Тошкент вилояти ИИББ ЙҲХБ жума куни (Ўзбекистонда бу кун йўл ҳаракати хавфсизлиги куни деб эълон қилинган) Бўка туманидаги мактаблар ёнида пушти сумкали ўқувчи қизнинг макети ўрнатилаётгани акс этган суратларни эълон қилди.
Хабарда айтилишича, болалар иштирокидаги йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш мақсадида «Хавфсиз йўл — хавфсиз пиёда 2024» концепцияси доирасида 12 та мактаб олдига нур қайтарувчи болалар макети ўрнатилган.
Фотосуратлардан кўриниб турибдики, металл таянчдаги қўғирчоқлар ердаги қазилган кичик чуқурликка ўрнатилган, кейин эса бетон билан тўлдирилган.
Илгари шунга ўхшаш фотосуратлар бошқа ҳудудлардаги йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматлари томонидан ҳам эълон қилинган эди. Бу кўпинча инновацион ғоя сифатида тақдим этилган.
2022 йилнинг февраль ойида Хоразм вилояти Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси умумий овқатланиш шохобчалари, ёқилғи қуйиш шохобчалари, автобус тураргоҳлари, автотураргоҳлар, автовокзаллар ва пиёдалар ўтиш жойларига, жумладан, мактаблар олдига пиёда ўқувчиларининг макети ўрнатилганини маълум қилганди.
Фото: Хоразм вилояти ИИБ ЙХҲБФото: Хоразм вилояти ИИБ ЙХҲБ
2018 йил сентябрь ойида Жиззах вилоятидаги таълим муассасалари ёнидаги пиёдалар ўтиш жойларига ҳам шундай макетлар ўрнатилгани ҳақида ёзган эдик. Ўшанда Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси вакили шундай деганди: ҳайдовчи узоқдан макетни кўрса, секинлашишига шубҳа йўқ.
Фото: ЎзАФото: ЎзА
Урбанист Аркадий Гершман «Газета.uz»га берган изоҳида бундай қарорлар «нима қилиш кераклигини тушунмай туриб нимадир қилинаётганини кўрсатишнинг жуда машҳур усули» эканини айтди.
«Бу усул хавфли, чунки машина ҳайдаб кетаётган одамлар бу ерда болаларнинг макетлари борлигига кўникишни бошлайди ва шу сабабли улар секинлашмай қўяди, чорраҳада ростдан ҳам болалар ёки катталар пайдо бўлганда, бу секинлашиш учун сабаб сифатида кўрилмай қолади. Чунки нигоҳ кўникади ва вазият аввалгидан ҳам баттар аҳволга келади», — деб ҳисоблайди мутахассис.
Бундан ташқари, ҳайдовчи макетлар орасида ҳақиқий бола борлигини сезмаслиги мумкин, бу эса эҳтимолий одам уриб юборишларни келтириб чиқаради.
Йўлларда, айниқса, мактаб ва боғчалар яқинида пиёдалар хавфсизлигини қандай яхшилаш мумкин? Ҳаракатни жисмоний кўринишда сокинлаштириш керак: хавфсизлик оролчалари, кўтарма ёки рельефи баландроқ ўтиш жойлари. Бизга юқори сифатли белгилар, нафақат ўтиш жойининг, балки унга яқин ҳудуднинг яхши ёритилиши керак, оддийгина пиёдалар йўлаклари, тезлик камералари ҳам халақит бермайди.
Ўзбекистонда мактаблар ва болалар боғчалари яқинидаги кўча ва йўл участкаларини лойиҳалаш, ҳайдовчилар учун болаларнинг кўринганлик даражасини яхшилаш бўйича умумий стандартлар қабул қилинмаган.
2022 йил август ойида Тошкент шаҳридаги мактаблар ва болалар боғчалари яқинида йўл ҳаракатини сокинлаштириш дастури жорий этилиши эълон қилинганди. Биринчи босқичда тез ва арзон ечимлардан фойдаланиш режалаштирилган: белгилар, устунчалар, нотекисликлар. Бироқ лойиҳа амалга оширилмади.

УБДД ГУВД Ташкентской области в пятницу (этот день в Узбекистане объявлен днём безопасности дорожного движения) опубликовало фотографии установки муляжей школьницы с розовым рюкзаком у школ Букинского района.
В сообщении говорится, что светоотражающие муляжи детей установлены перед 12 школами в рамках концепции «Безопасная дорога — безопасный пешеход 2024» в целях предупреждения ДТП с участием детей.
На фотографиях видно, что муляжи на металлической опоре устанавливаются в вырытое в земле небольшое углубление, которое затем заливается бетоном.
Ранее похожие фотографии публиковали службы безопасности дорожного движения других областей. Часто это преподносится как нечто инновационное.
В феврале 2022 года СБДД Хорезмской области сообщала, что муляжи учеников-пешеходов ставят у пунктов общепита, заправок, в автобусных парках, на парковках, конечных станциях автобусов и на пешеходных переходах, в том числе перед школами.
Фото: УБДД УВД Хорезмской области.Фото: УБДД УВД Хорезмской области.
В сентябре 2018 года мы писали об установке таких муляжей на пешеходных переходах возле образовательных учреждений в Джизакской области. Представитель СБДД тогда сообщал: нет сомнений в том, что увидев муляж издалека, водитель непременно сбросит скорость.
Фото: УзА.Фото: УзА.
Урбанист Аркадий Гершман в комментарии «Газете.uz» говорил, что подобные решения — это «довольно популярный способ показать, что что-то делается, без понимания, что и зачем нужно делать».
«Показанный способ опасен тем, что люди за рулём начинают привыкать к тому, что здесь есть фигурки детей, соответственно, они перестают притормаживать, а когда на переходе появляются реальные дети, взрослые, они не воспринимаются как повод притормозить, поскольку взгляд привыкает, и на самом деле становится ещё хуже, чем было до этого», — считает специалист.
Добавим, что за муляжами можно не заметить настоящих детей, а их незакрепленность может привести к тому, что при возможном ударе автомобиля они могут отлететь и попасть в людей.
Как нужно повышать безопасность пешеходов на дорогах, особенно у школ и детсадов? Нужно делать физическое успокоение движения: островки безопасности, приподнятые или просто рельефные переходы, нужны качественная разметка, хорошее освещение не только самого перехода, но и подходов к нему, нормальные тротуары, не помешают камеры слежения за скоростью.
Общие стандарты обустройства участков улиц и дорог у школ и детсадов, обеспечивающих хорошую видимость детей для водителей, в Узбекистане не приняты.
В августе 2022 года сообщалось о планах внедрить в Ташкенте программу успокоения движения транспорта у школ и детсадов. На первом этапе намечалось применять быстрые и недорогие решения: разметку, столбики и неровности. Однако проект реализован так и не был.