Дунё бўйлаб ногиронлиги бўлган шахсларнинг табиий офатлардан ўлим даражаси ногиронлиги бўлмаганларга қараганда тўрт баравар юқори. Дунё аҳолисининг 15 фоизида қандайдир ногиронлик мавжуд бўлсада, кўплаб мамлакатларда иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича чора-тадбирлар уларнинг эҳтиёжларини ҳисобга олмайди. Ўзбекистон ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларини ҳисобга олганда иқлим ўзгаришига мослашишга қанчалик тайёр?
2022 йил ноябрь ойида Жаҳон банки томонидан ўтказилган тадқиқот доирасида Ўзбекистоннинг бир нечта ҳудудларида яшовчи ногиронлиги бўлган шахслар иқлим ўзгаришининг уларнинг ҳаёт тарзи, соғлиғи ва фаровонлигига таъсир қилиши мумкин бўлган оқибатларига тайёр эмаслигидан хавотир билдирган эди.
Тадқиқотда Жиззах, Сирдарё ва Тошкент вилоятларининг олтита қишлоқ ва бир қанча шаҳарларида яшовчи 20 нафарга яқин ногиронлиги бўлган фуқаролар, шунингдек, ушбу тоифадаги инсонлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилувчи ташкилотларнинг 40 нафар ходими иштирок этди.
Ушбу тадқиқотнинг мақсади Ўзбекистонда турли шаклдаги ногиронлиги бўлган шахслар иқлим ўзгариши оқибатлари олдида қанчалик заифлигини ўрганишдан иборат. Унинг хулосалари Жаҳон банкининг «Иқлим ўзгариши ва Ўзбекистонда ногиронлик инкюзияси» ҳисоботида батафсил баён этилган (ўзбекча версияси қуйидаги ҳаволада).
2022 йил апрель ойида Жиззах вилояти қишлоқларида вайронкор селлар оқибатида уйлар ер билан битта қилган, инфратузилмага зарар етказган ва беш киши ҳалок бўлган эди. Жаҳон банки тадқиқотида иштирок этган респондентлар орасида Жиззах вилоятида яшовчи Шаҳзод (исми ўзгартирилган) ҳам бор эди, унинг қишлоғи ҳам мазкур табиий офатдан зарар кўрган. Жисмоний нуқсонини ҳисобга олганда, Шаҳзод келажакда юзага келиши мумкин бўлган бундай табиий офатлар пайтида уйини зудлик билан тарк этишга тўғри келиб қолса, қандай қийинчиликларга дуч келишини тасаввур ҳам қила олмайди.
Шахзод қўлида пластик қувурлардан ясаган ҳассаси билан қишлоқнинг нотекис, асфальтланмаган кўчаларида бошқалар ёрдамидагина юра олади. Яқинда содир бўлган сельдан сўнг у бир ҳафта касалхонада ётди ва шунга ўхшаш ҳодисаларнинг такрорланиши ва ногиронлиги бўлган шахсларни эвакуация қилиш учун етарли воситаларнинг йўқлиги яна унга салбий таъсир кўрсатиши мумкинлигидан хавотирда. Ногиронлиги бўлган шахслар мамлакатнинг бошқа ҳудудларида ҳам шундай ҳолатларга дуч келишмоқда.
Ижтимоий изоляция ногиронлиги бўлган шахсларни янада заифроқ қилади
Дунёнинг кўплаб давлатлари каби Ўзбекистон ҳам иқлим ўзгариши оқибатларидан азият чекади. Қурғоқчилик, ҳаво ҳароратининг исиб кетиши, тартибсиз ёғингарчилик, кўчкилар, сув танқислиги ва ҳавонинг ифлосланиши тез-тез кузатилиб туриши ва уларнинг таъсири жиддийроқ бўлиб бориши кутилмоқда. Бир пайтлар дунёдаги тўртинчи энг катта кўл бўлган Орол денгизининг қуриши ҳам мамлакатнинг катта қисми учун салбий экологик ва ижтимоий-иқтисодий оқибатларга олиб келмоқда. Ушбу оқибатлар ногиронлиги бўлган шахсларга қандай таъсир қилиши мумкин?
Жаҳон банки тадқиқоти доирасидаги интервьюлар шуни кўрсатдики, ногиронлиги бўлган шахслар Ўзбекистоннинг ижтимоий-сиёсий ҳаётидан кўп жиҳатдан четда қолиб кетган. Деярли барча респондентлар турли омиллар, жумладан, ижтимоий камситиш, ҳаракатланиш учун ёрдамчи қурилмаларнинг йўқлиги ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаракатланишини осонлаштирадиган жамоат инфратузилмасининг йўқлиги сабабли ўз уйларида изоляцияда яшашга мажбур. Шундай қилиб, буларнинг барчаси уларнинг оиласидан ташқаридаги одамлар билан ўзаро муносабатга киришишларини чеклайди, шунингдек, табиий офатлар пайтида ногиронлиги бўлган шахсларни самарали эвакуация қилиш учун тўсиқ бўлади.
