Дунё бўйлаб ногиронлиги бўлган шахсларнинг табиий офатлардан ўлим даражаси ногиронлиги бўлмаганларга қараганда тўрт баравар юқори. Дунё аҳолисининг 15 фоизида қандайдир ногиронлик мавжуд бўлсада, кўплаб мамлакатларда иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича чора-тадбирлар уларнинг эҳтиёжларини ҳисобга олмайди. Ўзбекистон ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларини ҳисобга олганда иқлим ўзгаришига мослашишга қанчалик тайёр?
2022 йил ноябрь ойида Жаҳон банки томонидан ўтказилган тадқиқот доирасида Ўзбекистоннинг бир нечта ҳудудларида яшовчи ногиронлиги бўлган шахслар иқлим ўзгаришининг уларнинг ҳаёт тарзи, соғлиғи ва фаровонлигига таъсир қилиши мумкин бўлган оқибатларига тайёр эмаслигидан хавотир билдирган эди.
Тадқиқотда Жиззах, Сирдарё ва Тошкент вилоятларининг олтита қишлоқ ва бир қанча шаҳарларида яшовчи 20 нафарга яқин ногиронлиги бўлган фуқаролар, шунингдек, ушбу тоифадаги инсонлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилувчи ташкилотларнинг 40 нафар ходими иштирок этди.
Ушбу тадқиқотнинг мақсади Ўзбекистонда турли шаклдаги ногиронлиги бўлган шахслар иқлим ўзгариши оқибатлари олдида қанчалик заифлигини ўрганишдан иборат. Унинг хулосалари Жаҳон банкининг «Иқлим ўзгариши ва Ўзбекистонда ногиронлик инкюзияси» ҳисоботида батафсил баён этилган (ўзбекча версияси қуйидаги ҳаволада).
2022 йил апрель ойида Жиззах вилояти қишлоқларида вайронкор селлар оқибатида уйлар ер билан битта қилган, инфратузилмага зарар етказган ва беш киши ҳалок бўлган эди. Жаҳон банки тадқиқотида иштирок этган респондентлар орасида Жиззах вилоятида яшовчи Шаҳзод (исми ўзгартирилган) ҳам бор эди, унинг қишлоғи ҳам мазкур табиий офатдан зарар кўрган. Жисмоний нуқсонини ҳисобга олганда, Шаҳзод келажакда юзага келиши мумкин бўлган бундай табиий офатлар пайтида уйини зудлик билан тарк этишга тўғри келиб қолса, қандай қийинчиликларга дуч келишини тасаввур ҳам қила олмайди.
Шахзод қўлида пластик қувурлардан ясаган ҳассаси билан қишлоқнинг нотекис, асфальтланмаган кўчаларида бошқалар ёрдамидагина юра олади. Яқинда содир бўлган сельдан сўнг у бир ҳафта касалхонада ётди ва шунга ўхшаш ҳодисаларнинг такрорланиши ва ногиронлиги бўлган шахсларни эвакуация қилиш учун етарли воситаларнинг йўқлиги яна унга салбий таъсир кўрсатиши мумкинлигидан хавотирда. Ногиронлиги бўлган шахслар мамлакатнинг бошқа ҳудудларида ҳам шундай ҳолатларга дуч келишмоқда.
Ижтимоий изоляция ногиронлиги бўлган шахсларни янада заифроқ қилади
Дунёнинг кўплаб давлатлари каби Ўзбекистон ҳам иқлим ўзгариши оқибатларидан азият чекади. Қурғоқчилик, ҳаво ҳароратининг исиб кетиши, тартибсиз ёғингарчилик, кўчкилар, сув танқислиги ва ҳавонинг ифлосланиши тез-тез кузатилиб туриши ва уларнинг таъсири жиддийроқ бўлиб бориши кутилмоқда. Бир пайтлар дунёдаги тўртинчи энг катта кўл бўлган Орол денгизининг қуриши ҳам мамлакатнинг катта қисми учун салбий экологик ва ижтимоий-иқтисодий оқибатларга олиб келмоқда. Ушбу оқибатлар ногиронлиги бўлган шахсларга қандай таъсир қилиши мумкин?
