Саудиянинг ACWA Power компанияси билан пилот лойиҳа доирасида Тошкентга иккита водород автобуси (водоробус) келтирилади. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги «Газета.uz»га маълум қилди.
Шавкат Мирзиёев ноябрь ойи охирида Тошкент вилоятида «яшил водород»ни «пилот» тарзда ишлаб чиқариш қувватларини барпо этишни бошлаб берганди. Ушбу «пилот» лойиҳа доирасида мамлакатда биринчи босқичда 3 минг тонна водород ишлаб чиқарилади ва кейинчалик минерал ўғитларга қайта ишланади, шунингдек, 52 мегаваттлик шамол электр станцияси қурилади. Аввалроқ иншоот Чирчиқ шаҳридаги аммиак заводи негизида қурилиши ҳақида ёзгандик.
2022 йил июнь ойида Ўзбекистон аммиак ва водородли ёнилғи элементларидан фойдаланган ҳолда водород газида ҳаракатланувчи транспорт воситасининг тажриба намунасини ишлаб чиқишни режалаштираётгани хабар қилинганди.

Два водородных автобуса (водоробуса) будут поставлены в Ташкент в рамках пилотного проекта с саудовской компанией ACWA Power. Об этом «Газете.uz» сообщили в Министерстве энергетики Узбекистана.
В конце ноября президент Шавкат Мирзиёев дал старт строительству пилотного производства «зелёного водорода» в Ташкентской области. В рамках проекта, реализуемого с участием ACWA Power, на первом этапе будет производиться 3000 тонн водорода с последующей переработкой в минеральные удобрения. Ранее мы писали, что комплекс будет располагаться в Чирчике на базе действующего завода по производству аммиака.
В июне 2022 года сообщалось, что в Узбекистане планируется разработать экспериментальный образец транспортного средства, движущегося на водороде с использованием аммиака и водородных топливных элементов.