Шавкат Мирзиёев раислигида 20 декабрь куни тармоқ ва ҳудудларда ахборот технологияларини ривожлантириш ҳамда давлат бошқарувини рақамлаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар қилди президент матбуот хизмати.
Йиғилишда 2024 йилда IT хизматлари ҳажмини 2 баробар ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Шу боис Рақамли технологиялар вазирлигига келгуси йилда 8000 нафар энг иқтидорли ёшларни саралаб, нуфузли халқаро компаниялар талабига мос дастур асосида ўқитиш вазифаси қўйилди.
2026 йилда Халқаро информатика олимпиадаси илк бор Ўзбекистонда ўтказилади. Бунга тайёргарлик кўриш учун танловлар ўтказилиб, салоҳиятли ўқувчилар танлаб олинади, хориждан малакали мураббийлар жалб қилинади.
Бундан ташқари, келгуси йилдан «Ҳар бир маҳаллада камида икки нафар дастурчи» лойиҳаси бошланиши, АҚШлик ҳамкорлар билан «Инклюзив рақамлаштириш» лойиҳаси доирасида 20 минг аҳоли бандлиги таъминланиши айтилди.
Давлат раҳбари рақамлаштириш маҳалладан бошланиши кераклигини таъкидлади. Президент ҳозирда маҳалла тизими ходимлари планшет ва компьютер билан таъминланганини, лекин улардан тўла фойдаланилмаётганини айтиб ўтди.
«Масалан, ёшлар етакчисига субсидия олиш учун мурожаат қилган фуқаро ҳалигача маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси ёки бандлик бўлимидан ишсизлик тўғрисида маълумотнома олиб келишга мажбур», — дейилади хабарда.
Шу боис мутасаддиларга 2024 йил 1 мартга қадар «Рақамли маҳалла» ягона платформасини ишга тушириш ва «маҳалла еттилиги»ни рақамли тизимлардан фойдаланишга ўқитиш топширилди.
Йиғилишда вазирлик ва тармоқлардаги рақамлаштириш ҳолати таҳлил қилинди. Иқтисодиёт тармоқларида таннархни тушириш «фақат ва фақат рақамлаштириш орқали» бўлиши таъкидлаб ўтилди.
Айрим вазирлик ва идораларда рақамлаштириш ишлари сустлиги қайд этилди. Масалан, «Рақамли соғлиқни сақлаш» лойиҳаси, тиббий суғуртани жорий қилиш кечикмоқда. Президентнинг сўзларига кўра, онкологик касалларни электрон реестри йўқлиги сабабли уларга нафақалар тўлашда қийинчилик бўлмоқда.
Қишлоқ хўжалигида пестицидлар cавдоси ва қўлланиши бўйича рақамли назорат тизими жорий қилинмаган.
Тошкент шаҳрида аҳоли томонидан ижобий қабул қилинган «Халқ назорати» тизими ўз ҳолига ташлаб қўйилган, деб таъқидлади Шавкат Мирзиёев.
Бу қолоқликларни тезда бартараф этиш, ҳар бир соҳада рақамлаштиришни жадаллаштириш зарурлиги қатъий кўрсатиб ўтилди. «Рақамлаштиришдан бош тортаётган раҳбар — коррупцияни йўқ қилишга интилмаган раҳбар», — деди президент.
Давлат раҳбари соҳа инфратузилмаси, хусусан, интернет тезлигини яхшилаш масаласига эътибор қаратди. Айрим ҳудудларда интернет тезлиги пастлиги, халқаро магистрал йўлларнинг 20 фоизи мобил интернет билан қамраб олинмагани кўрсатиб ўтилди. Президент мутасаддиларга рақамли инфратузилмани ривожлантириш учун хорижий инвестициялар жалб қилиш вазифасини қўйди.
