27 декабрь куни Самарқанд шаҳрида шахматнинг рапид тури бўйича жаҳон чемпионатининг иккинчи куни бўлиб ўтди. 9 тур якунларига кўра, Ўзбекистон шахматчилари ўз позицияларини яхшилаган бўлса-да, турнир пешқадамларидан ортда қолмоқда, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Видит Гужрати и Магнус Карлсен. Фото: Ҳусниддин Ато / PressPhotoUz.Видит Гужрати и Магнус Карлсен. Фото: Ҳусниддин Ато / PressPhotoUz.
Икки кун якунларига кўра, эркаклар ўртасида пешқадамликни рапид ва блиц бўйича амалдаги жаҳон чемпиони Магнус Карлсен, 2023 йилдан буён Словения шарафини ҳимоя қилаётган россиялик Владимир Федосеев ва хитойлик гроссмейстер Юй Янъи бўлишиб турибди. Уларнинг ҳар бирида 7 тадан очко бор.
Кунни ҳиндистонлик Видит Сантош Гужрати устидан ғалаба билан бошлаган Карлсен қолган учта ўйинда дуранг билан кифояланди.
Яна 13 нафар шахматчи 6,5 очко билан пешқадамларни таъқиб қилмоқда. Улар орасида мусобақа олдидан тайёрлаган шарҳимизда тилга олинган ҳиндистонлик Аржун Эрийгаси ва россиялик Даниил Дубов ҳам бор.
Бошқа шахматчилар орасида россиялик Ян Непомняший, АҚШлик Фабиано Каруана ва Левон Аронян 6 очкодан жамғарган. Биринчи кунни яхши бошлаган руминиялик гроссмейстер Рихард Раппорт иккинчи кунни 2/4 ҳисоби билан якунлади ва умумий 5,5 очко тўплади.
Нодирбек Абдусатторов.Нодирбек Абдусатторов.
Олтинчи ва еттинчи турларда дуранг натижа қайд этган Нодирбек Абдусатторов кейинги иккита ўйинда ғалаба қозонди, ҳозир у 6 очко билан 29-ўринда бормоқда. Жаҳонгир Воҳидовда ҳам худди шундай натижа — у турнирнинг иккинчи кунида топ гроссмейстерлар Аниш Гири ва Доммаражу Гукеш устидан ғалаба қозониб, 27-ўринга кўтарилди.
афруза ҳамдамова, жаҳонгир воҳидов, магнус карлсен, нодирбек абдусатторов, рапид ва блиц бўйича жаҳон чемпионати, шахмат
Муҳиддин Мадаминов.
Ўзбекистонлик халқаро мастер Муҳиддин Мадаминов ҳам ажойиб натижа кўрсатиб, кетма-кет учта гроссмейстерни мағлуб этди ва 5,5 очко жамғариб, 57-ўринга кўтарилди. Унинг ҳиндистонлик гроссмейстер Сурья Гангули билан ўйини қизиқ бўлди — саккизинчи юришда тажрибали гроссмейстер очилишдаги (ўйиннинг дастлабки қисми) энг оддий ва машҳур тузоқлардан бири бўлган «болаларча мот» билан таслим бўлди.
Скриншот: YouTube / Levitov ChessСкриншот: YouTube / Levitov Chess
Биринчи кунда ўзбекистонлик гроссмейстер Жаҳонгир Воҳидовни мағлуб этган россиялик 8 ёшли Роман Шогжиев иккинчи кунни норвегиялик гроссмейстер Юхан-Себастьян Кристиансен устидан қозонилган ғалаба билан бошлади.
Анастасия Боднарук.Анастасия Боднарук.
Аёллар ўртасидаги мусобақада россиялик халқаро мастер Анастасия Боднарук якка пешқадамлик қилди, у турнирни 51 старт рақами билан бошлади ва йиғиш мумкин бўлган 8 очкодан 7 очко жамғарди.
Ҳиндистонлик Хампи Конеру ва хитойлик Мо Чжай ҳисобида 6,5 очко бор.
Афруза Ҳамдамова.Афруза Ҳамдамова.
Яқинда 14 ёшгача бўлган қизлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ғолибликни қўлга киритган Ўзбекистон вакили Афруза Ҳамдамова яхши натижаларни кўрсатишда давом этмоқда. У иккинчи куннинг биринчи даврасида мағлуб бўлди, кейин эса украиналик собиқ жаҳон чемпиони Анна Ушенина билан дуранг ўйнади ва иккита ғалабага эришди. Саккиз турдан кейин у 4,5 очко билан 43-ўринни эгаллаб турибди.
