2023 йилда Ўзбекистон божхоначилари томонидан 9,2 тоннага яқин гиёҳвандлик воситалари ва 663 минг дона психотроп ва кучли таъсир этувчи моддалар мусодара қилинди. Бу ҳақда Ўзбекистон Божхона қўмитасининг божхона органларининг 2023 йилдаги фаолияти якунларига бағишланган ҳайъат йиғилишида маълум қилинди.
2022 йил давомида божхона органлари томонидан 749 килограмм гиёҳвандлик воситалари, 308 минг дона кучли таъсир этувчи воситалар ва 5 минг бирлик психотроп моддалар мусодара қилинган.
Гиёҳванд моддаларни аниқлашнинг 12,3 баробарга ошишига 2023 йилнинг сентябрь ойида Тошкент халқаро аэропортида қандолат кўкнориси деб кўрсатилган 8,5 тонна кўкнори олиб ўтилаётгани аниқлангани сабаб бўлди. Қўмита бу Ўзбекистон божхона хизмати органларининг сўнгги 30 йиллик тарихида илк бор қайд этилганини маълум қилган.
Шунингдек, ўтган йил давомида чегарада 21 мингта тақиқланган материаллар, 21 та қурол ва 8626 та ўқ-дорилар, 28 млрд сўм эквивалентидаги валюта қимматликлари, 162 кг заргарлик буюмлари, 5,6 млн қути тамаки маҳсулотлари ҳамда 4,8 млн дона пиротехника воситалари ушлаб қолинди.
Умумий ҳисобда аниқланган 21 мингдан ортиқ божхона қонун бузилиши ҳолатларида қарийб 1 трлн сўмлик товарларнинг ноқонуний айланувига чек қўйилди.
Йил давомида давлат бюджетига 58,4 трлн сўм божхона тўловлари тушди, бу ўтган йилга нисбатан 27 фоизга ошди, дея қайд этди қўмита.

В 2023 году таможенники Узбекистана изъяли около 9,2 тонны наркотических средств и 663 тысяч единиц психотропных и сильнодействующих веществ. Об этом говорилось на заседании коллегии Таможенного комитета Узбекистана, посвящённом итогам деятельности таможенных органов в 2023 году.
Отметим, что за весь 2022 год таможня изъяла 749 кг наркотических средств, 308 тысяч единиц сильнодействующих препаратов и 5000 единиц психотропных веществ.
Рост выявляемости наркотиков в 12,3 раза обусловлен тем, что в сентябре нынешнего года в международном аэропорту Ташкента таможенники задержали груз с 8,5 тоннами маковой соломки, которую пытались ввезти в страну под видом кондитерского мака. В Таможенном комитете тогда сообщили, что это крупнейшая партия наркотиков за всю 30-летнюю историю таможенной службы страны.
За уходящий год также были выявлена попытки незаконного провоза через границу 21 единицы оружия и 8626 единиц боеприпасов, валюты в эквиваленте 28 млрд сумов, 162 кг ювелирных изделий, 5,6 млн коробок табачных изделий и 4,8 млн единиц пиротехники.
Всего выявлено более 21 тысячи случаев нарушений таможенного законодательства, пресечён незаконный оборот товаров на сумму 1 трлн сумов.
За год в государственный бюджет поступило 58,4 трлн сумов таможенных сборов, что на 27% больше по сравнению с прошлым годом, отметили в комитете.