Шунингдек, киберхавфсизликни кучайтириш, барча электрон тўлов тизимлари учун бу борада ягона талабларни ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Умуман, IT хизматлари ҳажмини 20 триллион сўмга, экспортни 800 миллион долларга етказиш, тармоқларда 130 та ахборот тизимини жорий қилиш ва 750 та давлат хизматларини тўлиқ рақамлаштириш борасидаги режаларни ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берилди.

Под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 20 декабря состоялось видеоселекторное совещание по развитию сферы информационных технологий в отраслях и регионах и цифровизации государственного управления, сообщила пресс-служба президента.
На совещании определено создание дополнительных условий для развития отрасли:
• IT-компании в регионах будут размещены в неиспользуемых зданиях бесплатно сроком на один год;
• талантливым программистам будут предоставлены компьютеры и оборудование в годовую рассрочку;
• компаниям, нанявшим более 50 IT-специалистов, в течение года будет компенсироваться до 15 процентов расходов на заработную плату;
• предприятиям-экспортёрам будет компенсироваться 50% расходов на привлечение иностранных специалистов и участие в международных конференциях.
Чтобы вывести IT-парк на международный уровень, будут открыты его дочерние структуры в Германии и Саудовской Аравии.
В целом за счёт новых возможностей в 2024 году объем IT-услуг можно будет увеличить в два раза, отмечалось на совещании. В связи с этим перед Министерством цифровых технологий поставлена задача в следующем году отобрать 8000 самых талантливых молодых людей и обучить их по программе, соответствующей стандартам престижных международных компаний.
В 2026 году впервые в Узбекистане пройдёт Международная олимпиада по информатике. Для подготовки к ней будут проведены конкурсы, лучшие школьники будут обучаться с участием квалифицированных зарубежных тренеров.
В следующем году будет запущен проект «Минимум два программиста в каждой махалле», а в рамках совместного с американскими партнёрами проекта «Инклюзивная цифровизация» будет трудоустроено 20 тысяч человек.
Глава государства подчеркнул, что цифровизация должна начинаться с махалли. В настоящее время работники махаллинской системы обеспечены планшетами и компьютерами, но они не пользуются цифровыми решениями в полной мере, отметил он.
«Например, гражданин, обратившийся к лидеру молодёжи за субсидией, обязан принести справку о безработице от председателя махалли, помощника хокима или из отдела занятости», — говорится в сообщении.
Поэтому ответственным лицам поручено запустить единую платформу «Цифровая махалля» и обучить «махаллинскую семёрку» использованию информационных систем.
На совещании проанализировано состояние цифровизации в министерствах и отраслях. Подчёркнуто, что снижение издержек в отраслях экономики может быть достигнуто «только и только за счёт цифровизации».
В некоторых министерствах и ведомствах работа по цифровизации идёт медленно. Например, проект «Цифровое здравоохранение» задерживается, в связи с чем тормозит внедрение медицинского страхования. Из-за отсутствия электронного реестра онкологических больных возникают задержки с выплатой им пособий, отметил президент.
В сельском хозяйстве не внедрена цифровая система контроля за торговлей и использованием пестицидов.
В Ташкенте система «Халк назорати», положительно встреченная населением, нуждается в совершенствовании, подчеркнул президент.
Он отметил необходимость быстрого устранения этих пробелов и ускорения цифровизации во всех сферах.
«Руководитель, отказывающийся от цифровизации, — это руководитель, не стремящийся покончить с коррупцией», — сказал президент.
Глава государства затронул вопросы повышения скорости доступа в интернет. Он отметил, что в некоторых регионах низкая скорость интернета, 20% международных магистральных автодорог не охвачены мобильным интернетом. Президент поставил задачу привлечь иностранные инвестиции на развитие цифровой инфраструктуры.
Президент указал на необходимость усиления кибербезопасности, разработки и внедрения единых требований кибербезопасности для всех электронных платёжных систем.
Президен поручил тщательно проработать планы по увеличению объёма IT-услуг до 20 трлн сумов, экспорта — до 800 млн долларов, внедрение 130 информационных систем и полная цифровизация 750 государственных услуг.