Ҳукуматнинг 24 февралдаги қарори билан жамоатчилик экология назоратчиси тўғрисидаги низом тасдиқланди. Ҳужжатда жамоатчилик экология назорати вакилларининг мақоми, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, фаолиятининг асосий йўналишлари ҳамда малака ошириш тартиби белгилаб берилди.
Низомга кўра, 18 ёшга тўлган Ўзбекистон фуқаролари экология назоратчиси бўлиши мумкин.
Экология назоратчиси ваколатли органлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари (ННТ) билан биргаликда қуйидаги вазифаларни бажаради:
• атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари талаблари бузилишининг олдини олиш, уни аниқлаш ва чек қўйишда иштирок этиш;
• атроф-муҳитнинг ҳолатини кузатиб бориш, унинг ифлосланишига, табиий ресурслардан нооқилона фойдаланишга олиб келиши, фуқароларнинг ҳаёти, соғлиғи ва мол-мулкига хавф солиши мумкин бўлган ҳолатларни аниқлашда ваколатли органга, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига кўмаклашиш;
• экологик ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, браконьерликка қарши курашиш;
• экологик фаолият самарадорлигини ошириш ҳамда давлат экологик дастурларининг ўзини ўзи бошқариш органлари, ННТлар ва фуқароларнинг иштирокини таъминлашга кўмаклашиш.
Экология назоратчиси қуйидаги ҳуқуқбузарликлар аниқланганда, далолатнома расмийлаштиради ва «Эконазорат» электрон тизимига киритади:
• чиқиндиларни белгиланмаган жойга ташлаш, оқизиш ёки ёқиш;
• очиқ сув ҳавзалари яқинида транспорт воситаларини ювиш ва ҳавзаларга оқова сувларни тўкиш;
• қум-шағал материалларини ноқонуний қазиб олиш;
• жисмоний ва юридик шахслар фаолиятидан ҳосил бўлган оқова сувларни рухсат этилмаган жойларга оқизиш;
• ноқонуний ов қилиш;
• дарахтларни ноқонуний кесиш ва ўсимликларнинг нобуд бўлишига олиб келадиган бошқа ҳаракатлар.
Номзодлар Экология вазирлигининг ҳудудий бошқармаларига ёки вазирлик сайти орқали ёзма ариза топшириши керак. Улар вазирлик, Экологик партия ва эколог олимлардан иборат махсус комиссия томонидан танлаб олинади.
Бепул махсус тайёргарлик 72 соат давом этади ва масофадан туриб амалга оширилиши мумкин. Уни Марказий Осиё университети қошидаги Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш маркази ўқитувчилари олиб боради.
Тайёргарликдан сўнг номзодлар имтиҳонни индивидуал суҳбат шаклида топшириши керак, бунда улар комиссиянинг саволларига оғзаки жавоб беради. Шундан сўнг жамоатчилик экология назоратчиси мақомини тасдиқловчи гувоҳнома берилади.
Экология вазирлиги 1 июнга қадар жамоатчилик экология назоратчилигига номзодлар учун мустақил таълим дастурини тайёрлаши керак.
Ҳуқуқбузарликлар аниқланганда ва зарур чоралар кўрилганда экология назоратчиси Экология жамғармасининг пул мукофотлари билан тақдирланади:
• дарахтлар, буталар, бошқа ўсимликлар ва ниҳолларни ноқонуний кесиш, ёқиш, кундаков қилиш, шикастлантириш, нобуд қилиш ёки бошқа жойга қўчириб ўтказиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларни аниқлаганлик учун — ҳуқуқбузардан ундирилган маблағлар ҳисобидан БҲМнинг 1 баравари (340 минг сўм) миқдорида;
• экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги бошқа ҳуқуқбузарликлар учун — ҳуқуқбузардан ундирилган жарима суммасининг 15 фоизи миқдорида. Бунда ушбу қисмнинг 5 фоизи Давлат экологик назорат инспекцияси инспекторини рағбатлантириш учун йўналтирилади.