Шунингдек, респондентларнинг аксарияти маҳаллий ҳокимият органлари йиғилишларида қатнашиш имконияти йўқлигини таъкидлади. Сиёсий жараёнларда иштирок этмаслик қисман уларнинг атрофидаги макон билан боғлиқ. Шундай қилиб, қишлоқ маҳалла фуқаролар йиғинларидаги тадқиқот давомида ўрганилган биноларда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаракатланиши учун зарур инфратузилма мавжуд эмаслиги аниқланди. Ушбу биноларга кириш жойларида тутқичсиз ва пандуссиз тик зинапоялар бўлган, бу эса ногиронлиги бўлган фуқароларнинг ушбу биноларга киришини имконсиз қилиб қўяди. Шундай қилиб, ногиронлиги бўлган шахслар ижтимоий аҳамиятга эга бўлган масалаларни муҳокама қилишда, шу жумладан маҳаллий даражада фуқароларнинг ушбу гуруҳи учун шароитларни яхшилашда иштирок эта олмайди.
Ногиронлиги бўлган шахсларни жамиятга қўшмаслик иқлим ўзгариши шароитида хавфларни оширади
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий ва сиёсий ҳаётдан четлаштирилиши иқлим ўзгариши шароитида уларга нисбатан хавфларни оширади. Масалан, асосий тиббий хизматлар ва ёрдамчи реабилитация воситаларидан, шунингдек, ижтимоий ҳимоя тизимидан фойдаланишдаги мавжуд тўсиқлар туфайли. Фавқулодда вазиятларда одамларнинг соғлиғи ва ижтимоий ёрдамга бўлган эҳтиёжи ортиб бориши сабабли, иқлим ўзгариши билан боғлиқ офатлар пайтида бу қийинчиликлар янада жиддийроқ бўлиши мумкин.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг чекланган мақоми уларни ижтимоий тармоқларда ва маҳаллий ҳокимият органлари фаолиятида фаол иштирок этишдан, иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича чора-тадбирлар, шу жумладан фуқароларнинг ушбу гуруҳининг эҳтиёжларига бевосита таъсир кўрсатадиган маҳаллий қарорларни қабул қилишда шу жумладан табиий офатларга тайёргарлик кўриш ва уларни бартараф этиш жараёнларида, уларнинг овозини бўғиб қўяди. Сўров иштирокчилари, шунингдек, зарур тиббий хизматлар, ёрдамчи воситалар, ногиронлик бўйича нафақа ва пенсияларни олиш учун давлат хизматларидан фойдаланишда дуч келаётган қийинчиликларни қайд этдилар.
Бундай қийинчиликлар, айниқса, қишлоқлар вилоят марказларидан узоқда жойлашган, жамоат транспорти хизматлари чекланган ва ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларига мослаштирилмаган Ўзбекистон қишлоқ жойларида тез-тез юзага келади. Шундай қилиб, респондентлардан бири, умуртқа поғонаси шикастланган аёл, тиббий ёрдам сўраб мурожаат қилганида, маҳаллий ҳокимият унга тегишли ёрдам кўрсатмаганлигини таъкидлади.
Табиий офатларни бошқаришдаги муаммолар
Тадқиқот давомида респондентлар ушбу тоифадаги фуқароларнинг эҳтиёжлари ҳисобга олинмаган табиий офатларни бошқариш тизимидан хавотирда эканликларини билдирдилар. Шундай қилиб, ҳаракатланиш имконияти чекланган интервью иштирокчилари табиий офатлар пайтида аҳолини эвакуация қилиш учун зарур бўлган йўлларнинг ҳолати ёмон эканлигини қайд этдилар.
Шу билан бирга, кўриш ва эшитиш қобилиятида нуқсони бор респондентлар фавқулодда огоҳлантириш хабарларига, шу жумладан телевидение орқали, етарлича таяна олмаслигини таъкидладилар, чунки кўпинча маҳаллий телекўрсатувларда имо-ишора тилидан таржима мавжуд эмас. Шу сабабли, улар тегишли воқеалар ҳақида хабардор қилишлари мумкин бўлган бошқа одамларга таянишга мажбур. Бироқ, ҳамма вақт ҳам табиий офатлар вақтида бундай ёрдам мумкин бўлмаслиги мумкинлиги хавфи мавжуд.