Жаҳон банки тадқиқоти доирасидаги интервьюлар шуни кўрсатдики, ногиронлиги бўлган шахслар Ўзбекистоннинг ижтимоий-сиёсий ҳаётидан кўп жиҳатдан четда қолиб кетган. Деярли барча респондентлар турли омиллар, жумладан, ижтимоий камситиш, ҳаракатланиш учун ёрдамчи қурилмаларнинг йўқлиги ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаракатланишини осонлаштирадиган жамоат инфратузилмасининг йўқлиги сабабли ўз уйларида изоляцияда яшашга мажбур. Шундай қилиб, буларнинг барчаси уларнинг оиласидан ташқаридаги одамлар билан ўзаро муносабатга киришишларини чеклайди, шунингдек, табиий офатлар пайтида ногиронлиги бўлган шахсларни самарали эвакуация қилиш учун тўсиқ бўлади.
Шунингдек, респондентларнинг аксарияти маҳаллий ҳокимият органлари йиғилишларида қатнашиш имконияти йўқлигини таъкидлади. Сиёсий жараёнларда иштирок этмаслик қисман уларнинг атрофидаги макон билан боғлиқ. Шундай қилиб, қишлоқ маҳалла фуқаролар йиғинларидаги тадқиқот давомида ўрганилган биноларда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаракатланиши учун зарур инфратузилма мавжуд эмаслиги аниқланди. Ушбу биноларга кириш жойларида тутқичсиз ва пандуссиз тик зинапоялар бўлган, бу эса ногиронлиги бўлган фуқароларнинг ушбу биноларга киришини имконсиз қилиб қўяди. Шундай қилиб, ногиронлиги бўлган шахслар ижтимоий аҳамиятга эга бўлган масалаларни муҳокама қилишда, шу жумладан маҳаллий даражада фуқароларнинг ушбу гуруҳи учун шароитларни яхшилашда иштирок эта олмайди.
Ногиронлиги бўлган шахсларни жамиятга қўшмаслик иқлим ўзгариши шароитида хавфларни оширади
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий ва сиёсий ҳаётдан четлаштирилиши иқлим ўзгариши шароитида уларга нисбатан хавфларни оширади. Масалан, асосий тиббий хизматлар ва ёрдамчи реабилитация воситаларидан, шунингдек, ижтимоий ҳимоя тизимидан фойдаланишдаги мавжуд тўсиқлар туфайли. Фавқулодда вазиятларда одамларнинг соғлиғи ва ижтимоий ёрдамга бўлган эҳтиёжи ортиб бориши сабабли, иқлим ўзгариши билан боғлиқ офатлар пайтида бу қийинчиликлар янада жиддийроқ бўлиши мумкин.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг чекланган мақоми уларни ижтимоий тармоқларда ва маҳаллий ҳокимият органлари фаолиятида фаол иштирок этишдан, иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича чора-тадбирлар, шу жумладан фуқароларнинг ушбу гуруҳининг эҳтиёжларига бевосита таъсир кўрсатадиган маҳаллий қарорларни қабул қилишда шу жумладан табиий офатларга тайёргарлик кўриш ва уларни бартараф этиш жараёнларида, уларнинг овозини бўғиб қўяди. Сўров иштирокчилари, шунингдек, зарур тиббий хизматлар, ёрдамчи воситалар, ногиронлик бўйича нафақа ва пенсияларни олиш учун давлат хизматларидан фойдаланишда дуч келаётган қийинчиликларни қайд этдилар.
Бундай қийинчиликлар, айниқса, қишлоқлар вилоят марказларидан узоқда жойлашган, жамоат транспорти хизматлари чекланган ва ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларига мослаштирилмаган Ўзбекистон қишлоқ жойларида тез-тез юзага келади. Шундай қилиб, респондентлардан бири, умуртқа поғонаси шикастланган аёл, тиббий ёрдам сўраб мурожаат қилганида, маҳаллий ҳокимият унга тегишли ёрдам кўрсатмаганлигини таъкидлади.
