Эндиликда ўта муҳим иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий аҳамиятга эга бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлаш тўғрисидаги маълумотлар уларни ишлаб чиқиш бошланишидан олдин аҳолидан таклиф ва тавсиялар олиш учун интернет тармоғида эълон қилинади. Бу Ўзбекистон президентининг 19 февралдаги «Қонун ижодкорлиги жараёни сифатини ошириш тўғрисида»ги [ПҚ-75-сонли] қарорида назарда тутилган.
«Қарор „норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда фуқаролик жамияти институтлари ва илмий жамоатчилик вакиллари иштирокини кенгайтириш, жамоатчилик муҳокамаси тизимини такомиллаштириш ва норма ижодкорлиги жараёнини халққа яқин бўлишини таъминлашга“ қаратилган», — дейилади ҳужжатда.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари тўғрисидаги маълумотлар уларни муҳокама қилиш порталида жойлаштирилади. Қарорда «янги таҳрирдаги Конституцияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш жараёнида тўпланган ижобий тажриба» ҳақида сўз боради.
Адлия вазирлигига «Жамоатчилик муҳокамасига киритилаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари юзасидан аҳолидан тушган таклиф ва мулоҳазаларга ишлаб чиқувчиларнинг муносабати устидан таъсирчан назоратни йўлга қўйиш» топширилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда 2018 йилда барча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини мажбурий жамоатчилик муҳокамасига қўйиш талаби киритилганди. Бироқ, 2022 йил март ойида бу талаб президент фармони билан ўзгартирилди.
Хусусан, қонун ҳужжатларида «барча лойиҳалар» ибораси «муҳим иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий аҳамиятга эга бўлган лойиҳалар» иборасига, «мажбурий» ибораси «қоида тариқасида» деган сўзлар билан алмаштирилди.

Информация о подготовке проектов нормативно-правовых актов (НПА), имеющих важнейшее экономическое и общественно-политическое значение, теперь будет публиковаться в интернете до начала их разработки для получения предложений и рекомендаций общественности. Это предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 19 февраля о повышении качества нормотворческого процесса.
Решение направлено на «расширение участия институтов гражданского общества и представителей научного сообщества в разработке проектов НПА, совершенствование системы общественного обсуждения и обеспечение приближённого к народу нормотворческого процесса», говорится в документе.
Информация о проектах НПА будет размещаться на Портале обсуждения проектов НПА. В постановлении указывается на на «положительный опыт, накопленный в процессе разработки и принятия Конституции» в новой редакции.
Министерству юстиции поручено установить «действенный контроль за реагированием разработчиками на предложения и замечания населения по проектам НПА, выносимым на общественное обсуждение».
Отметим, что в 2018 году в Узбекистане было введено требование обязательного проведения общественного обсуждения всех проектов нормативно-правовых актов. Однако в марте 2022 года указом президента это требование было изменено.
В частности, в законодательных документах фраза «все проекты» была заменена на «проекты, имеющие важное экономическое и общественно-политическое значение», а фраза «в обязательном порядке» — на «как правило».
В апреле 2022 года «Газета.uz» писала, как обсуждение Правил дорожного движения прошло незамеченным.