22 ноябрь куни Пекинда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Хитой ташқи ишлар вазири Ван И икки давлат ташқи ишлар вазирларининг биринчи стратегик мулоқотини ўтказди.
«Тадбир кун тартиби сиёсатдан иқтисодиётгача қатор соҳалардаги ҳамкорлик масалаларини қамради. Олий даражада эришилган келишувларни тўлиқ амалга ошириш, иқтисодий дипломатияни сезиларли натижалар билан бойитишга алоҳида эътибор қаратдик. Барча йўналишларда алоқаларимизни янада чуқурлаштириш учун зарур саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёрмиз», — деди Бахтиёр Саидов.
Ван И Хитой ва Ўзбекистон «муштарак тақдирга эга дўст қўшнилар» эканини таъкидлади, дея хабар бермоқда «Синьхуа». У ХХР Ўзбекистон билан биргаликда ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида икки мамлакат ташқи ишлар вазирлари ўртасидаги янги стратегик мулоқот платформасидан тўлиқ фойдаланишга тайёрлигини таъкидлади.
Иккала томон ҳам БМТ, ШҲТ ва бошқа тузилмалар доирасида мувофиқликни кучайтиришга, шунингдек, Хитой-Марказий Осиё механизмини қуришга кўмаклашишга тайёр эканини билдирди.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и министр иностранных дел КНР Ван И 22 ноября провели в Пекине первый стратегический диалог глав МИД двух стран.
«Повестка мероприятия охватила вопросы сотрудничества от политики до экономики. Особое внимание уделено полной реализации всех договорённостей, достигнутых на высшем уровне, а также обогащению экономической дипломатии ощутимыми результатами. Готовы мобилизовать все необходимые усилия для дальнейшего углубления нашего тесного взаимодействия во всех сферах», — рассказал Бахтиёр Саидов.
Ван И заявил, что Китай и Узбекистан являются «дружественными соседями, разделяющими единую судьбу», передаёт агентство «Синьхуа». Он отметил, что КНР готова совместно с Узбекистаном в полной мере использовать новую платформу стратегического диалога министров иностранных дел двух стран для продвижения взаимовыгодного сотрудничества.
Обе стороны выразили готовность усиливать координацию в рамках ООН, ШОС и других многосторонних структур, а также продвигать строительство механизма Китай-Центральная Азия.