Иқлим ўзгаришига мослашишни янада инклюзивроқ қилиш учун зарур бўлган чора-тадбирлар
Ўзбекистондаги вазият бошқа давлатлардагидан ажралиб турмайди. Жаҳон банки тадқиқоти натижалари Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Табиий офатлар хавфини камайтириш бошқармасининг 2023 йилги глобал онлайн сўровномаси натижаларига мос келади. Бутун дунё бўйлаб ногиронлиги бўлган шахсларнинг атиги 8 фоизи табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича маҳаллий режалар ушбу гуруҳ вакилларининг махсус эҳтиёжларини ҳисобга олишини таъкидлаган. 86 фоиз иштирокчилар маҳаллий даражада табиий офатларга тайёргарлик кўриш бўйича қарор қабул қилиш ва режалаштиришда иштирок этмаганликларини маълум қилишган.
Юқорида қайд этилган муаммоларнинг айримларини жисмоний инфратузилмани ривожлантиришга сармоя киритиш ва уни ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларига мослаштириш орқали ҳал қилиш мумкин. Бошқа масалалар коммуникация тизимини ислоҳ қилиш ёки ногиронлиги бўлган шахслар эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда фавқулодда хизматларни янада тизимли режалаштиришни талаб қилади.
Ўзбекистон ҳукумати ногиронлиги бўлган шахсларнинг табиий офатлар хавфини бошқаришни режалаштириш жараёнларида иштирокини яхшилаш бўйича муайян чора-тадбирларни амалга оширмоқда. Бу, жумладан, зарур меъёрий-ҳуқуқий базани ишлаб чиқиш бўйича ҳаракатларни ўз ичига олади. Хусусан, 2021 йил июнь ойида БМТнинг Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси ратификация қилинди, 2021 йил январь ойидан кучга кирган «Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисида»ги қонун ишлаб чиқилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси иштирокчи-давлатларни иқлим ўзгариши таъсири билан боғлиқ режалаштириш ва хавфларни бошқариш жараёнларида ногиронлиги бўлган шахсларнинг инклюзив ва қулай иштирокини таъминлашга мажбур қилади. Жаҳон банки тадқиқоти ушбу мақсадга эришишга ёрдам берадиган, шунингдек, Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган шахсларнинг иқлим ўзгариши оқибатлари олдида заифлигини камайтиришга ёрдам берадиган бир қатор чора-тадбирларни тавсия қилади.
Хусусан, муаллифлар расмийларга қуйидаги чора-тадбирларни қабул қилишни тавсия қилади:
• Ногиронлиги бўлган фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини, маҳалла фуқаролар йиғинлари фаолиятида, айниқса, энг чекка қишлоқларда, иштирок этишидан бошлаб, ошириш учун зарур шарт-шароитларни яратиш. Ногиронлиги бўлган фуқароларни ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятига, жойларда қарорлар қабул қилишнинг барча жараёнларига кенг жалб этиш учун маҳалла фуқаролар йиғинлари фаолиятини тартибга солиш муҳим аҳамиятга эга;
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг айниқса иқлим ўзгариши сабабли фавқулодда вазиятларда асосий тиббий хизматлар ва реабилитация воситаларидан фойдаланиш имкониятини яхшилаш;
• Иқлим ўзгариши шароитида ногиронлиги бўлган шахсларнинг турли эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда, уларга кўрсатиладиган ижтимоий ёрдам ҳажмини ошириш орқали ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш тизимидаги қамровини кенгайтириш (мослашувчан ижтимоий ҳимоя);
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда табиий офатларга тайёргарлик кўриш ва уларга жавоб бериш бўйича кўрсатмаларни қайта кўриб чиқиш. Бу фуқароларнинг ушбу гуруҳи учун шошилинч ишонч телефонлари, эвакуация пунктлари, вақтинчалик уй-жой ва тиббий асбоб-ускуналар ва дори-дармонларни ўз ичига олиши мумкин;
• Ушбу соҳадаги ислоҳотларни режалаштириш, жавоб бериш ва ишлаб чиқиш учун ногиронлик бўйича маъмурий маълумотлардан фойдаланиш имкониятини ва даражасини ошириш.
• Ногиронлиги бўлган шахслар ва уларнинг ташкилотлари иштирокида иқлим ўзгаришининг сабаблари ва оқибатлари, шунингдек, мослашиш йўллари ҳақида жамоатчиликни хабардор қилиш кампанияларини ташкил этиш.
Тадқиқот натижалари ва тавсиялари билан Жаҳон банкининг рус ва ўзбек тилларидаги ҳисоботида батафсил ўқишингиз мумкин.

