Марказий банки тижорат банклари, тўлов тизимлари операторлари ва тўлов хизматларидан «мижознинг розилигисиз ва уни огоҳлантирмаган ҳолда» кредит ва бошқа қарзларни тўлаш учун қарз олувчининг картасидан пул маблағларини «акцептсиз ечиб олиш» амалиётига чек қўйишни талаб қилди.
21 декабрь куни Марказий банк бошқарув раиси ўринбосари тегишли хатни имзолади, деб ёзмоқда Bankers.uz. Марказий банк маълумотни «Газета.uz»га тасдиқлади.
Хатда тижорат банклари томонидан фуқароларнинг банк карталаридан маблағларни масофавий хизмат кўрсатиш тизимлари орқали кредит тўловлари учун автоматик тарзда ҳисобдан чиқариш (автотўлов) жараёнларида амалдаги қонунчилик ҳужжатлари талаблари бузилаётгани, бу борада бир неча бор мурожаатлар келиб тушаётгани қайд этилган.
Бундан ташқари, айрим банклар суғурта полисини кредит таъминоти сифатида қабул қилади. Ушбу кредитлар белгиланган муддатда қайтарилмаган тақдирда, суғурта ташкилоти тижорат банки олдидаги кредит қарздорлигини тўлиқ қоплаб беради. Натижада банкнинг мажбурият (кредит) бўйича қарз олувчига бўлган ҳуқуқлари суғурта ташкилотига ўтади, суғурта ташкилоти эса қарз олувчининг банк карталаридан маблағларни акцептсиз тарзда ечиб олади. Бу каби ҳолатлар танқид қилинган.
Фуқаролик кодексининг 783-моддасига кўра, мижознинг топшириғисиз ҳисобварақда турган пул маблағларини ўчиришга суднинг қарори билан, шунингдек, ушбу кодексда ёки бошқа қонунда белгилаб қўйилган ёхуд банк билан мижоз ўртасидаги шартномада назарда тутилган ҳоллардагина йўл қўйилади.
Қарз олувчи билан суғурта ташкилоти ўртасида қарз олувчининг банк карталаридан маблағларни акцептсиз тарзда ечиб олиш юзасидан шартнома тузилмаган ва бундай ҳуқуқнинг нобанк ташкилотларига берилиши қонунчиликда ҳам кўзда тутилмаган.
Хатда, шунингдек, айрим тўлов ташкилотлари суғурта ташкилотларини E-POS махсус терминаллари (мобил иловалар ёки веб сайтлар орқали тўловлар учун виртуал терминаллар) билан таъминлаб бергани, бунинг ёрдамида «суғурталовчилар» қарз олувчиларнинг банк карталаридан маблағларни акцептсиз тарзда ечиб олиши мумкинлиги қайд этилган.
Банклар фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминламаган ҳолда банк карталаридан пул маблағлари ҳисобдан чиқарилишига (шунингдек, бундай имкониятни суғурта ташкилотлари учун яратилишига) йўл қўяётгани истеъмолчилар ҳуқуқларининг бузилиши деб ҳисобланади. Бундай ҳуқуқбузарликларга йўл қўйган банкларга нисбатан белгиланган тартибда чоралар кўрилади, деб таъкидлади Марказий банк.
Марказий банкнинг «Банк хизматлари истеъмолчилари билан ўзаро муносабатларни амалга оширишда тижорат банкларининг фаолиятига қўйиладиган минимал талаблар тўғрисида»ги низомига кўра, банк томонидан кредитлар, микроқарзлар ва лизинг бўйича қарздорликларни сўндиришда автотўлов усулидан фойдаланганда маблағларни кейинги иш кунида ҳисобдан чиқариши шарт. Бунда банк ҳисобварақ (омонат, карта) эгасига маблағ қандай сабабларга асосан ва кимнинг фойдасига чиқарилганини кўрсатган ҳолда хабарнома юбориши шарт. Марказий банк бошқарув раиси ўринбосари бу борада тегишли кўрсатма хатлари ўтган йилнинг март ойида ва жорий йилнинг январь ойида тижорат банкларига юборилганини айтган.
Хат охирида Марказий банк банклардан қуйидагиларни талаб қилган:
• фуқароларнинг банк карталарини (тижорат банки билан тузилган ўзаро шартнома ёки оферта асосида) автотўлов хизматига уланиши тўғрисида SMS хабарнома орқали ўз вақтида хабардор қилиш;
• автотўлов хизмати орқали амалга ошириладиган тўловларда «қайси кредит тўлови учун ва кимнинг фойдасига» ундирилаётгани ҳақида SMS тарзида банк карта эгасига хабарнома жўнатилиши ҳамда карта эгаси розилик берган тақдирда тўловни амалга ошириш механизмини яратиш;
• хатарларни минималлаштириш ҳамда фирибгарликни олдини олиш мақсадида тижорат банклари ва тўлов ташкилотлари мобил иловадан фойдаланувчи сифатида рўйхатдан ўтишда, мобил иловага банк карталарини бириктиришда, микроқарз, кредит расмийлаштириш амалга оширилганда мижозларни идентификациялаш учун қўшимча тарзда Face ID механизмини жорий этиш;
• мижозларга микроқарз ва кредит ажратишда унинг яқин қариндошлари ёки таниш-билишларининг мобил рақамини тизимга киритишдан аввал уларнинг рақамларига тасдиқловчи код юбориш ва улар рози бўлганда жараёнларни давом эттириш;
• банк карталаридан маблағларни акцептсиз тарзда ечиш жараёнида қонун ҳужжатларига қатъий риоя қилиш.
