26 мартдан Тошкент шаҳрида марказий иситиш тизими ўчирилади, деб хабар берди «Газета.uz»га пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати.
Ҳокимликнинг эслатишича, иситиш даври ўртача кунлик ҳарорат 8 даражадан юқори бўлган беш кунлик муддат тугагандан кейинги куни тугатилади.
«Шундан келиб чиқиб, Тошкент шаҳри Гидрометеорология маркази маълумотлари ҳамда ўртача кунлик ҳаво ҳарорати айни пайтда 10 даражадан юқори бўлишини инобатга олган ҳолда 26 мартдан мавсумини якунлаш режалаштирилаётганини маълум қиламиз», — дейилади ҳокимлик хабарида.
Эслатиб ўтамиз, пойтахтда 6 ноябрдан иситиш мавсуми бошланган. Ўтган йилги иситиш мавсуми 22 октябрдан 10 мартгача давом этганди.

В Ташкенте с 26 марта будет отключено центральное отопление, сообщили «Газете.uz» пресс-служба хокимията столицы.
В городской администрации напомнили, что отопительный период должен заканчиваться со дня, следующего за днём окончания пятидневного периода при среднесуточной температуре выше 8 градусов.
«Исходя из этого, а также, с учётом данных Центра гидрометерологии города Ташкента и того, что среднесуточная температура в настоящее время выше 10 градусов, сообщаем, что отопительный период 2023—2024 годов завершится 26 марта 2024 года», — отметили в хокимияте.
Отметим, что тарифы за услуги теплоснабжения и горячего водоснабжения для населения Ташкента повысятся на 15% до 105 754 сум/Гкал. В Veolia Energy Tashkent сообщали, что новые тарифы вступят в силу сразу после завершения отопительного сезона.