Пайшанба куни тушдан кейин бошланган ёмғирдан сўнг Тошкент шаҳрида ҳавонинг майда PM2,5 зарралари (диаметри 2,5 микрометргача) билан ифлосланиши эрталаб соат 8:00 даги «зарарли»дан 17:00 даги «ўртача»га камайди, деб хабар берди Ўзгидромет.
Соат 16:00—17:00 оралиғида PM2,5 миқдори Ўзгидромет жойлашган Бодомзор йўли кўчаси ҳудудида 28 мкг/м3 ни, Халқлар дўстлиги майдонида 23 мкг/м3 ни ташкил қилди.
Эрталаб соат 8:00 да шаҳарда PM2,5 нинг ўртача даражаси 104,8 мкг/м3 ни ташкил этганди, бу Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларидан 20,9 марта (5 мкг/м3) ортиқроқ. Чоршанба куни соат 20:00 да кўрсаткич 59,8 мкг/м3 ни ёки ЖССТ тавсия қилганидан 11,9 баравар юқори даражани ташкил этганди.
Аввалроқ Ўзбекистонда атмосфера ҳавосидаги PM2,5 заррачалари миқдори бўйича стандарт мавжуд эмаслиги, шу сабабли мутахассислар томонидан миллий стандартлар ишлаб чиқилаётгани хабар қилинган эди. Амал қиладиган мамлакатларига қараб, стандартлар бир-биридан фарқ қилади.

Загрязнение воздуха Ташкента мелкодисперсными частицами PM2,5 (диаметром до 2,5 микрометра) после начала дождя во второй половине дня четверга снизилось со «вредного» в 8:00 часов до «среднего» в 17:00, сообщил Узгидромет.
В период между 16:00 и 17:00 содержание PM2,5 в районе улицы Бодомзор йули, где расположен Узгидромет, составило 28 мкг/м3, площади Дружбы народов — 23 мкг/м3.
В 8:00 средний показатель РМ2,5 в городе составил 104,8 мкг/м3, что превысило рекомендации Всемирной организации здравоохранения в 20,9 раза (5 мкг/м3). В 20:00 среды эта цифра составляла 59,8 мкг/м3, или в 11,9 раза выше рекомендуемого ВОЗ уровня.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане отсутствует норматив по содержанию в атмосферном воздухе частиц РМ2,5, и специалисты разрабатывают национальные стандарты в этой области. В разных странах он различается.