7,5 йилга қамалган блогер Фозилхўжа Орифхўжаев муддатидан олдин озодликка чиқди. Бу ҳақда 6-декабрь куни биринчи бўлиб Ўзбекистон «Эзгулик» инсон ҳуқуқлари жамияти раҳбари Абдураҳмон Ташанов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, блогер Навоий вилоятидаги колониядан «шартли равишда» озод қилинган.
Маълумотни «Газета.uz»га Орифхўжаевнинг яқинлари тасдиқлади. Унинг 7,5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси маошининг бир қисми давлат фойдасига ушлаб қолинган ҳолда шартли жазо билан алмаштирилди. У пробация хизмати ходимлари назоратида бўлади, яъни ҳар қандай қоидабузарлик учун у яна колонияга қайтарилиши мумкин, дея таъкидлади унинг қариндошлари.
Фозилхўжа Орифхўжаев иши
41 ёшли Фозилходжа Орифходжаев давлат хизматчилари, дин соҳасида ҳокимият вакилларининг сиёсатини, шунингдек, айрим масжидларнинг имомларини бир неча маротаба ва кескин танқид қилган.
2021 йилнинг 26 июнь куни Орифходжаев Олмазор туманида жойлашган «Тўхтабой» жоме масжидига бориб, диний блогер Аброр Абдуазимов (Аброр Мухтор Алий номи билан танилган) маъруза қилаётган вақтда уни «мунофиқ» деб атаганди. Таъкидлаш жоиз, уларнинг ўртасидаги можаро бир неча йиллардан бери давом этмоқда. Ижтимоий тармоқларда улар бир-бирининг номига қарата мурожаатлар, шу жумладан ҳақоратли сўзлар билан чиқишган.
Масжиддаги ҳодисадан сўнг, Фозилхўжа Орифхўжаев Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддасига (майда безорилик) кўра, 15 суткага қамалганди.
Бироқ, муддат тугаши билан у озодликка чиқарилмаган. Тошкент шаҳар ИИББ маълумотига кўра, текширув жараёнида «ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга Фозилходжа Орифходжаевнинг телефонида шубҳали диний мазмундаги материаллар мавжудлиги ва уларни бошқа фуқароларга намойиш этганлиги» ҳақида хабар келиб тушган.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмитанинг хулосасига кўра, унинг Facebook ижтимоий тармоғидаги «Фозилхўжа Орифходжаев» номли профилига жойлаштирилган «айрим материаллар диний ақидапарастликни тарғиб қилувчи материаллар сирасига киришлиги аниқланган». Уларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш, тайёрлаш ва тарқатиш тақиқланади.
Тошкент ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармаси ЖКнинг 244−1-моддаси 3-қисми «г» банди (жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид соладиган материалларни тайёрлаш, сақлаш, тарқатиш ёки намойиш этиш) аломатлари билан жиноят иши қўзғатганди.
Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Олмазор тумани суди 2022-йил 26-январь куни Фозилхўжа Орифхўжаевни ушбу айбловда айбдор деб топиб, 7 йилу 6 ойга озодликдан маҳрум қилди.
Айбланувчининг адвокати Сергей Майоровнинг айтишича, Орифхўжаевга нисбатан 2021-йил 6-мартдаги постни қайта (репост) жойлаштиргани учун жиноий иш қўзғатилган. Пост «Мусулмоннинг мусулмон бўлмаганларни байрамлари, хусусан, Халқаро хотин-қизлар куни (8-март) билан табриклаши тўғрими?» мазмунида бўлган.
Human Rights Watch халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилоти Орифхўжаевнинг ҳибсга олиниши «ўзбошимчалик ва халқаро қонунларга зид» эканини айтди.
«Facebook'да эълон қилинган мусулмон бошқа эътиқод вакилларини уларнинг диний байрамлари билан табриклаши мумкин ёки йўқлиги ҳақидаги пост айримлар учун баҳсли бўлиши мумкин, лекин бу сўзсиз жиноят ҳисобланмайди. Бундан ташқари, инсон ҳуқуқи соҳасида сўз [эркинлиги] халқаро нормалар билан ҳимояланган», — дейилади инсон ҳуқуқлари ташкилоти баёнотида.
Адвокат Сергей Майоров апелляция шикояти берганди ва материаллар диншунослик экспертизаси қонунбузарликлар билан ўтказилганини таъкидлаганди, бироқ биринчи инстанция судининг қарори ўзгаришсиз қолган.

Осуждённый на 7,5 лет блогер Фозилходжа Арифходжаев вышел на свободу раньше срока. Об этом 6 декабря первым сообщил руководитель Общества прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов.
По его словам, блогера освободили из колонии в Навоийской области «условно».
Информацию «Газете.uz» подтвердили близкие Арифходжаева. Наказание в виде лишения свободы на 7,5 лет ему заменили на условное с удержанием части зарплаты в пользу государства. Он будет находиться под надзором сотрудников Службы пробации — за какое-либо нарушение его снова могут вернуть в колонию, отметили родные.
Дело Арифходжаева
41-летний Фозилходжа Арифходжаев неоднократно и в резкой форме критиковал госслужащих, политику властей в религиозной сфере, а также имамов некоторых мечетей, иногда с использованием нецензурных слов.
26 июня 2021 года Арифходжаев пришёл в мечеть «Тухтабой» в Алмазарском районе, где религиозный блогер Аброр Абдуазимов (известный как Аброр Мухтор Али) читал проповедь, и назвал его «лицемером». Стоит отметить, что конфликт между ними длится уже несколько лет, в соцсетях они многократно высказывались в адрес друг друга, в том числе с использованием оскорбительных слов.
После инцидента в мечети Фозилходжа Арифходжаев был арестован на 15 суток по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство).
Однако по истечении срока он не был освобождён из-под стражи. По данным ГУВД Ташкента, в ходе проверки сотрудники правоохранительных органов «получили информацию о том, что Фозилходжа Арифходжаев хранит в своём мобильном телефоне материалы сомнительного религиозного характера, которые показывал другим людям».
Согласно религиоведческой экспертизе материалов, проведённой экспертами Комитета по делам религий при Кабинете министров Узбекистана, некоторые его публикации в Facebook признаны «пропагандирующими идеи религиозного фундаментализма».
Следственное управление ГУВД Ташкента возбудило уголовное дело по пункту «г» части 3 статьи 244−1 Уголовного кодекса (изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку с использованием СМИ либо сетей телекоммуникаций, а также интернета / наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет).
26 января 2022 года суд по уголовным делам Алмазарского района Ташкента признал Фозилходжу Арифходжаева виновным по указанному обвинению и приговорил его к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Адвокат подсудимого Сергей Майоров сообщил, что против Арифходжаева возбудили уголовное дело за перепост публикации от 6 марта 2021 года, где приводится комментарий о том, «уместно ли мусульманину поздравлять немусульман с их религиозными праздниками», в частности, с Международным женским днём (8 марта).
В международной правозащитной организации Human Rights Watch заявили, что задержание Арифходжаева является «произвольным и нарушает международное право».
«Выражение в посте в Facebook религиозного мнения о том, могут или должны ли мусульмане поздравлять представителей других конфессий с их религиозными праздниками, может быть для некоторых спорным, но это, безусловно, не является преступлением, и, более того, [свобода] слова защищена международными нормами в области прав человека», — говорилось в заявлении правозащитной организации.
Адвокат Сергей Майоров подавал апелляционную жалобу и отмечал, что религиоведческая экспертиза материалов проводилась с нарушениями, но решение суда первой инстанции осталось без изменений.