Асилбек Анварович Худаяров Шавкат Мирзиёевнинг тегишли фармони билан соғлиқни сақлаш вазири вазифасини бажарувчи этиб тайинланди. Бу ҳақда «Газета.uz»га Соғлиқни сақлаш вазирлигидаги манбаси маълум қилди.
Бу ҳақдаги қарор бош вазир Абдулла Арипов иштирокидаги «танқидий руҳда» ўтган йиғилишда эълон қилинди, дея таъкидлади манба.
Асилбек Худаяров 2023 йил октябрь ойи сўнгидан буён ишлаб келаётган Президент администрацияси Ижтимоий ривожлантириш департаменти раҳбарининг биринчи ўринбосари лавозимини ҳам сақлаб қолди. Яъни, унда иккита лавозим бор: ПА Ижтимоий ривожланиш департаменти раҳбарининг биринчи ўринбосари ва соғлиқни сақлаш вазири вазифасини бажарувчи.
Бунгача у Президент администрацияси ҳузуридаги Тиббиёт бош бошқармаси бошлиғи, унгача — Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази директори, соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари лавозимларида ишлаган.
2022 йил декабрь ойининг сўнгидан буён соғлиқни сақлаш вазири лавозимида ҳозирда меҳнат таътилида бўлган Амрилло Шодиевич Иноятов ишлаб келаётган эди.

Асилбек Анварович Худаяров указом президента Шавката Мирзиёева назначен исполняющим обязанности министра здравоохранения Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в Минздраве.
Решение об этом было озвучено на совещании, которое прошло «в критическом духе» с участием премьер-министра Абдуллы Арипова, отметил источник.
Асилбек Худаяров также сохраняет пост первого заместителя заведующего Департаментом социального развития Администрации президента, который занимает с конца октября 2023 года. Таким образом, у него будет совмещённая должность первого заместителя заведующего Департаментом социального развития АП — и. о. министра здравоохранения
Ранее он работал начальником Главного медицинского управления при Администрации президента, а прежде — директором Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и первым заместителем министра здравоохранения.
Должность министра здравоохранения с конца декабря 2022 года занимает Амрилло Шодиевич Иноятов, который в настоящее время находился в трудовом отпуске.