16 февраль куни тушдан кейин Uzbekistan Airways таркибига кирувчи Silk Avia минтақавий авиакомпаниясининг янги ATR 72−600 самолёти Тошкент халқаро аэропортига қўнди. Uzbekistan Airports матбуот хизмати хабарига кўра, самолёт анъанавий тарзда сув аркаси билан кутиб олинди.
Авиакомпания паркидаги тўртинчи самолёт Тулузадаги (Франция) АТR заводидан пойтахт аэропортига — Истанбулда (Туркия) техник тўхташни амалга ошириб — етиб келди.
Самолёт соддалаштирилган фюзеляж рангига эга — оқ. Яқин кунларда Uzbekistan Airways Technics ангарларидан бирида миллий хон-атлас тасвири туширилган ливрея қўлланиши режалаштирилган, деб хабар қилди Uzbekistan Airways матбуот хизмати.
Сўнгра янги самолёт мамлакат бўйлаб мунтазам парвозларни амалга ошира бошлайди.
Silk Avia — Uzbekistan Airports томонидан ташкил этилган лоукостер авиакомпания бўлиб, парвозларини 2023 йил 25 апрелдан бошлаган. Унинг дастлабки учта самолёти Bangkok Airways компаниясидан сотиб олинган.
Ўтган йилнинг октябрь ойида президент қарори билан компания бренди сақлаб қолинган ҳолда Uzbekistan Airways таркибига ўтказилган.
ATR 72−600 — икки двигателга эга, турбовинтли, қисқа масофага учувчи самолёт. Крейсер тезлиги 550 км/соат, 1400 км гача бўлган масофада бир тоифада 70 нафаргача йўловчини таший олади ҳамда иккита учувчи томонидан бошқарилади.

Днём 16 февраля в международном аэропорту Ташкента приземлился новый самолёт ATR 72−600 региональной авиакомпании Silk Avia, входящая в группу Uzbekistan Airways. Как сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports, воздушное судно по традиции встретили водяной аркой.
Четвёртый по счёту самолёт в парке авиакомпании прибыл прямо с завода ATR в Тулузе (Франция), совершив техническую остановку в Стамбуле (Турция).
Глава Uzbekistan Airways Худайкулов Шухрат встречает экипаж. Фото: Uzbekistan Airports.
Самолёт имеет упрощённый окрас фюзеляжа — белый. В ближайшее время планируется нанесение ливреи с изображением хан-атласа на предприятии Uzbekistan Airways Technics, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airways.
Затем новый борт должен начать выполнять регулярные рейсы по стране.
Фото: Uzbekistan Airways.
Silk Avia — авиакомпания-лоукостер, учреждённая Uzbekistan Airports и начавшая полёты 25 апреля 2023 года. Первые три её самолёта были приобретены у Bangkok Airways.
В октябре прошлого года постановлением президента компания с сохранением бренда была передана в структуру Uzbekistan Airways.
ATR 72−600 — двухмоторный турбовинтовой ближнемагистральный лайнер. Предназначен для перевозки до 70 пассажиров одного класса на расстояние до 1400 км с крейсерской скоростью 550 км/ч и управляется двумя пилотами.