Ўзбекистонда ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларини «обрўсизлантириш ва ҳақорат қилиш мақсадида» иш фаолиятига оид фото ва видеоларни интернетда эълон қилганлик учун жавобгарлик жорий этиш таклиф қилинди. 28 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда тегишли қонун лойиҳаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасида концептуал жиҳатдан биринчи ўқишда қабул қилинди.
Хусусан, Ички ишлар вазирлиги Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга янги 195−2-моддани киритишни таклиф қилмоқда, унга кўра ички ишлар органлари ходимларининг ўз хизмат вазифаларини бажариши вақтида олинган сурат ва видеоларни уларни обрўсизлантириш ёки ҳақорат қилиш мақсадида интернетда жойлаштириш базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баробари миқдорида (1 декабрдан — 17 миллион сўм) жарима солишга ёки 15 суткагача қамоққа олишга сабаб бўлади.
Депутат Дониёр Ғаниев ҳуқуқ-тартибот идораларида аҳоли ва юрт хавфсизлигини таъминловчи минглаб ватанпарвар ходимлар фаолият юритаётгани, бироқ улар орасида мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиб, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини бузаётган ходимлар ҳам борлигини таъкидлади.
«Эртага улар мана шу нормани суиистеъмол қилиб, фуқароларнинг ҳуқуқларини бузиш учун бошқа мақсадларда фойдаланишлари ва уларга қўпол муносабатда бўлишлари мумкин. Бу ходимларнинг руҳий ҳолатини яхшилашга олиб келиши мумкин деб ўйлашингиз мумкин. Йўқ, бу акс натижа беради. Биз ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари, хусусан, ички ишлар ходимлари фуқароларнинг ҳақиқий таянчи, дўсти ва ҳимоячиси бўлган институтга айланишини истаймиз», — деди у.
Парламент аъзосининг сўзларига кўра, агар шундай меъёр қабул қилинса, «фуқароларнинг ички ишлар органлари ходимларига нисбатан бўлган ҳурматини қўрқув, ишончини шубҳа, севгиси ўрнини нафрат эгаллашига хизмат қилади».
Дониёр Ғаниев қонун лойиҳасини иккинчи ва учинчи ўқишда муҳокама қилиш чоғида ҳамкасбларидан ушбу модда юзасидан ҳам фикр билдиришни сўради.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг март ойида Ички ишлар вазирлиги йўл ҳаракати хавфсизлиги ходимларининг розилигисиз фаолияти акс этган фотосуратлар ва видеоларни интернетда жойлаштиришни тақиқлашни таклиф қилган эди. Бунинг асоси сифатида президентнинг ёпиқ фармони борлиги айтилган. Жамоатчилик бу таклифни «орқага қадам» деб ҳисоблаганди.

В Узбекистане предлагается ввести ответственность за публикацию в интернете фото и видео о работе сотрудников правоохранительных органов «с целью их дискредитации и оскорбления». Соответствующий законопроект на заседании 28 ноября в первом чтении приняла Законодательная палата Олий Мажлиса, обратила внимание «Газета.uz».
В частности, МВД предлагает включить в Кодекс об административной ответственности новую статью 195−2, согласно которой за размещение в интернете фото и видео о работе сотрудников правоохранительных органов, связанной с исполнением служебных обязанностей, то есть обеспечения общественной безопасности, с целью их дискредитации или оскорбления, будет предусматриваться штраф 50 БРВ (с 1 декабря — 17 млн сумов) или арест до 15 суток.
Депутат Дониёр Ганиев заявил, что в правоохранительных органах работают тысячи патриотичных сотрудников, которые обеспечивают безопасность населения и страны, однако среди них есть работники, злоупотребляющие своими должностными полномочиями и нарушающие права и свободы граждан.
«Есть риски, что завтра они могут злоупотреблять этой нормой и использовать её в других целях, чтобы нарушать права граждан, грубо обращаться с ними. Вы можете подумать, что это может привести к повышению морального духа сотрудников. Нет, это даст обратный результат. Мы хотим, чтобы сотрудники правоохранительных органов, в частности, сотрудники ОВД, превратились в институт, который является настоящей опорой, другом и защитником граждан», — сказал Дониёр Ганиев.
По мнению парламентария, в случае принятия такой нормы «чувство уважения людей к сотрудникам правоохранительных органов заменит страх, чувство доверия — сомнение, чувство любви — ненависть».
Дониёр Ганиев попросил своих коллег также высказаться касательно этой статьи при обсуждении законопроекта во втором и третьем чтениях.
Напомним, в марте 2022 года МВД предложило запретить публикацию в интернете фото и видео о работе сотрудников ДПС без их согласия. Основанием называлось закрытое постановление президента. В министерстве заявляли, что деятельность сотрудников освещается «с противоречивыми или клеветническими комментариями». Общественность посчитала предложение «шагом назад» в демократических реформах.