Табиий офатларни бошқаришдаги муаммолар
Тадқиқот давомида респондентлар ушбу тоифадаги фуқароларнинг эҳтиёжлари ҳисобга олинмаган табиий офатларни бошқариш тизимидан хавотирда эканликларини билдирдилар. Шундай қилиб, ҳаракатланиш имконияти чекланган интервью иштирокчилари табиий офатлар пайтида аҳолини эвакуация қилиш учун зарур бўлган йўлларнинг ҳолати ёмон эканлигини қайд этдилар.
Шу билан бирга, кўриш ва эшитиш қобилиятида нуқсони бор респондентлар фавқулодда огоҳлантириш хабарларига, шу жумладан телевидение орқали, етарлича таяна олмаслигини таъкидладилар, чунки кўпинча маҳаллий телекўрсатувларда имо-ишора тилидан таржима мавжуд эмас. Шу сабабли, улар тегишли воқеалар ҳақида хабардор қилишлари мумкин бўлган бошқа одамларга таянишга мажбур. Бироқ, ҳамма вақт ҳам табиий офатлар вақтида бундай ёрдам мумкин бўлмаслиги мумкинлиги хавфи мавжуд.
Иқлим ўзгаришига мослашишни янада инклюзивроқ қилиш учун зарур бўлган чора-тадбирлар
Ўзбекистондаги вазият бошқа давлатлардагидан ажралиб турмайди. Жаҳон банки тадқиқоти натижалари Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Табиий офатлар хавфини камайтириш бошқармасининг 2023 йилги глобал онлайн сўровномаси натижаларига мос келади. Бутун дунё бўйлаб ногиронлиги бўлган шахсларнинг атиги 8 фоизи табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича маҳаллий режалар ушбу гуруҳ вакилларининг махсус эҳтиёжларини ҳисобга олишини таъкидлаган. 86 фоиз иштирокчилар маҳаллий даражада табиий офатларга тайёргарлик кўриш бўйича қарор қабул қилиш ва режалаштиришда иштирок этмаганликларини маълум қилишган.
Юқорида қайд этилган муаммоларнинг айримларини жисмоний инфратузилмани ривожлантиришга сармоя киритиш ва уни ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларига мослаштириш орқали ҳал қилиш мумкин. Бошқа масалалар коммуникация тизимини ислоҳ қилиш ёки ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда фавқулодда хизматларни янада тизимли режалаштиришни талаб қилади.
Ўзбекистон ҳукумати ногиронлиги бўлган шахсларнинг табиий офатлар хавфини бошқаришни режалаштириш жараёнларида иштирокини яхшилаш бўйича муайян чора-тадбирларни амалга оширмоқда. Бу, жумладан, зарур меъёрий-ҳуқуқий базани ишлаб чиқиш бўйича ҳаракатларни ўз ичига олади. Хусусан, 2021 йил июнь ойида БМТнинг Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси ратификация қилинди, 2021 йил январь ойидан кучга кирган «Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисида»ги қонун ишлаб чиқилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси иштирокчи-давлатларни иқлим ўзгариши таъсири билан боғлиқ режалаштириш ва хавфларни бошқариш жараёнларида ногиронлиги бўлган шахсларнинг инклюзив ва қулай иштирокини таъминлашга мажбур қилади. Жаҳон банки тадқиқоти ушбу мақсадга эришишга ёрдам берадиган, шунингдек, Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган шахсларнинг иқлим ўзгариши оқибатлари олдида заифлигини камайтиришга ёрдам берадиган бир қатор чора-тадбирларни тавсия қилади.
