Қозоғистонда 4 март куни тушдан кейин 6,1 магнитудали зилзила содир бўлди, дея хабар бермоқда мамлакат Фавқулодда вазиятлар вазирлиги.
Вазирлик маълумотларига кўра, ер силкиниши маҳаллий вақт билан 11:22 да қайд этилди. Зилзила эпицентри Олмаотадан 31 км жанубда жойлашган. Шаҳардаги силкинишлар кучи 5 баллни ташкил қилди. Ҳозирча қурбонлар ҳақида маълумот йўқ.
Олмаотадаги зилзиладан сўнг дарҳол огоҳлантириш тизимлари ишлаб кетди. Фуқаролар «шок ва хавотир ҳолатида» кўчага югуришди, дея ёзмоқда Tengrinews.kz. Кўпчилик зилзилалар такрорланиши ёки ҳалокатлардан қўрқиб, ташқарига чиқиб турди.
Олмаота метроси ходимлари туннелларни ўрганиб чиқиши учун фаолиятини тўхтатди. Барча мактаб ва коллежларнинг иккинчи сменадаги дарслари бекор қилинди. Шаҳар полицияси кучайтирилган иш тартибига ўтказилди.
Олмаота ҳокимлиги маълумотларига кўра, қабул пунктларига 1132 киши мурожаат қилди. Шаҳарда жами 384 та қабул пунктлари ишга туширилди.
Шунингдек, ҳокимлик шаҳарда биноларга жиддий зарар етказилмагани ҳақида хабар берди. Маҳаллий ОАВ томонидан эълон қилинган видеоларда деворлардаги ёриқлар ва баъзи биноларда ойналар синганини кўриш мумкин.
Шаҳар фавқулодда вазиятлар департаменти афтершоклар хавфи сақланиб қолаётгани ҳақида огоҳлантирди ва аҳолидан қабул пунктларида қолишларини сўради.
Маълумот учун, бу сўнгги икки ой ичида Олмаотада содир бўлган иккинчи кучли зилзиладир. Январь ойи охирида шаҳарда 5 магнитудали зилзилалар қайд этилганди, зилзила эпицентри Қирғизистон ва Хитой чегарасида бўлган.

Днём 4 марта в Казахстане произошло землетрясение магнитудой 6,1, сообщает МЧС страны.
По информации ведомства, подземные толчки зарегистрировали в 11:22 по местному времени. Эпицентр землетрясения был расположен в 31 км к югу от Алматы. Сила толчков в городе составила 5 баллов. Информации о пострадавших на данный момент нет.
Сразу после землетрясения в Алматы сработали системы оповещения. Горожане «в состоянии шока и тревоги» выбегали на улицы, описывает Tengrinews.kz. Многие оставались снаружи, опасаясь повторных толчков или разрушений.
Работа алматинского метро была приостановлена, чтобы сотрудники метрополитена обследовали тоннели. Во всех школах и колледжах Алматы отменили занятия второй смены. Городскую полицию перевели на усиленный режим несения службы.
По данным акимата Алматы, в пункты приёма населения обратились 1132 человека. Всего в городе развернули 384 пункта приема.
В акимате также сообщили, что в городе не зафиксировали существенные повреждения зданий. На видео, опубликованных местными СМИ, видно, что в некоторых зданиях появились трещины на стенах и разбились стекла.
В городском департаменте по ЧС предупредили, что угроза повторных афтершоков сохраняется и попросили жителей оставаться в пунктах приёма населения.
Это второе сильное землетрясение, ощущавшееся в Алматы, за последние два месяца. В конце января в городе зафиксировали подземные толчки силой 5 баллов, тогда эпицентр землетрясения находился на границе Кыргызстана и Китая.