Uzbekistan Airports Сергели туманида ёш споттерларнинг ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ушланиши юзасидан расмий баёнот берди.
«Воқеа Тошкент шаҳрининг Сергели туманидаги Қумариқ маҳалласи ҳудудида содир бўлган. Болалар ҳаво бандаргоҳи чегараларини бузмаган ҳолда Тошкент халқаро аэропорти панжараси ортида туриб самолётларни суратга олган», — дейилади баёнотда.
«Uzbekistan Airports Ўзбекистондаги споттинг ҳаракатини қўллаб-қувватлайди ва ёш авлодни ушбу хобби билан шуғулланишига тўсқинлик қилмайди», — дейди компания.
«Йил бошидан буён Тошкент аэропорти ҳудудида 30 га яқин режали ва режадан ташқари споттинг-турлар ташкил этилди. Шунингдек, жорий йилнинг 14 октябрь куни бўлиб ўтган режали кузги споттингда 6 ёшдан 15 ёшгача бўлган 12 нафар болалар қатнашганини ҳам алоҳида таъкидлаш лозим», — деди Uzbekistan Airports.
Компания 2022 йил 26 январда Вазирлар Маҳкамасининг «Ависпоттингни ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори билан Ўзбекистонда споттинг ҳаракати расман қонунийлаштирилганини эслатиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур қарор «Газета.uz»нинг споттинг ҳаракати ва уларга дуч келиши керак бўлган тушунарсиз тақиқ ва таҳдидлар ҳақидаги мақоласидан сўнг қабул қилинган эди.
Тошкентдаги расмий идоралар ҳозирча болаларнинг ҳибсга олиниши юзасидан ҳеч қандай баёнот бермади. Аввалроқ болалар уларни бақириб, сўкишгани, дўқ-пўписа қилишиб, техникаларини олиб кетишганини айтишганини хабар қилгандик. Олти нафар болани машинада бошқа жойга олиб кетишган
Ушланганларнинг «Газета.uz»га айтишича, воқеа ОАВда ошкор бўлгач, уларга нисбатан муносабат юмшаган.
Мамлакатда турли объектларни суратга олиш бўйича умумий вазият юмшатилганига қарамай, Ўзбекистонда ҳам шунга ўхшаш ҳодисалар кўп йиллардан буён содир бўлмоқда. Суратга олиш учун споттерлар қўлланиладиган жойларда суратга олишни тақиқловчи белгилар мавжуд эмас.

Дополнение: Отец одного из задержанных споттеров сообщил «Газете.uz», что всех детей отпустили, они уехали по домам. «Товарищ подполковник (предположительно начальник ОВД — ред.) лично принёс извинения, ребята все едут домой», — рассказал он. Дети подтвердили, что сотрудники ОВД кричали на них, материли и угрожали.
Компания Uzbekistan Airports опубликовала официальное заявление по поводу задержания детей-споттеров сотрудниками правоохранительных органов в Ташкенте.
«Инцидент произошёл на территории махалли Кумарик в Сергелийском районе Ташкента. Дети фотографировали самолёты за забором международного аэропорта „Ташкент“, не нарушая границ воздушной гавани», — говорится в заявлении.
«Uzbekistan Airports поддерживает споттинг-движение в Узбекистане и поощряет данное увлечение со стороны подрастающего поколения», — отметили в компании.
«С начала года на территории ташкентского аэропорта прошло порядка 30 плановых и внеплановых споттинг-туров. Также важно отметить, что на официальном осеннем спотинг-туре, прошедшем 14 октября этого года, участвовало 12 детей-авиаспоттеров в возрасте от 6 до 15 лет», — сообщили в Uzbekistan Airports.
В компании напомнили, что 26 января 2022 года постановлением Кабинета министров «О мерах по созданию условий для развития авиаспоттинга» в Узбекистане было официально узаконено споттинг-движение. Напомним, это постановление было принято после статьи «Газеты.uz» о споттинг-движении и непонятных запретах и угрозах, с которыми им приходится сталкиваться.
Официальные органы Ташкента пока не делали заявлений по поводу задержания детей. Как мы писали, дети сообщали о том, что на них кричали и матерились, им угрожали и отобрали фототехнику. Шестерых детей увезли на машине в другое место.
Задержанные сообщили «Газете.uz» о том, что после придания инцидента огласке отношение к ним смягчилось.
Подобные инциденты происходят в Узбекистане уже много лет, несмотря на смягчение общей ситуации с фотографированием разных объектов в стране. Знаков запрета на фотографирование в местах, которые используют споттеры для фотографирования, нет.