Хусусан, муаллифлар расмийларга қуйидаги чора-тадбирларни қабул қилишни тавсия қилади:
• Ногиронлиги бўлган фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини, маҳалла фуқаролар йиғинлари фаолиятида, айниқса, энг чекка қишлоқларда, иштирок этишидан бошлаб, ошириш учун зарур шарт-шароитларни яратиш. Ногиронлиги бўлган фуқароларни ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятига, жойларда қарорлар қабул қилишнинг барча жараёнларига кенг жалб этиш учун маҳалла фуқаролар йиғинлари фаолиятини тартибга солиш муҳим аҳамиятга эга;
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг айниқса иқлим ўзгариши сабабли фавқулодда вазиятларда асосий тиббий хизматлар ва реабилитация воситаларидан фойдаланиш имкониятини яхшилаш;
• Иқлим ўзгариши шароитида ногиронлиги бўлган шахсларнинг турли эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда, уларга кўрсатиладиган ижтимоий ёрдам ҳажмини ошириш орқали ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш тизимидаги қамровини кенгайтириш (мослашувчан ижтимоий ҳимоя);
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда табиий офатларга тайёргарлик кўриш ва уларга жавоб бериш бўйича кўрсатмаларни қайта кўриб чиқиш. Бу фуқароларнинг ушбу гуруҳи учун шошилинч ишонч телефонлари, эвакуация пунктлари, вақтинчалик уй-жой ва тиббий асбоб-ускуналар ва дори-дармонларни ўз ичига олиши мумкин;
• Ушбу соҳадаги ислоҳотларни режалаштириш, жавоб бериш ва ишлаб чиқиш учун ногиронлик бўйича маъмурий маълумотлардан фойдаланиш имкониятини ва даражасини ошириш.
• Ногиронлиги бўлган шахслар ва уларнинг ташкилотлари иштирокида иқлим ўзгаришининг сабаблари ва оқибатлари, шунингдек, мослашиш йўллари ҳақида жамоатчиликни хабардор қилиш кампанияларини ташкил этиш.
Тадқиқот натижалари ва тавсиялари билан Жаҳон банкининг рус ва ўзбек тилларидаги ҳисоботида батафсил ўқишингиз мумкин.

Across the globe, persons with disabilities experience mortality rates up to four times higher in natural disasters than persons without disabilities. Although 15% of the world’s population has a disability, climate change adaptation efforts do not adequately take their needs into account. To what extent is Uzbekistan ready to adapt to climate change taking into consideration the needs of persons with disabilities?
In November 2022, as part of a World Bank research project, persons with disabilities living in several regions of the country expressed concerns that they remain unprepared for the consequences of climate change that could affect their lives, health, and well-being.
The study involved interviewing about 20 persons with disabilities living in six villages and several urban areas of Jizzakh, Syrdarya and Tashkent regions, as well as 40 employees of organizations working in the field of protecting the rights and interests of persons with disabilities.
The purpose of the research project was to study the vulnerability of persons with various forms of disabilities to the effects of climate change in Uzbekistan. Research findings are described in detail in the World Bank publication “Climate Change and Disability Inclusion in Uzbekistan.”
In April 2022, devastating mudslides levelled houses, damaged infrastructure and killed four people in villages of the Jizzakh region. Among the respondents who took part in the study was a resident of the area named Shakhzod (his real name is changed).
Shakhzod’s village also suffered from the natural disaster. Given his disability, it is not difficult for Shakhzod to imagine the difficulties he might face if he had to evacuate his home during a potential natural disaster in the future.
With his homemade cane made from plastic pipes, Shakhzod can only navigate the village’s uneven, unpaved streets with the help of others. After a recent mudslide, he spent a week in the hospital and is concerned that repeat events and the lack of adequate facilities to evacuate persons with disabilities could again negatively impact his well-being. Persons with disabilities face similar situations in other regions of the country.
Social isolation makes persons with disabilities more vulnerable
Like many countries in the world, Uzbekistan is suffering from climate change. Droughts, extreme heat, erratic rainfall, landslides, water shortages and air pollution are expected to become more frequent and severe in their impact. The drying up of the Aral Sea, once the fourth largest lake in the world, is also generating negative environmental and socio-economic consequences for much of the country. How might these factors affect persons with disabilities?
Interviews conducted as part of the World Bank study showed that persons with disabilities are largely excluded from Uzbekistan’s social and political life. Almost all respondents were isolated in their homes for a variety of reasons, including social discrimination, as well as a lack of assistive mobility devices and accessible public infrastructure to facilitate mobility for persons with disabilities. This social isolation limits their interaction with others outside their families and is also a barrier to the effective evacuation of persons with disabilities in natural disaster events.
Most respondents also noted that they did not have the opportunity to participate in meetings with local authorities. The lack of participation in political processes is partly due to their surrounding environment. The rural mahalla buildings that were observed during the study were not accessible for persons with disabilities.