Жарима суд томонидан бекор қилинган тақдирда, сумманинг 15 фоиз миқдори Экология жамғармаси маблағларидан қопланади.
2021 йил июль ойида собиқ Экология давлат қўмитаси (ҳозирги Экология вазирлиги) пойтахтдаги ҳар бир маҳалладан биттадан вакилга жамоатчилик экология назорати назоратчиси гувоҳномасини беришни режалаштирган эди. Улар давлат назоратчиси билан биргаликда дарахтларни ноқонуний кесиш, хавфли чиқиндиларга қарши курашиши кутилган эди.

Правительство Узбекистана постановлением от 24 февраля утвердило положение об общественном экологическом инспекторе. Документом определяется статус, права и обязанности представителей общественного экологического надзора, основные направления их работы и порядок обучения.
Согласно положению, экоинспекторами смогут стать граждане Узбекистана, достигшие 18-летнего возраста.
Экологический инспектор выполняет следующие задачи совместно с уполномоченными органами, махаллинскими комитетами и негосударственными некоммерческими организациями (ННО):
- участие в предупреждении, выявлении и пресечении нарушений законодательства в сфере охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов;
- мониторинг и помощь уполномоченным органами, в том числе правоохранительным, в обнаружении случаев, которые создают угрозу жизни, здоровью и имуществу населения, а также загрязнения природы и нерационального использования природных ресурсов;
- предупреждение экологических нарушений, борьба с браконьерством;
- повышение эффективности природоохранной деятельности и помощь в обеспечении участия органов самоуправления граждан, ННО и граждан в реализации государственных экологических программ и иных проектов.
Экологический инспектор составляет акт и вносит данные в систему «Эконадзор» при обнаружении следующих нарушений:
- выбрасывание или сжигание отходов в неположенном месте;
- мойка автотранспортных средств вблизи открытых водоёмов и слив в них сточных вод;
- незаконная добыча песчано-гравийных материалов;
- сброс сточных вод от деятельности физических и юридических лиц в неположенных местах;
- незаконная охота;
- незаконная вырубка деревьев и другие действия, приводящие к уничтожению растений.
Кандидаты должны будут обратиться с письменным заявлением в региональные управления Минэкологии или через сайт министерства. Их будет отбирать специальная комиссия, в состав которой войдут представители Экологической партии, Минэкологии и учёные-экологи.
Специальная бесплатная подготовка займёт 72 часа, она может проводиться в дистанционной форме. Её будут проводить тренеры и преподаватели центра при Центральноазиатском университете по изучению окружающей среды и изменению климата.
После подготовки кандидаты должны сдать экзамен в виде индивидуальной беседы, в ходе которой необходимо устно ответить на вопросы комиссии. После этого выдаётся сертификат, который предоставляет статус общественного экоинспектора.
До 1 июня Министерство экологии должно подготовить программу в виде самостоятельного обучения для кандидатов на участие в общественном экологическом надзоре.
Экоинспектор при выявлении нарушений и принятии необходимых мер будет поощряться денежным вознаграждением из средств Фонда экологии:
- за выявлении нарушений, связанных с незаконной вырубкой, сжиганием, повреждением, уничтожением или пересадкой деревьев, кустарников, других растений и саженцев — в размере 1 БРВ (340 тысяч сумов) за счёт средств, взысканных с правонарушителя;
- за другие выявленные нарушения в области экологии, охраны окружающей среды и природопользования — 15% от суммы взысканного штрафа с нарушителя. 5% пойдут на поощрение государственного инспектора.
При аннулировании штрафа судом сумма возвращается за счёт средств Фонда экологии в размере 15% от суммы. В этом случае 5% от 15-процентного штрафа направляются на поощрение инспектора Госэкоинспекции.
В июле 2021 года бывший Госкомэкологии (ныне Минэкологии) планировал выдать по одному представителю каждой столичной махалли удостоверения общественных инспекторов экологического контроля. Ожидалось, что они будут работать совместно с госинспекторами в борьбе с незаконной вырубкой деревьев, свалками и выбросом вредных отходов.