Ўзбекистонда фермерлар фаолиятида қисман эркинликка эга бўлади ва ким билан ишлашни танлаши мумкин бўлади. Бу ҳақда пайшанба куни президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувда маълум бўлди, деб хабар қилмоқда унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Унинг сўзларига кўра, 20 та кластерда ҳисоб-китоблар жойида бўлса, 122 та кластернинг Қишлоқ хўжалиги жамғармаси олдида қарздорлиги бор, 27 та кластер эса фермерларга 2022 йил пахта ҳосилидан тегишли маблағларни тўлаб бермаган. Шу каби, фермерларнинг ҳам кластерлар олдида қарздорлиги бор.
Йиғилишда шу муносабат билан кластерларни ташкил этиш, улар билан фермерлар ўртасидаги муносабатлар бўйича янги тизим жорий қилиниши белгиланди. Ҳар бир вилоятда янги кластерларга молиявий кўрсаткичлари, ишлаб чиқариш қувватлари ва техника таъминоти бўйича талаблар қўйилади. Улар камида икки босқичли қайта ишлашни йўлга қўйган бўлиши шарт бўлади.
Бундан ташқари, фермерлар бир вилоят ичидаги хоҳлаган кластери билан фьючерс шартномаси тузиши мумкин бўлади. Улар фьючерс шартномасидан ортган ҳосилни биржа орқали сотишига ҳам имконият яратилади.
Шунингдек, келгуси йил ҳосили учун пахта етиштиришга 60 фоиз аванс кўринишидаги имтиёзли кредитлар тўғридан-тўғри фермерларга ажратилади. Мутасаддиларга кластер ва фермерларни молиялаштиришни янги тартибини йўлга қўйиш топширилди.
Президент октябрь охирида фермерларга қисман эркинлик бериш режалари ҳақида эълон қилган эди. Айни пайтда фермерлар бир кластерга бириктирилгани сабабли пахта ёки бошқа экинларнинг харид нархини белгилашда чорасиз аҳволда. Ўтган йили энг кам харид нархи 10 минг сўм этиб белгиланган бўлса, жорий йилда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги энди нарх бозор, яъни харидорлар (кластерлар) ва сотувчилар (фермерлар) томонидан тартибга солиниши ҳақида маълум қилган эди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан жорий мавсум учун тавсия этилган минимал нарх 8000 сўмни ташкил этади. Кластерлар эса асосан биринчи пахта теримини 6500 сўмдан сотиб олди (иккинчи ва кейинги теримлар учун нарх янада паст). Буни қисман фермерларнинг ўз далаларидаги пахта териб олиш истаги йўқлиги билан изоҳлаш мумкин, шу боисдан президент маслаҳатчиси Шуҳрат Ғаниев кластерларга фермерларга қараб ўтирмасдан пахтасини териб олишга рухсат берди.
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон Тожикистон билан бир қаторда қишлоқ хўжалиги ерларини хусусийлаштириш имконияти ҳали ҳам мавжуд бўлмаган дунёдаги кам сонли давлатлардан бири бўлиб қолмоқда.

Фермеры Узбекистана получат частичную свободу в своей деятельности и смогут выбирать, с кем работать. Об этом стало известно на совещании у президента Шавката Мирзиёев в четверг, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
По его словам, между некоторыми кластерами и фермерами нарушена расчётная дисциплина. В 20 кластерах — расчёты на месте, в 122 кластерах есть задолженность перед Фондом сельского хозяйства, а 27 кластеров не выплатили фермерам деньги за урожай хлопка 2022 года. Некоторые фермеры также имеют долг перед кластерами.
В связи с этим президент решил внедрить новую систему создания кластеров и взаимоотношений между ними и фермерами. В каждой области перед новыми кластерами будут поставлены требования по финансовым показателям, производственным мощностям и техническому обеспечению. Они должны будут иметь как минимум двухэтапный процесс переработки.
Кроме того, фермеры получат право заключать фьючерсный контракт с любым кластером в пределах одной области и после выполнения контракта продавать излишки урожая через биржу.
Фермерским хозяйствам также выделят льготные кредиты в виде 60-процентного аванса на выращивание хлопка под урожай 2024 года.
Ответственным лицам поручено внедрить новый порядок финансирования кластеров и фермеров.
О планах предоставить частичную свободу фермера президент заявлял в конце октября. Сейчас фермеры закреплены за одним кластером, из-за чего при определении закупочной цены хлопка или другой культуры они находятся в проигрышном положении. В прошлом году минимальная закупочная цена была установлена в размере 10 тысяч сумов, а в этом году Министерство сельского хозяйства сообщило, что теперь цену будет регулировать рынок, то есть покупатели (кластеры) и продавцы (фермеры).
Рекомендованная Минсельхозом минимальная цена в этом сезоне составляет 8000 сумов. Кластеры в основном закупают первый сбор хлопка по 6500 сумов (на втором и следующих сборах цена ниже). Отчасти этим можно объяснить нежелание фермеров собирать хлопок на своих полях, из-за чего советник президента Шухрат Ганиев решил разрешить кластерам без оглядки на фермеров собирать их хлопок.
Отметим, что Узбекистан наряду с Таджикистаном остаются одними из немногих стран мира, где до сих пор отсутствует возможность приватизации сельскохозяйственной земли.