The entrances to these buildings had steep staircases with no railings or ramps and were thus inaccessible to persons with physical disabilities. As a result, representatives of this group cannot take part in discussions of socially significant issues, including how to improve conditions for persons with disabilities at the local level.
Exclusion of persons with disabilities increases risks in the context of climate change
The social and political exclusion of persons with disabilities increases their risk in the context of climate change. For example, exclusion constrains their access to essential health services and assistive rehabilitation devices, as well as to the social protection system. These challenges are likely to become even greater during climate-related disasters when individuals' need for health and social care increases.
The marginalized status of persons with disabilities precludes their active participation, muting their voice in decision-making processes at the local level, including on issues related to climate change adaptation. For example, persons with disabilities are unable to participate in decision making around disaster preparedness and recovery measures that impact persons with disabilities.
Respondents who took part in the study noted the difficulties they face when contacting government agencies to obtain necessary medical services, assistive devices for certain categories of persons with disabilities, as well as disability benefits and pensions.
Such difficulties are especially common in rural areas of Uzbekistan, where villages may be located far from district centers, and public transport services are limited and not adapted to the needs of persons with disabilities. For example, one respondent, a woman with a spinal cord injury, said that the local authorities did not provide her with adequate assistance when she sought medical attention.
Challenges related to disaster management
During the study, respondents expressed concerns about the existing disaster management system, which does not consider the needs of this group of citizens. Given the poor condition of roads infrastructure, respondents with physical disabilities noted the challenges they would face if they needed to quickly evacuate their homes due to a possible natural disaster.
Respondents with visual and hearing impairments indicated that they could not rely sufficiently on disaster alerts, including those broadcasted on television. Sign language interpretation is often absent from the broadcasts of local television channels. Accordingly, members of this group are forced to rely on other people to inform them of emergency events. However, there is always a risk that this kind of assistance from others may not be available at the time of possible natural disasters.
Measures needed for inclusive adaptation to climate change
The situation for persons with disabilities in Uzbekistan is not unique. The findings of the World Bank study are in line with the results of a 2023 global online survey by the UN Office for Disaster Risk Reduction. Only 8% of persons with disabilities globally reported that local disaster risk reduction plans address the specific needs of this group. 86% reported that they were not involved in decision-making and planning around disaster risk reduction at the local level.
Some of the above challenges can be addressed by investing in the development of physical infrastructure to ensure that it is fully accessible to persons with disabilities. Other issues require reform of the communications system or more systematic planning of emergency assistance that considers the needs of persons with different types of disabilities.
The Government of Uzbekistan is taking measures to improve the participation of persons with disabilities in disaster risk management processes. This includes measures to develop the necessary regulatory framework. In particular, in June 2021, the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities was ratified, and the law “On the Rights of Persons with Disabilities” was developed, which entered into force in January 2021.
The UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities obliges state parties to ensure the inclusive and accessible participation of persons with disabilities in planning and managing the risks associated with the impacts of climate change. The World Bank study recommends the adoption of measures that would help achieve this goal in Uzbekistan, as well as reduce the vulnerability of persons with disabilities to the effects of climate change.
In particular, the authors recommend that the authorities implement the following measures:
- Create the necessary conditions for the social and political inclusion of persons with disabilities, starting with their participation in the activities of mahalla citizens' assemblies, especially in remote rural areas. It is necessary to ensure the wide involvement of persons with disabilities in the activities of local self-government bodies and in decision-making processes at the local level;
- Improve persons with disabilities' access to basic health services and rehabilitation facilities, including during climate-related disasters;
- Expand the coverage of the social protection system for persons with disabilities, while increasing the amount of social assistance provided to this group, taking into account their needs in the context of climate change (adaptive social protection);
- Revise guidelines for disaster preparedness and response to consider the needs of persons with disabilities. The guidelines may cover emergency hotlines, evacuation points, temporary shelter, and medical equipment and medicines for persons with disabilities;
- Increase the availability and use of disaggregated administrative data for planning, responding to, and developing the reforms needed to effectively protect the rights and interests of persons with disabilities; and
- Organize public awareness campaigns with the participation of persons with disabilities and organizations of persons with disabilities on the impacts of climate change and the actions needed to adapt to them, taking into account the needs of persons with disabilities.