В мире уровень смертности людей с инвалидностью в результате стихийных бедствий в четыре раза выше, чем у людей без инвалидности. Хотя 15% населения мира имеют ту или иную форму инвалидности, меры по адаптации к изменению климата во многих странах не учитывают их потребности. Насколько Узбекистан готов адаптироваться к изменению климата с учётом потребностей людей с инвалидностью?
В ноябре 2022 года в рамках исследования Всемирного банка люди с инвалидностью, живущие в нескольких регионах страны, выразили обеспокоенность фактом неготовности к последствиям изменения климата, которые могут затронуть их жизни, здоровье и благополучие.
В исследовании приняли участие около 20 людей с инвалидностью, проживающие в шести сёлах и нескольких городских районах Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также 40 сотрудников организаций, занимающихся защитой прав и интересов этой группы граждан.
Целью исследования стало изучение уязвимости людей с различными формами инвалидности к изменению климата в Узбекистане. Его выводы подробно изложены в публикации Всемирного банка «Изменение климата и инклюзия людей с инвалидностью в Узбекистане» (версия на узбекском языке доступна по ссылке).
В апреле 2022 года разрушительные селевые потоки сравняли с землёй дома, повредили инфраструктуру и привели к гибели пяти человек в сёлах Джизакской области. Среди респондентов, принимавших участие в исследовании, был житель данной области по имени Шахзод (имя изменено).
Село Шахзода также пострадало от названного стихийного бедствия. Учитывая его инвалидность, нетрудно представить, с какими сложностями может столкнуться Шахзод, если ему понадобится срочно покинуть дом во время возможных стихийных бедствий в будущем.
Со своей самодельной тростью, собранной из пластиковых труб, Шахзод может передвигаться по неровным грунтовым улицам села только при содействии других. После недавнего селя он провёл неделю в больнице и обеспокоен, что повторение подобных событий и отсутствие необходимых средств для эвакуации людей с инвалидностью могут снова негативно сказаться на его благополучии. С подобными ситуациями сталкиваются люди с инвалидностью и в других регионах страны.
Социальная изоляция делает людей с инвалидностью более уязвимыми
Как и многие страны мира, Узбекистан, страдает от изменения климата. Ожидается, что засухи, сильная жара, неустойчивость осадков, оползни, нехватка воды и загрязнение воздуха станут более частыми и серьёзными по своим последствиям. Высыхание Аральского моря также несёт с собой негативные экологические и социально-экономические последствия для большей части территории страны. Как эти факторы могут затронуть людей с инвалидностью?
Интервью в рамках исследования Всемирного банка показали, что люди с инвалидностью в значительной мере исключены из социальной и политической жизни Узбекистана. Почти все респонденты были изолированы в своих домах по различным причинам, включая социальную дискриминацию, а также отсутствие вспомогательных устройств для передвижения и доступной общественной инфраструктуры, способствующей мобильности людей с инвалидностью. Это ограничивает их взаимодействие с другими лицами за пределами их семей, а также является препятствием для эффективной эвакуации людей с инвалидностью в случае стихийных бедствий.
Большинство респондентов также отмечали, что не имели возможности принимать участие в заседаниях местных органов власти. Неучастие в политических процессах частично связано с окружающим их пространством. Так, здания в сельских махаллинских сходах граждан, которые были изучены в ходе исследования, не имели необходимой инфраструктуры для передвижения людей с инвалидностью.
Входы в указанные здания имели крутые лестницы без перил и пандусов, что делало их недоступными для граждан с инвалидностью. Таким образом, представители этой группы не могут принимать участие в обсуждении общественно значимых вопросов, включая улучшение условий для людей с инвалидностью на местном уровне.
Исключение людей с инвалидностью увеличивает риски в контексте изменения климата
Социальная и политическая изоляция людей с инвалидностью увеличивает их риск в контексте изменения климата. Например, ограничивает их доступ к основным медицинским услугам и вспомогательным реабилитационным устройствам, а также к системе социальной защиты. Эти вызовы, вероятнее всего, станут ещё более серьёзными во время стихийных бедствий, вызванных изменением климата, так как при чрезвычайных ситуациях возрастает потребность людей в медицинской и социальной помощи.
Маргинализированный статус людей с инвалидностью исключает их активное участие в в деятельности органов местного самоуправления. Тем самым заглушается их голос в процессе принятия решений на местном уровне, включая по вопросам, которые связанны с мерами по инклюзивной адаптации к изменению климата. Например, меры по подготовке к стихийным бедствиям и восстановлению после них, затрагивающие интересы людей с инвалидностью.