Биринчи кун якунига кўра турнир жадвалининг кучли бешлигидан жой олган ўзбекистонлик Умида Омонова иккинчи куни кетма-кет тўртта ўйинда мағлубиятга учради ва 68-ўринга тушиб кетди.
Умида Омонова.Умида Омонова.
Рапид бўйича жаҳон чемпионатининг сўнгги ўйинлари 28 декабрь куни соат 14:00 да бошланади. Эркаклар ва аёллар ўртасидаги турнирда ҳали яққол етакчи йўқ. Очиқ турнирда тўртта, аёллар мусобақасида эса учта тур қолди, шу боис чемпионатнинг якуний натижаси ноаниқлигича қолмоқда, ҳали ҳам кўп шахматчиларда ғалаба қозониш имконияти мавжуд.
9 турдан сўнг эркаклар ўртасидаги турнир жадвали
Тўлиқ жадвал
8 турдан сўнг аёллар ўртасидаги турнир жадвали

27 декабря в Самарканде прошёл второй день чемпионата мира по быстрым шахматам. По итогам 9 туров шахматисты Узбекистана улучшили свои позиции, но пока остаются позади лидеров турнира, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
По итогам двух дней первые места среди мужчин делят действующий чемпион мира по рапиду и блицу Магнус Карлсен, с 2023 года представляющий Словению россиянин Владимир Федосеев, и китайский гроссмейстер Юй Янъи. В их активе — по 7 очков.
Карлсен, стартовавший с победы над Видитом Сантошом Гуджрати из Индии, в трёх остальных партиях довольствовался ничьими.
Ещё 13 шахматистов, среди которых упоминавшиеся в нашем предстартовом обзоре Арджун Эрийгаси из Индии и Даниил Дубов из России, с 6,5 баллами преследуют лидеров.
Среди других тяжеловесов Ян Непомнящий из России, Фабиано Каруана и Левон Аронян из США имеют по 6 очков. Румынский гроссмейстер Рихард Раппорт, хорошо стартовавший в первый день, закончил второй день со счётом 2/4 и в общей сложности набрал 5,5 очков.
После ничьих в шестом и седьмом туре, Нодирбек Абдусатторов выиграл две партии подряд, и сейчас у него 6 очков и 29-е место. Столько же у Жахонгира Вахидова, который во второй день отметился победами над топовыми гроссмейстерами Анишем Гири и Доммараджу Гукешем, благодаря чему поднялся на 27-е место.
Международный мастер из Узбекистана Мухиддин Мадаминов показал отличный результат, обыграл трёх гроссмейстеров подряд и набрал 5,5 очков, поднявшись на 57-е место. Его партия с индийским гроссмейстером Сурьей Гангули стала курьёзной — опытный гроссмейстер на восьмом ходу получил так называемый «детский мат», одну из самых простых и известных дебютных ловушек.
8-летний Роман Шогджиев из России, в первый день обыгравший узбекистанского гроссмейстера Жахонгира Вахидова, начал второй день с победы над норвежским гроссмейстером Юхан-Себастьяном Кристиансеном.
Среди женщин единоличное лидерство захватила международный мастер из России Анастасия Боднарук, начавшая турнир с 51 стартового номера и набравшая 7 очков из 8.
По 6,5 очка — у индийской шахматистки Хампи Конеру и китаянки Мо Чжай.
Продолжает показывать хороший результат представительница Узбекистана Афруза Хамдамова, недавно победившая на чемпионате мира среди девочек до 14 лет. Проиграв в первом туре второго дня, она сделала ничью с экс-чемпионкой мира украинкой Анной Ушениной и одержала две победы. После восьми туров у неё 4,5 очка и 43-е место.
Узбекистанка Умида Омонова, по итогам первого дня попавшая в топ-5 турнирной таблицы, опустилась на 68-е место, потерпев четыре поражения подряд.
Финальный день чемпионата мира по рапиду стартует 28 декабря в 14:00. Среди мужчин и женщин пока нет явного лидера. Осталось четыре раунда в открытом турнире и три в женском, поэтому исход чемпионата остаётся неопределённым, оставляя шансы для победы для большого числа шахматистов.