated for equipment, $1 million for the production complex, and $2 million for establishing the raw material base.
The factory has already mastered the production of 10,000 varieties of jewelry and established collaboration with foreign partners to manufacture gold watch cases, yielding 270 kg of products in 2023.
Moreover, the facility offers customized 3D-modeled designs.
Through cooperation with local jewelers, the company has formalized informal employment, creating over 100 jobs.
The head of state talked to the jewelers of the company.
“100 tons of gold are mined in our country annually. It is allowed to sell gold to entrepreneurs in installments. In fact, there is no such possibility in other countries. However, we process only 6% of gold. Countries that do not mine gold export more jewelry than we do. We are a bit behind in this area. That is why we are creating additional conditions for production, and this is just the beginning. We will continue to develop this industry,” Shavkat Mirziyoyev said.
During discussions with Turkish entrepreneurs, President Mirziyoyev addressed the legislative improvements for the industry.
The head of state also got acquainted with the products of Mekhmash company, which produces 20 thousand tons of screws and 18 thousand tons of rolled paper per year, having an export potential of 6 million dollars. It employs 700 people.
The president also visited Mehmash, a company producing 20,000 tons of screws and 18,000 tons of rolled paper annually with an export potential of $6 million. It employs 700 people.
Shavkat Mirziyoyev directed to boost production, particularly for automotive fasteners, to create more jobs.
Dildora Isayeva Zakhidjonovna owns a major stake in Mekhmash and Gavhar.
In March 2021, the Central Bank of Uzbekistan for the first time revealed the volume of gold sales for the past decade. According to the disclosure, the country exported a total of 687 tons of non-monetary gold from 2010 to 2020, including 100 tons in 2020 alone.