15 январь куни президентининг ташқи сиёсат масалалари бўйича махсус вакили Абдулазиз Камилов Брюссель шаҳрида Европа комиссияси президенти ижроия аппаратининг сиёсий мувофиқлаштириш ва бошқарув бўйича директори Живка Петкова билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Томонлар 2022 йил 6 июлда парафирланган Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни (КШҲБ) тезроқ имзолашдан манфаатдор эканликларини билдирди.
Мулоқотда Ўзбекистон-Европа муносабатларини янада чуқурлаштириш ва минтақавий форматда амалий ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.
«Живка Петкова Ўзбекистон томонининг иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва унинг салбий оқибатларини юмшатиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади. У, шунингдек, Ўзбекистоннинг 2024 йилда Самарқандда Халқаро иқлим форумини ўтказиш ташаббусини қўллаб-қувватлашини билдирди», — дейилади хабарда.
Учрашувда муҳим хомашё соҳасида, тегишли меморандум тузиш орқали ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарблиги таъкидланди.
Томонлар икки томонлама ва минтақалараро характердаги бўлажак қўшма тадбирлар жадвалини ҳам муҳокама қилди.

Узбекистан и Европейская комиссия выразили заинтересованность в скорейшем подписании соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС) между страной и ЕС, парафированного 6 июля 2022 года, сообщило ИА «Дунё».
Об этом говорилось в ходе встречи специального представителя президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазиза Камилова и директора по политической координации и управлению исполнительного аппарата президента Европейской комиссии Живки Петковой в Брюсселе.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по продвижению узбекско-европейских отношений и развитию взаимодействия в региональном формате.
«Живка Петкова высоко оценила усилия узбекской стороны в области борьбы с изменением климата и смягчению его негативных последствий. Выражена поддержка инициативы Узбекистана по проведению международного климатического форума в этом году в Самарканде», — говорится в сообщении.
Подчёркнута актуальность взаимодействия в области критически важного сырья, в том числе путём заключения соответствующего меморандума.
Стороны также обсудили график предстоящих совместных мероприятий двустороннего и межрегионального характера.