Ўзбекистондаги аэропортларни бошқарувчи Uzbekistan Airports компанияси ҳайдовчилик гувоҳномалари мамлакат ичидаги парвозлар учун рўйхатдан ўтишда қачондан бошлаб шахсни тасдиқловчи ҳужжат сифатида тан олина бошланиши юзасидан изоҳ берди.
Янги миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 19 июндаги 389-сон қарорига мувофиқ, шахсни тасдиқловчи расмий давлат ҳужжати мақомига эга. Янги гувоҳномалар ўша йилнинг октябрь ойида берила бошланган.
Уларда жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ПИНФЛ) ҳамда қурилмалар билан масофадан туриб маълумот алмашишга имкон берувчи махсус электрон белги (NFC смарт-карт) мавжуд.
Uzbekistan Airports тасарруфидаги аэропортларнинг фаолияти республика транспорт соҳасига оид ҳужжатлар, жумладан, ўзгартиш ва қўшимчалар билан тартибга солинишини ҳамда юқори вазирлик ва идоралар томонидан ижро учун юборилишини қайд этди.
«Мавжуд маълумотларга кўра, ҳозирда аэропортларда шахсни тасдиқловчи ҳужжат сифатида тан олинадиган ва йўловчиларга улардан фойдаланган ҳолда ички йўналишдаги рейсларга рўйхатдан ўтиш ҳуқуқини берувчи ҳужжатларнинг (ҳайдовчилик гувоҳномаси, туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома, ҳарбий гувоҳнома ва бошқалар) якуний рўйхатини идоралараро тасдиқлаш ишлари якунланмоқда», — дейилади компания хабарида.

В компании Uzbekistan Airports, управляющей аэропортами Узбекистана, ответили на вопрос, появившийся в интернете, о том, когда водительские удостоверения начнут признавать в качестве документа, удостоверяющего личность, при регистрации на авиарейсы внутри страны.
Национальное водительское удостоверение нового образца имеет статус официального государственного документа, удостоверяющего личность владельца, согласно постановлению Кабинета министров №389 от 19 июня 2017 года. Права нового образца начали выдавать в октябре того же года.
В том постановлении говорится, что права содержат персональный идентификационный номер физического лица (ПИНФЛ) и специальную электронную метку (NFC смарт-карт), позволяющую осуществлять бесконтактный обмен данными между устройствами. Эти же элементы были включены в свидетельстве о регистрации автомототранспортного средства нового образца (для транспорта юридического лица вместо ПИНФЛ — идентификационный номер налогоплательщика, ИНН).
В Uzbekistan Airports отметили, что деятельность аэропортов регламентируется документами, касающимися деятельности транспортного сектора страны и направляемыми вышестоящими министерствами и ведомствами для исполнения.
«По имеющейся информации, на данный момент завершается межведомственное согласование финального перечня документов (водительские права, свидетельство о рождении, военное удостоверение и др.), которые будут признаваться в аэропортах как документы, удостоверяющие личность, и давать право пассажиру проходить по ним регистрацию на внутренние рейсы», — сообщили в компании.