Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги «Газета.uz» таҳририяти биноси томига ҳаво сифатини ўлчовчи IQAir датчиги ўрнатилди. У аллақачон iqair.com порталида Gazeta Head Office номи остида кўрсатилмоқда ва маълумотларни умумий тармоққа етказмоқда.
Датчик Паркент ва Мирзо Улуғбек кўчалари кесишмасига яқин ҳудудда жойлашган «Газета.uz» офиси атрофидаги ҳаво сифатини кўрсатади.Датчик Паркент ва Мирзо Улуғбек кўчалари кесишмасига яқин ҳудудда жойлашган «Газета.uz» офиси атрофидаги ҳаво сифатини кўрсатади.
Тез орада «Газета.uz» сайтида ўлчов ускуналари маълумотларини акс эттирувчи бўлим пайдо бўлади. Атмосфера ифлосланиши билан боғлиқ вазиятни баҳолаш учун аввалги кунлардаги маълумотлар ҳам кўрсатилади.
Келгусида Тошкент шаҳрида ўрнатилган бошқа датчиклардаги маълумотларни қўшиш ҳам режалаштирилган. Маълумки, ҳозирда кўплаб ташкилотлар датчиклар ўрнатмоқда. «Газета.uz» бир қатор датчик эгалари билан музокаралар олиб бормоқда. Аввалроқ Экология вазирлиги яқин ойларда пойтахт ва вилоятларда кўплаб датчиклар ўрнатиш режалаштирилаётгани ҳақида хабар берган эди.
«Газета.uz» сайтидаги ҳаво тозалиги кўрсаткичлари iqair.com порталидаги каби АҚШ ҳаво сифати стандартларига мувофиқ созланади. Шунингдек, географик жиҳатдан Ўзбекистонга яқинроқ бўлган Жанубий Корея стандартларига ўтиш имконияти мавжуд бўлади. Албатта, ҳаво сифати бўйича миллий стандартлар ҳам тасдиқланиши билан қўшилади.
«„Газета.uz“ кўп йиллардан буён атроф-муҳит ва инсон саломатлигига оид мавзуларда, жумладан, ҳаво сифати, дарахтларнинг аҳамияти, сув ресурсларини муҳофаза қилиш, қулай ва хавфсиз яшаш муҳити ҳақида ёзиб келади», — дейди нашр бош муҳаррири Азамат Атаджанов.
«Ҳавонинг юқори даражада ифлосланиши ниҳоят жамиятда ҳам, энг юқори доираларда ҳам кенг муҳокама қилинаётганидан хурсандмиз. Одамлар глобал антирейтинглар бўйича етакчи шаҳарда яшашни хоҳламасликлари ҳақида очиқ гапира бошлади. Зеро, биз, фарзандларимиз ва ота-оналаримиз нафас олаётган ҳаво сифати бевосита ҳаётимиз сифатини белгилайди», — дея қўшимча қилди у.
«Газета.uz» ҳаво сифати датчигини ўрнатиш ҳамда оператив ва архив маълумотларини эълон қилиш орқали аҳоли ўртасида хабардорликни ошириш ва бизни ўраб турган муҳитни яхшилашга ҳисса қўшишга умид қилмоқда.

Датчик качества воздуха IQAir установлен на крыше здания редакции «Газеты.uz» в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. Он уже отображается на портале iqair.com под названием Gazeta Head Office и поставляет данные в общую сеть.
Датчик показывает качество воздуха в районе офиса «Газеты.uz» недалеко от перекрёстка улиц Паркентской и Мирзо Улугбека.Датчик показывает качество воздуха в районе офиса «Газеты.uz» недалеко от перекрёстка улиц Паркентской и Мирзо Улугбека.
В скором времени на «Газете.uz» появится раздел, в котором будут показываться текущие данные с измерительного оборудования. Сведения будут также отображаться за несколько прошедших дней, чтобы можно было оценивать ситуацию с загрязнением воздуха в динамике.
В будущем планируется добавить данные с других датчиков, установленных в Ташкенте. Известно, что датчики устанавливает всё больше и больше организаций. «Газета.uz» ведёт переговоры с рядом владельцев этих датчиков. Ранее в Минэкологии сообщили о планах установки уже в ближайшие месяцы большого количества датчиков в столице и регионах.
Индикаторы чистоты воздуха на «Газете.uz» будут отображаться согласно стандартам качества воздуха США, как на портале iqair.com. Будет возможность также переключиться на стандарты Южной Кореи, которая географически ближе к Узбекистану. Безусловно, мы добавим и национальные стандарты качества воздуха для оценки информации с датчика, как только они будут утверждены.
«„Газета.uz“ много лет пишет на темы, касающиеся окружающей среды и здоровья людей, в том числе о качестве воздуха, важности деревьев, охране водных ресурсов, комфортной и безопасной среде проживания», — отметил главный редактор издания Азамат Атаджанов.
«Мы рады, что о высоком загрязнении воздуха, наконец, широко заговорили и в обществе, и на самых высоких уровнях. Люди начали открыто высказываться о том, хотят ли они жить в городе, лидирующем в мировых антирейтингах. Ведь от качества воздуха, которым дышим мы, наши дети и родители, напрямую зависит качество нашей жизни», — добавил он.
Установив датчик качества воздуха и публикуя оперативные и архивные данные, «Газета.uz» надеется внести свой вклад в повышение осведомлённости жителей и улучшение среды, которая нас окружает.