Москва Тергов қўмитаси Россия фуқаролигини олган марказий осиёлик фуқароларга нисбатан ҳарбий хизматдан бўйин товлаганлик бўйича 22 та жиноят иши қўзғатди. Россия Қуролли кучлари сафига 80 дан ортиқ киши ҳарбий хизматга жўнатилди, дея хабар бермоқда қўмитанинг Telegram-канали.
Тергов қўмитасининг таъкидлашича, Москва ҳарбий комиссарлари билан биргаликда «ҳарбий хизматдан бўйин товлаётган шахсларни аниқлаш мақсадида» чақирилувчиларнинг шахсий ҳужжатлари ўрганилмоқда. Ушбу ишнинг бир қисми сифатида, қўмита маълумотларига кўра, «бўйин товловчилар томонидан Россия Федерацияси фуқаролигини олишнинг қонунийлиги текширилади».
Тергов қўмитаси қонунга кўра, агар шахс «ҳарбий ва муқобил давлат хизматидан бўйин товлаган бўлса» Россия фуқаролиги тугатилиши ҳақида огоҳлантирди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Россия Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикин Россия паспортини олган мигрантларга Украинадаги урушда қатнашишни таклиф қилиш, рад этганларни фуқароликдан маҳрум қилиш таклифини билдирганди. Августдан буён Россияда «янги» фуқароларга қарши рейдлар ўтказилиб, военкоматларга олиб кетилиб, чақирув қоғозлари берилмоқда.

Следственный комитет (СК) по Москве возбудил 22 уголовных дела об уклонении от прохождения военной службы в отношении уроженцев из Центральной Азии, получивших российское гражданство. Более 80 человек направлены на военную службу в составе ВС РФ, сообщается в Telegram-канале ведомства.
В СК отметили, что вместе с военкоматами Москвы изучают личные дела призывников «с целью выявления лиц, уклоняющихся от прохождения военной службы». В рамках этой работы, как утверждает ведомство, «проверяется законность приобретения уклонистами гражданства Российской Федерации».
СК предупредил, что по законодательству гражданство РФ прекращается, если человек «уклонился от прохождения военной и альтернативной гражданской службы».
Ранее глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин предложил лишать мигрантов российского гражданства, если они отказываются участвовать в войне в Украине. С августа в России активно проходят рейды на «новых» граждан — их забирают в военкоматы и выдают повестки.