25 март куни Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи доирасида Янги Наманган туманидаги Gavhar Jewel Group корхонасида бўлди.
Корхона йилига 1200 кг заргарлик буюмларини саноат усулида ишлаб чиқариш қувватига эга. 2022 йилда очилган заводда Туркия, Италия, АҚШ ва Германиядан келтирилган ускуналар ўрнатилган. Лойиҳа қиймати 6,5 миллион доллар бўлиб, шундан 3,5 млн доллари асбоб-ускуналар, 1 млн доллари ишлаб чиқариш мажмуаси ва 2 млн доллари хомашё базасини шакллантиришга сарфланган.
Бугунги кунда корхонада 10 минг хил дизайндаги заргарлик буюмларини ишлаб чиқариш ўзлаштирилган. Чет эллар билан ҳамкорликда қўл соатларининг тилла корпусини тайёрлаш йўлга қуйилган. 2023 йилда 270 килограмм маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Бундан ташқари, бу ерда 3D моделлаштириш орқали буюртма асосида исталган кўринишдаги буюмларни ишлаб чиқариш мумкин.
Маълум қилинишича, корхонада маҳаллий заргарлар билан кооперация йўлга қўйилган. Натижада «яширин ишлаганлар «соя»дан чиққан», иш ўринлари кўпайган. Корхонада 100 дан ортиқ кишининг бандлиги таъминланган.
Давлат раҳбари корхона заргарлари билан суҳбатлашди.
«Мамлакатимизда йилига 100 тонна олтин қазиб олаяпмиз. Уни заргар тадбиркорларга бўлиб тўлаш шарти билан сотишга рухсат берилган. Очиғи, бундай имкониятлар ҳеч қайси давлатда йўқ. Лекин юртимизда олтиннинг атиги 6 фоизи қайта ишланяпти. Олтин қазиб олинмайдиган мамлакатлар биздан кўп экспорт қиляпти. Бу соҳада бироз кечикдик. Шунинг учун ишлаб чиқаришга қўшимча шароитлар яратяпмиз. Бу — ҳали бошланиши. Соҳани ҳали яна ривожлантирамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ўша ерда туркиялик ишбилармонлар билан тажриба алмашиш, соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш масалалари бўйича мулоқот қилди.
Давлат раҳбари йилига 20 минг тонна бурама мих ва 18 минг тонна рулонли қоғоз ишлаб чиқарадиган, 6 млн долларлик экспорт қувватига эга «Мехмаш» масъулияти чекланган жамияти маҳсулотларини ҳам кўздан кечирди. Корхонада 700 киши иш билан таъминланган.
Шавкат Мирзиёев бозор талабидан келиб чиқиб, автомобиль саноатида қўлланадиган маҳкамлаш маҳсулотлари ҳажмини ва экспортини ошириш, иш ўринларини кўпайтириш режалари юзасидан кўрсатмалар берди.
Маълумот учун, «Мехмаш» ва Gavhar корхоналаридаги асосий улуш Дилдора Заҳиджоновна Исаевага тегишли.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках визита в Наманганскую область 25 марта посетил предприятие Gavhar Jewel Group в Янги-Наманганском районе.
Предприятие способно промышленным способом производить 1200 кг ювелирных изделий в год. На заводе, открывшемся в 2022 году, установлено оборудование из Турции, Италии, США и Германии. Стоимость проекта составляет 6,5 млн долларов, из которых $3,5 млн потрачено на оборудование, $1 млн — на производственный комплекс и $2 млн долларов — на формирование сырьевой базы.
Сегодня на предприятии освоено производство ювелирных изделий 10 тысяч разновидностей. В сотрудничестве с зарубежными партнёрами налажено производство золотых корпусов для часов. В 2023 году было произведено 270 кг продукции.
Кроме того, здесь можно выпустить изделия любой формы на заказ с помощью 3D-моделирования.
Сообщается, что на предприятии налажена кооперация с местными ювелирами. В результате те, кто ранее работал неофициально, вышли из «тени», и количество рабочих мест увеличилось. На заводе обеспечены работой более 100 человек.
Глава государства побеседовал с ювелирами компании.
«В нашей стране ежегодно добывается 100 тонн золота. Разрешена реализация золота предпринимателям в рассрочку. На самом деле, такой возможности нет в других странах. Однако у нас перерабатывается всего 6% золота. Страны, не добывающие золото, экспортируют больше ювелирных изделий, чем мы. Мы немного отстали в этой области. Поэтому создаём дополнительные условия для производства. И это только начало. Мы продолжим развивать эту отрасль», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент обсудил с турецкими предпринимателями вопросы усовершенствования законодательства в данной сфере.
Глава государства также ознакомился с продукцией компании «Мехмаш», которая производит в год 20 тысяч тонн винтов и 18 тысяч тонн рулонной бумаги, обладая экспортным потенциалом в 6 млн долларов. Здесь работают 700 человек.
Шавкат Мирзиёев дал указания касательно увеличения объёма производства и экспорта крепёжных изделий, используемых в автомобильной промышленности, расширения количества рабочих мест.
Основная доля в предприятиях «Мехмаш» и Gavhar принадлежит Дильдоре Захиджоновной Исаевой.
В марте 2021 года Центральный банк Узбекистана впервые раскрыл объёмы продажи золота за 10 лет. Выяснилось, что страна экспортировала 687 тонн немонетарного золота за 2010−2020 годы, в том числе 100 тонн за 2020-й год.