Россия Марказий сайлов комиссияси (МСК) мамлакат президентлиги учун сайловда урушга қарши ягона номзод бўлиб турган Борис Надеждинни рўйхатга олишдан бош тортди.
МСК ишчи гуруҳи уни қўллаб-қувватлаш учун йиғилган 105 мингга яқин имзодан 9147 тасини ҳақиқий эмас деб топди. Россия қонунчилигига кўра, номзодни рўйхатга олиш учун яроқсиз имзолар улуши 5 фоиздан ошмаслиги керак.
Надеждин Марказий сайлов комиссиясининг қароридан рози эмаслигини ва бу бўйича Россия Олий судига шикоят қилишини айтди.
«Мен бутун Россия бўйлаб 200 мингдан ортиқ имзо тўпладим. Биз имзо йиғиш жараёнини очиқ ва ҳаққоний ўтказдик — бутун дунё бизнинг штабларимиз ва имзо йиғиш пунктларимиздаги навбатларга гувоҳ бўлди. 2024 йилги президентлик сайловларида иштирок этиш ҳаётимдаги энг муҳим сиёсий қарордир. Мен ниятимдан қайтмайман», — деб ёзди у ўзининг Telegram каналида.
Россияда президентлик сайловлари 15−17 март кунлари бўлиб ўтади. Ҳозиргача тўрт нафар номзод рўйхатга олинган: Владимир Путин, Леонид Слуцкий (ЛДПР), Владислав Даванков («Новые люди») ва Николай Харитонов (КПРФ).
• 60 ёшли Борис Надеждин — Россия Давлат Думасининг собиқ депутати. Сиёсатчи нопарламент партия ҳисобланган «Фуқаролик ташаббуси» партиясидан мустақил номзод сифатида кўрсатилган.
• У Украинадаги урушни тугатишни очиқчасига ёқлаб чиқди ва ўзини Россия президенти Владимир Путин сиёсатининг «мухолифи» деб атади, деб ёзади BBC рус хизмати. Надеждиннинг кампанияси январь ойи охирида оммавий ахборот воситаларининг эътиборини тортди, ўшанда одамлар уни қўллаб имзо қўйиш учун Россия ва хориждаги шаҳарларда навбатга туришни бошлаганди. Кўплаб оппозицион россиялик сиёсатчилар Надеждинни қўллаб-қувватлашга чақирган.

Центральная избирательная комиссия РФ (ЦИК) отказала в регистрации единственному антивоенному кандидату в президенты России — Борису Надеждину.
Рабочая группа ЦИК признала недействительными 9147 из почти 105 тысяч подписей в его поддержку. По российскому законодательству для регистрации кандидата доля недействительных подписей не должна превышать 5%.
Надеждин заявил, что не согласен с решением ЦИК и будет обжаловать его в Верховном суде РФ.
«Я собрал более 200 тысяч подписей по всей России. Мы проводили сбор открыто и честно — за очередями в наши штабы и пункты сбора следил весь мир. Участвовать в президентских выборах в 2024 году — самое важное политическое решение в моей жизни. От своих намерений я не отступаю», — написал он в Telegram-канале.
Выборы президента России пройдут 15−17 марта. На них зарегистрированы четыре кандидата: Владимир Путин, Леонид Слуцкий (ЛДПР), Владислав Даванков (партия «Новые люди») и Николай Харитонов (КПРФ).
• 60-летний Борис Надеждин — бывший депутат Госдумы РФ. Политик выдвигался независимым кандидатом от непарламентской партии «Гражданская инициатива».
• Он открыто выступал за завершение войны в Украине и называл себя «противником» политики президента РФ Владимира Путина, пишет Русская служба Би-би-си. Кампания Надеждина привлекла внимание СМИ в конце января, когда в городах по всей России и за рубежом люди начали выстраиваться в очереди, чтобы поставить подпись за него. Многие оппозиционные российские политики призывали поддержать Надеждина.