19 март куни Шавкат Мирзиёев Яккасарой туманидаги йўловчи вагонлар қуриш ва таъмирлаш заводига ташриф буюрди.
Аввалроқ ёзганимиздек, давлат раҳбари заводда ишлаб чиқарилган вагонларни кўздан кечирди. Уларнинг дизайнини ўзгартириш ва йўловчилар учун қулайликларни яхшилаш зарурлигини таъкидлади.
«Дизайнерлар, инженерлар [учун танлов] эълон қилиб, вагон ичкарисини ҳам арзонлаштирсак бўлади, металларни ҳам бошқатдан кўриб чиқса бўлади, коридоримизни ҳам кўриб чиқсак бўлади. Ичидаги кўп нарсаси ўзгармаган. Тўғри, хавфсизлик бўйича тушиб кетмаслиги учун бир нарсалар қўйибсизлар, лекин уни ҳам енгиллаштирса бўлади. Тендер қилинглар. Шундай бўлиши керакки, буни кўргандан Янги Ўзбекистон сезилиши керак. Одамлар Янги Ўзбекистон вагонини кўриб, руҳланиши керак», — деди у.
Давлат раҳбари темирйўл тармоғини электрлаштириш, кўп аҳолили туманларни қамраб олиш ва саноат учун алоҳида қувватлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.
«Ўзбекистон темир йўллари» бошқаруви раиси Зуфар Нарзуллаевнинг таъкидлашича, мавжуд электропоездларнинг узунлиги 18 метрни ташкил этади, завод буни 22 метрга етказмоқчи. Ҳозирда бундай поездлар Ховос ва Бўстонлиқ туманларига қатнамоқда.
«Ўзи арзимаган 8 дона электропоездимиз бор Ўзбекистон давлатида. Лекин ҳозир [президент] жуда катта топшириқ бердилар, заводнинг ишлаб чиқариш қуввати бир йилда 50 та эди, президент бизга 100 та вагон ишлаб чиқарасан, деб топшириқ бердилар. Бунинг учун уч сменада иш ташкил қилинади. Энг асосийси, бунинг бозори бор. Давлатимиз, шахсан юртбошимизнинг ўзлари бизларга бунинг бозорини қилиб бердилар. „Ўзбекистон темир йўллари“ буларни сотиб олади, бундан ташқари, қўшни давлатларга экспорт қилинади», — дейди Зуфар Нарзуллаев.
Давлат раҳбарига, шунингдек, 2024 йилда электропоездлар ва метро поездлари ишлаб чиқаришга оид янги лойиҳа ҳам тақдимот қилинди. Бундай поездлар минтақада биринчи марта ишлаб чиқарилади.
Тошкент давлат транспорт университети кафедра мудири Рустам Раҳимовнинг сўзларига кўра, биринчи босқичда вилоятлар бўйлаб электр поезди йўлга қўйиш режалаштирилган. Поезднинг тезлиги 120 км, ўриндиқлар сони 306 та бўлади. Кейинги босқичда шаҳарлараро поездлар ҳаво қаршилигини енгишда ҳам «энергия сарфламаслик» учун аэродинамикани ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилади.
«Барча илмий ёндашувлар Тошкент давлат транспорт университети профессор-ўқитувчилари томонидан, амалий ва ишлаб чиқариш жараёнлари эса ушбу завод конструкторлари, технологлари томонидан амалга оширилмоқда», — деди Рустам Раҳимов.
Унинг сўзларига кўра, метро поездлари ишлаб чиқаришда уларнинг имкониятларини оптималлаштириш ҳисобига янги техник ечимлар кўриб чиқилмоқда.
«Бош вагонда 34 та ўриндиқ бўлса, оралиқ вагонда 44 та ўриндиқ бўлади. 10 та одам 1 метр квадратга тўғри келганда ҳам, бизда мустаҳкамлик талаблари бемалол бажарилади. Бугунги кунда ишлаб чиқаришни бошласак, 40−45 фоиз маҳаллий хомашёдан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқаришимиз маълум бўлди. Кейинчалик маҳаллийлаштириш фоизини кўтариб борамиз», — деди у.
