Transparency International халқаро коррупцияга қарши ташкилоти 2023 йил учун Коррупцияни идрок қилиш индексини эълон қилди.
Янги рейтингда Ўзбекистон 2022 йилга нисбатан беш поғонага кўтарилиб, 180 та давлат ичида 121-ўринни эгаллади. Мамлакат бу жойни Ангола, Мўғулистон ва Перу билан баҳам кўради.
100 баллик индекс бўйича (бу ерда 0 — коррупциянинг ўта юқори даражаси, 100 — ўта паст даража) Ўзбекистон 33 балл (бир йил аввал — 31 балл эди) тўплади. Ўзбекистон 2021 йилда 140, 2020 йилда 146-ўринда эди.
Ташкилотнинг минтақавий шарҳида сўнгги йилларда Ўзбекистон рейтингини сезиларли даражада яхшилашга ёрдам берган асосий чора-тадбирлар қаторида Коррупцияга қарши кураш агентлигининг ташкил этилиши, шунингдек, қонунчиликни такомиллаштириш ва иқтисодиётни либераллаштириш қайд этилган.
«Таъкидлаш жоизки, ушбу қонунларни амалга ошириш учун чоралар ва тартиблар ишлаб чиқилган ва кўплаб коррупционерларга нисбатан жиноий иш қўзғатилган. Ҳукумат, шунингдек, турли вазирликлар ва маҳаллий ҳукуматларда янада қаттиқроқ ички назорат ва аудит воситаларини, жумладан, порахўрликнинг олдини олиш механизмларини жорий қилди», — деб таъкидлайди Transparency International экспертлари.
«Аммо авторитар тузум ошкоралик ва демократия тамойилларини жорий этишга, қонун чиқарувчи ва давлат институтлари устидан назоратни амалга оширишга, норози одамларни таъқиб қилишда адлия тизимидан фойдаланишга уринишларга қаршилик қилмоқда. Бу коррупцияни кучайтиради ва кенг қамровли ислоҳотлар зарурлигини билдиради», — дейилади шарҳда.
19 давлатни (жумладан, Ўзбекистонни) ўз ичига олган Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақасида энг яхши натижани Грузия кўрсатди — 49-ўрин (53 балл). Қозоғистон 39 очко билан 93-поғонадан жой олди.
Рейтингда Беларус 98-ўринда (37 балл), Украина 104-ўринда (36). Қирғизистон ва Россия 26 очко жамғариб, 141-ўринни бўлишди.
Тожикистон (20) ва Туркманистон (18) мос равишда 162 ва 170 ўринни эгаллади.
Бу йилги рейтингнинг етакчиси яна Дания (90 балл) бўлди. Ундан кейин Финляндия (87) ва Янги Зеландия (85).
Рўйхатнинг охирги поғонасида 177-ўринни бўлишиб турган Сурия ва Венесуэла (13 очко) ва Сомали (180-ўрин, 11 очко) жойлашган.

Международная антикоррупционная организация Transparency International опубликовала Индекс восприятия коррупции (Corruption Perception Index) за 2023 год.
В новом рейтинге Узбекистан занял 121 место из 180, поднявшись на пять позиций по сравнению с 2022 годом. Это место страна делит с Анголой, Монголией и Перу.
По 100-балльному индексу (где 0 — крайне высокий уровень коррупции, а 100 — крайне низкий) Узбекистан набрал 33 балла (годом ранее — 31 балл).
В региональном обзоре организации среди основных мер, которые помогли Узбекистану значительно улучшить свой рейтинг за последние годы, называется создание Агентства по противодействию коррупции, а также совершенствование законодательства и либерализация экономики.
«Важно отметить, что были введены правила и процедуры для обеспечения соблюдения этих законов, а против многочисленных коррумпированных чиновников были выдвинуты уголовные обвинения. Правительство также внедрило более строгие инструменты внутреннего контроля и аудита в различных министерствах и органах местного самоуправления, в том числе механизмы предотвращения взяточничества», — отмечают эксперты Transparency International.
«И все же авторитарный режим сопротивляется попыткам ввести принципы прозрачности и демократии, осуществляя контроль над законодательными и общественными институтами и используя систему правосудия для преследования недовольных. Это подпитывает коррупцию и подчёркивает необходимость всеобъемлющих реформ», — говорится в обзоре.
Лучший результате в регионе Восточной Европы и Центральной Азии, куда входят 19 стран (включая Узбекистан) показала Грузия — 49 место (53 балла). Казахстан с 39 баллами расположился на 93 позиции.
Беларусь в рейтинге находится на 98 месте (37 баллов), Украина — на 104-м (36). Кыргызстан и Россия набрали по 26 баллов каждая и делят 141 место.
Таджикистан (20) и Туркменистан (18) заняли 162 и 170 места соответственно.
Лидером рейтинга в этом году вновь стала Дания (90 баллов). За ней следуют Финляндия (87) и Новая Зеландия (85).
В конце списка разместились Сирия и Венесуэла (по 13 баллов), которые делят 177 место, и Сомали (180 место, 11 баллов).