Шахрух Шатургунович Шарахметов Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси лавозимидан озод этилиши мумкин. Шавкат Мирзиёев 9 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда унинг 2021 йил март ойидан буён эгаллаб турган лавозимига лойиқлиги масаласини ўрганиш бўйича топшириқ берди.
Йиғилишда йирик савдо тармоқларида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга тенг шароит яратилмагани, улардан маҳсулот пулини олишдаги муаммолар, аҳолида маҳсулот сифати ва нарх-навоси бўйича шикоятлар кўплиги Рақобат қўмитаси фаолиятидаги жиддий камчиликлардан далолат экани таъкидланди.
Йиғилишда сут ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш масаласи кўриб чиқилди. Сариёғ экспортига чекловни бекор қилиш, сут етиштирувчи ва қайта ишловчи корхоналарни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чораларини ишлаб чиқиш бўйича ҳукуматга топшириқ берилди.
Давлат раҳбари йирик чакана савдо тармоқларида сотилаётган қуруқ ва табиий сутдан ишлаб чиқарилган маҳсулотларни алоҳида белгилаш амалиётини жорий этиш, кўчма гўшт-сут шохобчаларини ташкил қилиш зарурлигини таъкидлади.

Шахрух Шатургунович Шарахметов может быть освобождён от должности председателя Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 9 ноября поручил изучить вопрос соответствия им должности, которую занимает с марта 2021 года.
На совещании отмечалось, что отсутствие равных условий для местных производителей в крупных торговых сетях, проблемы получения от торговых сетей денег за товар, большое количество жалоб со стороны населения на качество и цену продукции свидетельствуют «о серьёзных недостатках в деятельности Комитета по конкуренции».
На совещании в том числе обсуждался вопрос поддержки производителей молока. Правительству поручено отменить ограничение на экспорт сливочного масла, разработать меры государственной поддержки предприятий по производству и переработке молока.
Глава государства подчеркнул, что необходимо ввести практику раздельной маркировки продукции, произведённой из сухого и натурального молока, которая реализуется в крупных розничных сетях, а также организовать передвижные мясомолочные пункты.