Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистон 2024 йил ўрталарига қадар газ етказиб бериш ва транзит бўйича ҳамкорлик соҳасидаги мажбуриятларни белгилашни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Санкт-Петербург халқаро газ форумида «Газпром» компанияси бошқаруви раиси Алексей Миллер маълум қилди.
«Биз Қозоғистон, Ўзбекистон, Қирғизистондаги ҳамкасбларимиз билан ҳамкорлик горизонтини белгилаб олдик — 15 йил… Жорий форумимиз майдончасида бўлиб ўтган ёки бўлиб ўтадиган учрашувлар, музокаралар 2024 йилнинг ўрталарига қадар Қозоғистон, Ўзбекистон ва Қирғизистон билан 15 йилга мўлжалланган ҳамкорликнинг қонуний кучга эга бўлган шартномавий асосларини яратиш мақсадида меморандумлар имзолашдан иборат», — деди у.
Миллернинг сўзларига кўра, «Газпром» Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон билан барча мумкин бўлган соҳалар, жумладан, нефть саноати ва газни қайта ишлаш бўйича ҳамкорлик доирасини кенгайтирмоқда.
Компания «Марказий Осиё — Марказ» (МОМ) магистрал газ қувури тизимидан ташқари Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистондаги бошқа газ қувурлари тизимларидан, шунингдек, ушбу мамлакатларга газ етказиб беришда ҳам транзит учун ҳам янги йўналишлардан фойдаланишга тайёр.
У Россиядан Ўзбекистонга тескари МОМ орқали газ етказиб бериш бошланганини эслатиб, «гап Россия газини етказиб беришни янада кенгайтириш, Қозоғистонда газ қувурлари тизими орқали газ ташиш қувватларини кенгайтириш ҳақида кетаётганини» таъкидлади.
«Аммо шуни таъкидлашни истардимки, бу нафақат транзит салоҳиятига тааллуқли, балки биз ўзбекистонлик ҳамкорларимиз билан транзит салоҳияти ҳақида ҳам гапиряпмиз, бу тўғридан-тўғри Россия газини ушбу мамлакатлар истеъмолчиларига етказиб беришга ҳам тааллуқлидир», — деди Миллер.
«Россия ва Қозоғистон, Ўзбекистон ва Қирғизистон учун ҳам долзарб бўлган бир қанча мавзулар, хусусан, газлаштириш масаласи кўтарилди. Ва энди биз ўзимизга савол берамиз: ушбу мамлакатларда газлаштиришнинг бир қисми сифатида ҳамкорлик қила оламизми? 2014 йилдан буён Қирғизистонда мавжуд бўлган бу имкониятлар Ўзбекистонга қўшимча ҳажмда етказиб беришни англатади, лекин Қозоғистон билан ҳам жуда узоқ чегарамиз бор. МОМ тизими эса газ ташиш коридорларидан фақат биттаси. Шунингдек, Бухоро-Урал газ қувури ҳам бор, у ҳам Ўзбекистон ҳудудига боради», — деди «Газпром» раҳбари.
Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудовнинг айтишича, мамлакат Россия билан газ етказиб бериш бўйича узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор. Унинг аниқлик киритишича, Ўзбекистон томони «Газпром» ва Қозоғистон мутахассислари билан газ бўйича ҳамкорликни давом эттириш ишларини олиб бормоқда.
«Икки ярим ой — қисқа вақт ичида катта ҳажмдаги ишлар амалга оширилди, аммо таъминотни янада ошириш учун биз янада кўпроқ ишлашимиз керак. Шунинг учун бу йўналишда узоқ муддатли ҳамкорликка эътибор қаратмоқдамиз», — дея қўшимча қилди у.
Ўзбекистон 7 октябрдан куз-қиш мавсумида республикадаги «мовий ёқилғи» тақчиллигининг бир қисмини қоплаш учун Россиядан Қозоғистон орқали Ўзбекистонга газ етказишни бошлади. Икки йиллик шартнома йилига 2,8 млрд куб метр газ етказишни назарда тутади.

Россия, Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан планируют определиться с обязательствами в области сотрудничества по поставкам и транзиту газа к середине 2024 года. Об этом на Петербургском международном газовом форуме заявил председатель правления ПАО «Газпром» Алексей Миллер.
«Горизонт нашего сотрудничества мы определили с нашими коллегами из Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана — 15 лет… И те встречи, переговоры, которые уже состоялись или ещё состоятся на площадке нашего нынешнего форума, они направлены на то, чтобы в текущий период времени подписать меморандумы с целью, чтобы к середине 2024 года подвести юридически обязывающую договорную базу сотрудничества с Казахстаном, Узбекистаном и Кыргызстаном на 15 лет», — сказал он.
По словам Миллера, «Газпром» расширяет спектр сотрудничества с Узбекистаном, Казахстаном, Кыргызстаном во всех возможных сферах, включая нефтяную отрасль и газопереработку.
«Газпром» готов кроме системы Средняя Азия — Центр (САЦ) задействовать и другие системы газопроводов Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана, а также новые маршруты, как для поставок газа в эти страны, так и для транзита.
Он напомнил о начале поставок газа из России в Узбекистан по реверсу САЦ, отметив, что «речь идёт о дальнейшем расширении поставок российского газа, расширении газотранспортных мощностей на территории Казахстана по системе газопроводов САЦ».
«Однако я хотел бы отметить, что это касается не только транзитных мощностей — о транзитных мощностях мы говорим и с нашими узбекскими партнёрами тоже, это касается и непосредственно поставок российского газа потребителям в этих странах», — подчеркнул Миллер.
«Прозвучал ряд тем, которые как для России, так и Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана являются актуальными — это газификация. И мы сейчас задаёмся вопросом, чтобы могли бы в рамках газификации в этих странах работать совместно. Эти возможности, которые у нас уже есть в Кыргызстане с 2014 года, — это понимание дополнительных объёмов поставок в Узбекистан, но мы и с Казахстаном имеем очень протяжённую границу. И система САЦ — это только один из газотранспортных коридоров. Есть ещё газопровод Бухара-Урал, который выходит также на территории Узбекистана», — указал глава «Газпрома».
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов заявил, что страна заинтересована в развитии долгосрочного сотрудничества с Россией по поставкам газа. Он уточнил, что узбекская сторона начинает работу с «Газпромом» и специалистами из Казахстана по дальнейшему газовому сотрудничеству.
«За два с половиной месяца, за короткий срок было огромная работа проделана, но, чтобы дальше наращивать поставки, нам ещё больше нужно работать. Поэтому в данном направлении мы нацелены на долгосрочное сотрудничество», — добавил Мирзамахмудов.