Покистон суди 30 январь куни собиқ бош вазир Имрон Хонни давлат сирларини ошкор қилганликда айблаб, 10 йилга озодликдан маҳрум қилди, деб хабар бермоқда BBC.
Айбловга кўра, 72 ёшли Хон Покистоннинг Вашингтондаги элчисининг Исломободдаги ҳукуматга юборган махфий телеграмма мазмунини ошкор қилган. У бу ҳужжатни бош вазирликдан четлатилганидан сўнг митингга олиб чиққан, шунингдек, буни истеъфога чиқиши хорижий фитна натижаси эканининг исботи дея атаган.
Бу Покистон ҳукуматининг собиқ раҳбарига сўнгги олти ой ичида чиқарилган иккинчи ҳукмдир. 2023 йил августида Имрон Хон коррупцияда айбдор деб топилиб, уч йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинганди. Сиёсатчи устидан суд жараёни кетаётган пайтда мамлакатда кенг кўламли норозилик намойишлари бўлиб ўтган.
Хоннинг ўзи эса қўйилган барча айбловларни сиёсий мотивларга асосланган, деб атаган. Собиқ бош вазирнинг «Теҳрик-э-Инсаф» партияси ҳукмга қарши чиқмоқчи.
Хон билан бирга Покистоннинг собиқ ташқи ишлар вазири Шоҳ Маҳмуд Қурейши ҳам 10 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди, деб ёзади BBC.
• Собиқ бош вазирга қарши яна 150 дан ортиқ суд иши кўриб чиқилмоқда. Унга қўйилган айбловлар орасида судга ҳурматсизлик, терроризм ва зўравонликка ундаш киради, дея аниқлик киритди AP.
• Ҳукм Покистонда парламент сайловларига саккиз кун қолганида чиқди. Хоннинг судлангани сабабли жараёнда иштирок этиши тақиқланган. Шу билан бирга, сиёсатчи ўз тарафдорларининг қўллаб-қувватлаши ва тузумга қарши риторика туфайли мамлакатда «қудратли сиёсий куч» бўлиб қолмоқда, дея қайд этади агентлик.
• Имрон Хон 2018 йилдан 2022 йилгача Покистон бош вазири лавозимида ишлаган. У Покистон тарихида парламентда ишончсизлик вотуми билан ҳокимиятдан четлатилган биринчи ҳукумат раҳбари бўлди.

Суд в Пакистане 30 января приговорил бывшего премьер-министра Имрана Хана к 10 годам тюремного заключения по делу о разглашении государственной тайны, сообщает BBC.
Согласно обвинению, Хан обнародовал содержание секретной телеграммы, отправленной послом Пакистана в Вашингтоне правительству в Исламабаде. Он принёс этот документ на митинг уже после отстранения с поста премьера и назвал его доказательством того, что его отставка была результатом иностранного заговора.
Это уже второй за полгода приговор экс-главе пакистанского правительства. В августе 2023 года Имрана Хана признали виновным в коррупции и приговорили к трём годам лишения свободы. На фоне суда над политиком в стране прошли масштабные протестные акции.
Сам Хан называет все обвинения против него политически мотивированными. Партия бывшего премьера «Техрик-е-Инсаф» намерена оспаривать приговор.
Вместе с Ханом к 10 годам тюрьмы также приговорили экс-министра иностранных дел Пакистана Шаха Мехмуда Куреши, пишет BBC.
• В производстве против экс-премьера находятся ещё более чем 150 судебных дел. В числе выдвинутых против него обвинений — неуважение к суду, терроризм и подстрекательство к насилию, уточняет AP.
• Приговор вынесли за восемь дней до парламентских выборов в Пакистане. Хану запрещено участвовать в них из-за судимости. При этом политик остаётся «мощной политической силой» в стране благодаря поддержке последователей и направленной против истеблишмента риторике, отмечает агентство.
• Имран Хан занимал должность премьер-министра Пакистана с 2018-й по 2022 год. Он стал первым главой правительства в истории Пакистана, отстранённым от власти при помощи вотума недоверия в парламенте.