Зуфар Нарзуллаевнинг таъкидлашича, Россиядан электр поездлари 7,8 миллион долларга ва метро поездлари эса 5,8 миллион долларга сотиб олинади. Унинг сўзларига кўра, заводда метро поездларини 4,5 миллион доллар нархда ишлаб чиқариш бошланган, уларнинг биринчи партияси олти ойдан кейин чиқарилади. Электр поездларининг нархини эса 7,8 миллион доллардан 5 миллион долларгача қисқартириш режалаштирилмоқда.
«Бу 5 миллион доллар ичида қўшилган қиймат солиғи пайдо бўлади. Бундан ташқари, 650 та эмас, 2000 та ишчи ходимлар ишлайди бу заводда», — деди у.
Бу йил юзлаб вагонларни қуриш ва таъмирлаш режалаштирилган. Бундан ташқари, тоғ-кон ва металлургия корхоналари учун махсус вагонлар ишлаб чиқариш (Навоий КМК учун 15 та махсус вагон) ва кенг купега эга вагонларнинг янги турларини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта посетил Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов в Яккасарайском районе.
Как мы писали ранее, глава государства осмотрел вагоны, производимые заводом. Он подчеркнул необходимость изменения их дизайна и улучшения удобств для пассажиров.
«Нужно объявить [конкурс] для дизайнеров, инженеров. Можно удешевить и внутреннюю часть вагонов, пересмотреть металлы, пересмотреть коридор. Многое внутри не изменилось. Да, правильно, что с точки зрения безопасности поставили вещи, чтобы не упали. Но и это можно сделать легче. Проведите тендер. Нужно сделать так, чтобы с первого взгляда в вагонах чувствовался Новый Узбекистан. Люди должны воодушевляться, видя вагоны Нового Узбекистана», — сказал он.
Глава государства дал указания по расширению электрификации железнодорожной сети, охвату районов с большим населением, созданию отдельных мощностей генерации для отрасли.
Председатель правления компании «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев сообщил, что длина действующих электропоездов составляет 18 метров, завод увеличил длину до 22 метров, чтобы установить там санузел. Сейчас такие электрички перемещаются в Хавастский и Бостанлыкский районы.
«В Узбекистане всего есть 8 электричек. Но сейчас дано большое поручение, чтобы мы производили 100 вагонов, а не 50 вагонов по мощности. Для этого работа будет организована в три смены. Главное — есть для этого рынок. Лидер страны создал для нас этот рынок. Их будут покупать „Узбекистон темир йуллари“, завод также будет экспортировать в соседние страны», — заявил Зуфар Нарзуллаев.
Главе государства представлен также новый проект, предусматривающий организацию выпуска электропоездов и поездов метро в 2024 году. Такие поезда будут производиться впервые в регионе.
Заведующий кафедрой Ташкентского государственного транспортного университета Рустам Рахимов сообщил, что на первом этапе планируется представить электропоезда внутри регионов. Скорость поездов составит 120 км/ч, количество мест — 306. На следующем этапе будут представлены междугородние электропоезда, форма которых будет разработана с учётом аэродинамики, чтобы «не тратить электроэнергию на преодоление сопротивления воздуха».
«Научную часть берут на себя профессора Ташкентского государственного транспортного университета, а практическую часть и производство — технологи, конструкторы этого завода», — сказал Рустам Рахимов.
По его словам, при производстве поездов для метрополитена также предусматриваются новые технические решения с учётом оптимизации их вместимости.
«В главном вагоне будут 34 места, а в промежуточном — 44. Требования по прочности будут соблюдаться, даже если на 1 квадратный метр будет приходиться по 10 человек. Стало известно, что мы можем начать производство с использованием местного сырья на 40−45%. В дальнейшем уровень локализации будем повышать», — отметил он.
Глава «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев заявил, что электропоезда из России покупаются за 7,8 млн долларов, а поезда для метро — за 5,8 млн долларов. По его словам, завод начал производство метропоездов по предварительной цене 4,5 млн долларов, их первая партия появится через шесть месяцев. Стоимость электропоездов планируется снизить с 7,8 млн до 5 млн долларов.
«Здесь появится налог на добавленную стоимость. Кроме того, на заводе будут работать не 650, а 2000 человек в будущем», — сообщил он.
В этом году планируется строительство и ремонт сотен вагонов. Кроме того, предусмотрено производство специальных вагонов для горно-металлургических предприятий (15 спецвагонов для Навоийского ГМК) и освоение новых типов вагонов с широкими купе.