30 ноябрь куни тонгда Қозоғистоннинг Олмаота шаҳридаги хостелда ёнғин содир бўлиб, 13 киши ҳалок бўлди, деб хабар бермоқда Tengrinews.kz.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га маълум қилишича, ҳодиса оқибатида икки нафар ўзбекистонлик — 2000 йилда туғилган йигитлар ҳалок бўлган. Ҳозирда мамлакатнинг Олмаотадаги бош консуллиги шаҳар ҳокимлиги ва тегишли идоралари билан ҳамкорликда иш олиб бормоқда. ТИВ ҳалок бўлганларнинг яқинларига уларнинг жасадларини ватанга етказишда ҳар томонлама ёрдам беришини маълум қилди.
Тахминларга кўра, хостелда 72 киши бўлган, улардан 59 нафари ўзини эвакуация қилиш улгурган.
«Ёнғинни ўчириш ва қидирув ишлари давомида 13 нафар жасад топилган, уларнинг шахси аниқланмоқда. Тахминларга кўра, улар ис газидан заҳарланиш оқибатида вафот этган», — дейилади хабарда.
Олмаота шаҳар Фавқулодда вазиятлар бошқармаси бино 1,5 ой олдин хостелга айлантирилганини маълум қилди. Дастлабки маълумотларга кўра, ёнғин ертўла коридоридан келиб чиққан.
Олмаота ҳокими Эрболат Досаев Zakon.kz нашрига хостел ертўласини қайта жиҳозлаш, меҳмонларни жойлаштириш тақиқланганини, у ерда ошхона ва ҳоказолар бўлиши кераклигини айтди.

Рано утром 30 ноября в хостеле в Алматы (Казахстан) произошёл пожар, в результате которого погибли 13 человек, сообщает Tengrinews.kz.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе МИД Узбекистана, в результате происшествия погибли два гражданина Узбекистана, их личности идентифицированы — оба погибших были мужчинами 2000 года рождения. В настоящее время генеральное консульство страны в Алматы работает вместе с акиматом города и причастными ведомствами страны пребывания. В МИДе заявили, что окажут всяческую помощь родным погибших в транспортировке их тел на родину.
В хостеле, предположительно, находились 72 человека, 59 из них самоэвакуировались.
«В ходе разведки и тушения пожара обнаружено, предварительно, 13 погибших, личности устанавливаются. Предположительно, они погибли от отравления угарным газом», — говорится в сообщении.
В Департаменте по чрезвычайным ситуациям в городе Алматы сообщили, что здание было переоборудовано под хостел 1,5 месяца назад. По предварительным данным, очаг пожара находился в коридоре подвального помещения.
Аким Алматы Ерболат Досаев сообщил Zakon.kz, что нельзя было оборудовать хостел в подвальном помещении.
«В подвальных этажах размещение постояльцев запрещено. Разрешено переоборудовать, привести в соответствие с санитарными нормами…В подвальном помещении должны располагаться кухня, подвальные помещения