Марказий банк 29 декабрга қадар банклардан мазкур кўрсатмалар ижроси назорати борасида ҳисобот тақдим этилишини талаб қилди ва акс ҳолда улар тўлов тизимларидан узилиши ёки жарималар қўлланиши мумкинлигидан огоҳлантирди.
Иқтисодчи Отабек Бакировнинг таъкидлашича, банклар кредит ва кафиллик шартномаларида Марказий банкка маълум бўлган «мижознинг розилигисиз ва уни огоҳлантирмаган ҳолда унинг картасидан кредит ва бошқа қарз тўловлари учун маблағларни акцептсиз ечиб олиш шартлари»ни назарда тутади.
«Суғурта ташкилоти тижорат банкига ёмон қарздорнинг кредит қарздорлигини тўлиқ қоплаб бергандан кейин қарз олувчининг банк карталаридан маблағларни акцептсиз тарзда ечиб олаётган бўлса, бу ерда банкларнинг айби нима? Ва ўзи суғурта ташкилотлари ёмон қарздорга нисбатан ўзларининг регресс ҳуқуқларини ишга солмасликлари керакми?» — дея савол қўйди у.
Бакировнинг фикрига кўра, бу ёндашув виждонли қарз олувчиларга таъсир қилиши мумкин, чунки «ёмон қарздорлар» манфаатларини ҳимоя қилиш орқали кредит маҳсулотлари қимматлашади.

Центральный банк Узбекистана потребовал от коммерческих банков, операторов платёжных систем и платёжных сервисов положить конец практике «безакцептного снятия» средств с карты заёмщика для погашения кредита и других долгов «без согласия клиента и без его уведомления».
21 декабря заместитель председателя ЦБ подписал соответствующее письмо, сообщает Bankers.uz. Информацию «Газете.uz» подтвердили в Центробанке.
В письме отмечается, что банки нарушают требования законодательства при автоматическом списании (автоплатеже) средств с банковских карт граждан для оплаты кредитов через системы дистанционного обслуживания, из-за чего регулятору поступил ряд обращений.
Кроме того, некоторые банки принимают страховой полис в качестве гарантии по кредиту. В случае невозврата этих кредитов в установленный срок страховая организация полностью покрывает кредитную задолженность перед банком. В результате права банка перед заёмщиком по обязательству (займу) переходят к страховой организации, которая безакцептно (без распоряжения владельца) снимает деньги с карты клиента. Эти факты подверглись критике.
Согласно статье 783 Гражданского кодекса, без распоряжения клиента списание денежных средств, находящихся на счёте, допускается по решению суда, а также в иных случаях, установленных кодексом или иным законом либо в предусмотренных договором между банком и клиентом.
Соглашение между заёмщиком и страховой организацией о бесспорном снятии денег с банковских карт заёмщика отсутствует, а законодательством не предусмотрено предоставление такого права небанковским организациям.
В письме также указывается, что некоторые платёжные сервисы предоставили страховым организациям специальные E-POS терминалы (виртуальные терминалы для оплаты через мобильные приложения или сайты), благодаря чему «страховщики» получили возможность безакцептного снятия средств с банковских карт заемщиков.
То, что банки допускают вывод средств с банковских карт граждан без обеспечения прав и законных интересов владельцев (а также создание такой возможности для страховых организаций) рассматривается как нарушение прав потребителей. К банкам, допустившим подобные нарушения, принимаются меры в установленном порядке, сообщили в ЦБ.
Согласно положению ЦБ о минимальных требованиях к деятельности банков при взаимодействии с потребителями банковских услуг, банки при использовании автопогашения задолженности по кредитам, микрозаймам и лизингу должны списывать средства на следующий рабочий день. При этом необходимо направить уведомление владельцу счёта с указанием причин, по которым средства были перечислены, и в чью пользу. Замглавы ЦБ сообщил, что такие инструкции банкам были направлены в марте прошлого года и в январе текущего года.
В конце письма ЦБ потребовал от банков:
- своевременно уведомлять граждан о подключении их банковских карт (на основании соглашения или оферты с банком) к услуге автоплатежей через SMS-уведомления;
- при снятии денег с карты должника и поручителя в порядке, предусмотренном договором, запрашивать его согласие через отправку на его телефон SMS-уведомления. При этом необходимо указать полную и достоверную информацию, «за какой кредитный платёж и в чью пользу» взимаются деньги, а также совершать платёж после согласия держателя карты;
- для минимизации рисков и предотвращения мошенничества банкам и платёжным организациям следует дополнительно внедрить механизм Face ID для идентификации клиентов при регистрации в качестве пользователя мобильного приложения, привязке банковских карт к мобильному приложению, а также при выдаче микрозаймов и кредитов;
- прежде чем вводить в систему номер телефона близких родственников или знакомых заёмщика при выдаче микрозаймов и кредитов, необходимо отправить на их номера код подтверждения и продолжить процесс после их согласия;
- строго соблюдать законодательство при выводе средств с банковских карт без акцепта.
Центробанк потребовал представить отчёт о контроле за исполнением указанных поручений до 29 декабря, иначе они могут быть отключены от платёжных систем или могут быть применены штрафные санкции.
Финансист Отабек Бакиров отметил, что банки включают в кредитно-гарантийные договоры «условия снятия средств с карты клиента для оплаты кредита и других долговых обязательств без акцепта, без согласия клиента и без его уведомления», о чём знает Центральный банк.
«В чем здесь вина банков, если страховая организация недопустимым образом снимает средства с банковских карт заёмщика после полного погашения кредитной задолженности безнадёжного должника перед коммерческим банком? И не должны ли страховые компании воспользоваться своим правом регресса против безнадёжного должника?» — спросил он.
По его мнению, такой подход может повлиять на добросовестных заёмщиков, поскольку при защите интересов «плохих должников» подорожают кредитные продукты.