Шавкат Мирзиёев 10 январь куни Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасидаги ишлар таҳлили ва келгуси вазифалар муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бугунги кунда Қорақалпоғистон аҳолиси 2 миллион нафардан ошди. Ҳар йили меҳнат бозорига 50 минг аҳоли кириб келади. Президент уларни замонавий касб-ҳунарларга ўқитиб, даромадли иш ва муносиб яшаш шароитлари билан таъминлаш кераклигини таъкидлади.
Шу мақсадда саноат ҳажми 23 триллион сўмга етказилиб, 2 трлн сўмлик янги қувватлар яратилади. Тўқимачилик, электротехника, фармацевтика, қурилиш материаллари тармоқларида 5 трлн сўмлик 24 та йирик лойиҳа ишга туширилади.
2024 йилда ҳудудга 2 миллиард 100 млн доллар хорижий инвестиция жалб этилиши мўлжалланган. Бунинг эвазига саноатда 206 та, хизмат кўрсатиш соҳасида 240 та, қишлоқ хўжалигида 34 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилади. Уларда 13 мингга яқин юқори даромадли иш ўрни очилади.
Шунингдек, ушбу йилда экспорт ҳажмини 160 миллион долларга етказиш мақсад қилинган. Қишлоқ хўжалигида ер унумдорлигини ошириш учун хорижий грант жалб қилинади. 6 минг гектар ерга сув тежовчи технология жорий қилиниб, 31 минг гектар лазерли текисланади.
Маҳаллалар инфратузилмаси ва хонадонлар таъмирланади. Юқори технологик тиббий хизматга муҳтож беморлар даволанишига 2,3 млрд сўм йўналтирилади. Шу билан бирга, фуқаролар ташаббуси асосидаги лойиҳаларга 182 млрд сўм, йил давомида маҳаллий бюджетдан яна 40 млрд сўм ажратилади. Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш дастурлари доирасидаги лойиҳаларга 10 трлн сўм берилади.
Президент янги иш ўринлари яратиш бўйича режалар мавжуд салоҳиятга мос эмаслигини таъкидлаб, бу борадаги қўшимча имкониятларни кўрсатиб ўтди. 51 та саноат зонасида 775 млрд сўмлик 71 та лойиҳани бошлаб, 1 мингта иш ўрни яратса бўлишини ёки 10 минг гектар бўш ерни савдога чиқариб, 20 мингта тадбиркорни жалб қилиш мумкинлиги, бу 50 минг иш ўрни бўлиши ҳақида гапирди. Шунингдек, норуда конларга саноатни олиб кириб, 7,5 трлн сўмлик лойиҳалар ҳисобига 10 минг аҳолини банд қилиш мумкинлигини қайд этди.
Давлат раҳбари, бундан ташқари, Қорақалпоғистонда туризмни, айниқса, унинг эко, этно, зиёрат йўналишларини ривожлантириш бўйича дастур ишлаб чиқиш, туризм кластери ташкил этиш ва соҳага хорижий экспертларни жалб қилиш юзасидан топшириқ берди. Нукус аэропортини ривожлантириш ва авиақатновларни кўпайтириш, янги меҳмонхоналар қуриш, музейларни модернизация қилиш, йўл бўйи хизматларини кенгайтириш вазифаларини кўрсатиб ўтди.
Германия, Жанубий Корея, Япония ва Туркиядан мутахассисларни таклиф этиб, ёшларни чет тили, ахборот технологиялари, дизайн, меҳмонхона хизмати каби 17 турдаги замонавий касбларга ўқитиш муҳимлигини таъкидланди.
Мутасаддилар Қорақалпоғистонни ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш учун барча имкониятлар борлигини қайд этиб, бу борадаги чора-тадбирларни белгилаб олди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 января провёл совещание, на котором проанализирована работа и определены задачи по социально-экономическому развитию Каракалпакстана, сообщила пресс-служба главы государства.
В сообщении отмечается, что в Каракалпакстане для ведения бизнеса предоставлены льготы и возможности, которых нет ни в одном другом регионе. В частности, в целях создания привлекательной деловой среды и благоприятных условий для жителей региона в 2 раза снижены налоги на прибыль, с оборота, на землю и имущество, а ставка социального налога установлена на уровне 1%. В результате в распоряжении предпринимателей остаётся 500 млрд сумов в год.
За последние два года на развитие промышленности, сельского хозяйства и предпринимательства, улучшению инфраструктуры махаллей выделено 400 млн долларов и 250 млрд сумов.
На совещании рассмотрена проделанная в 2023 году работа и обсуждены задачи на 2024 год.
Сегодня население Каракалпакстана превысило 2 миллиона человек, на рынок труда ежегодно выходят 50 тысяч граждан. Глава государства обратил внимание на необходимость обучения их современным профессиям и обеспечения работой.
В 2024 году намечено довести объем промышленного производства в Каракалпакстане до 23 трлн сумов, а также создать мощности по выпуску продукции на 2 трлн сумов. В текстильной отрасли, электротехнике, фармацевтике и секторе строительных материалов будет запущено 24 крупных проекта на сумму 5 трлн сумов.
Кроме того, в этом году в регион планируется привлечь 2,1 млрд долларов иностранных инвестиций. За счёт этого, говорилось на совещании, будут реализованы 206 проектов в промышленности, 240 в сфере услуг, 34 в сельском хозяйстве, будет создано около 13 тысяч высокодоходных рабочих мест.
В Каракалпакстане, как отмечалось на совещании, наблюдается позитивная динамика развития производства, сельского хозяйства, туристических и иных услуг. Планируется, таким образом, довести экспорт до 160 млн долларов.
Для повышения урожайности в сельском хозяйстве будет привлечён иностранный грант. На 6000 га земли будут внедрены водосберегающие технологии, а 31 тысяча гектаров будет выровнена лазерами.
Запланирован ремонт инфраструктуры махаллей и домов населения. На лечение пациентов, нуждающихся в высокотехнологичных медицинских услугах, будет выделено 2,3 млрд сумов.
Кроме того, на проекты, основанные на инициативах граждан, будет направлено 182 млрд сумов, а также 40 млрд сумов из местного бюджета в этом году. 10 трлн сумов будет выделено на проекты в рамках программ поддержки малого и среднего бизнеса.
Президент подчеркнул, что планы по созданию новых рабочих мест в регионе не соответствуют имеющемуся потенциалу, и указал на дополнительные возможности.
Например, в 51 промышленной зоне можно запустить 71 проект на сумму 775 млрд сумов и создать 1000 рабочих мест. Или можно выставить 10 тысяч га свободной земли на торги и привлечь 20 тысяч предпринимателей. Это означает 50 тысяч рабочих мест, отметил президент. Имеется также возможность освоить нерудные месторождения и за счёт проектов на сумму 7,5 трлн сумов и трудоустроить 10 тысяч человек.
Глава государства добавил, что одним из больших резервов в этом плане является туризм. Он поставил задачу разработать программу по развитию туризма в Каракалпакстане, особенно экологические, этнографические, паломнические направления, организовать туристический кластер и привлечь в сферу зарубежных экспертов.
Президент также указал на необходимость развития Нукусского аэропорта и увеличения авиаперевозок, строительства новых гостиниц, модернизации музеев, расширения придорожного сервиса.
Шавкат Мирзиёев отметил важность привлечения специалистов из Германии, Южной Кореи, Японии и Турции для обучения молодёжи 17 видам навыков, включая иностранные языки, информационные технологии, дизайн и гостиничный сервис.