Респонденты, принявшие участие в исследовании, отметили сложности, с которыми они сталкиваются при обращении в государственные учреждения за получением необходимых медицинских услуг, вспомогательных устройств для определённых категорий людей с инвалидностью, а также пособий и пенсий по инвалидности.
Подобные сложности особенно часто возникают в сельских районах Узбекистана, где села могут находиться на далёком расстоянии от районных центров, а услуги общественного транспорта ограничены и не адаптированы под нужды людей с инвалидностью. Так, одна респондентка, женщина с травмой спинного мозга, отметила, что местные власти не оказали ей должного содействия, когда она обратилась за медицинской помощью.
Вызовы, связанные с управлением стихийными бедствиями
В ходе исследования респонденты выразили обеспокоенность по поводу существующей системы управления стихийными бедствиями, не учитывающей потребности этой группы граждан. Так, маломобильные респонденты отметили плохое состояние дорог, необходимых для эвакуации населения.
В то же время респонденты с нарушениями зрения и слуха указали, что они не могут в достаточной мере полагаться на оповещения о стихийных бедствиях, в том числе по телевидению. Причина — перевод на жестовый язык часто отсутствует в трансляциях местных телеканалов. Соответственно, представители данной группы вынуждены полагаться на других людей, которые могут проинформировать их о чрезвычайных событиях. Однако всегда есть риск, что такого рода помощь со стороны других лиц может оказаться недоступной в момент возможных стихийных бедствий.
Меры, необходимые для инклюзивной адаптации к изменениям климата
Ситуация в данной сфере в Узбекистане не отличается от существующей в мире. Выводы исследования Всемирного банка соответствуют результатам глобального онлайн-опроса Управления ООН по снижению риска стихийных бедствий, проведённого в 2023 году. Только 8% людей с инвалидностью в различных странах мира сообщили, что местные планы по снижению риска стихийных бедствий учитывают потребности представителей этой группы. 86% сообщили, что не участвовали в принятии решений и планировании мер по подготовке к стихийным бедствиям на местном уровне.
Некоторые из вышеназванных проблем можно решить за счёт инвестиций в развитие физической инфраструктуры и её адаптацию под нужды людей с инвалидностью. Другие вопросы требуют реформирования системы коммуникаций или более системного планирования оказания экстренной помощи, учитывающей потребности представителей данной группы.
Правительство Узбекистана предпринимает меры по улучшению участия людей с инвалидностью в процессы управления рисками стихийных бедствий. Это, в том числе, включает в себя меры по разработке необходимой нормативно-правовой базы. В частности, в июне 2021 года была ратифицирована Конвенции ООН о правах инвалидов, а также разработан закона «О правах лиц с инвалидностью», который вступил в силу в январе 2021 года.
Конвенции ООН о правах инвалидов обязывает государства-участники обеспечить инклюзивное и доступное участие людей с инвалидностью в процессах планирования и управления рисками, связанными с последствиями изменения климата. Исследование Всемирного банка рекомендует принятие мер, которые помогли бы в достижении этой цели в Узбекистане, а также снизили бы уязвимость людей с инвалидностью к последствиям изменения климата.
В частности, авторы исследования рекомендуют властям реализовать следующие меры:
• Создать необходимые условия для социальной и политической инклюзии людей с инвалидностью, начиная с их участия в деятельности махаллинских сходов граждан, особенно в отдалённых сельских районах. Необходимо наладить работу махаллинских сходов граждан с людьми с инвалидностью для их широкого вовлечения в деятельность местных органов самоуправлении и в процессы принятия решений на местном уровне.
• Улучшить доступ людей с инвалидностью к основным медицинским услугам и средствам реабилитации особенно во время стихийных бедствий, вызванных последствиями изменения климата;
• Расширить охват системой социальной защиты людей с инвалидностью, увеличивая при этом объем социальной помощи, предоставляемой этой группе с учётом их потребностей в условиях изменения климата (адаптивная социальная защита);
• Пересмотреть руководящие принципы подготовки и реагирования на стихийные бедствия с учётом потребностей людей с инвалидностью. Они могут включать «горячие линии» экстренной помощи, пункты эвакуации, временное жилье, а также медицинское оборудование и лекарства для этой группы;
• Повысить доступность и использование административных данных с разбивкой по инвалидности для планирования, реагирования и разработки реформ, необходимых для эффективной защиты прав и интересов людей с инвалидностью.
• Организовать кампании по информированию общественности с участием людей с инвалидностью и организаций, представляющих их интересы, о последствиях изменения климата и действиях, необходимых для адаптации к ним с учётом потребностей этой группы.