Ўзбекистоннинг Швециядаги биринчи элчиси Нодир Ғаниев Стокгольмда ўз фаолиятини бошлади, дея хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги. У аввал Ўзбекистоннинг Швециядаги муваққат ишлар вакили бўлган.
Ўзбекистоннинг Стокгольмдаги дипломатик ваколатхонаси 2022 йилда очилган ва мамлакатнинг хориждаги 36-элчихонасига айланган.
Нодир Ғаниев 52 ёшда. Тошкент Давлат университетининг филология ва шарқшунослик факультетини тамомлаган. 1994 йилдан буён Ташқи ишлар вазирлиги тизимида ишлаб, марказий аппаратда ва мамлакатнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналарида турли лавозимларда ишлаб келган.
Швецияга тайинланишидан олдин у ТИВнинг Европа давлатлари ва Европа Иттифоқи институтлари билан ҳамкорлик бошқармаси раҳбари лавозимида ишлаган.

В Стокгольме к своим обязанностям приступил первый посол Узбекистана в Швеции Нодир Ганиев, сообщает ИА «Дунё». Ранее он был временным поверенным в делах Узбекистана в Швеции.
Дипломатическое представительство Узбекистана в Стокгольме было открыто в 2022 году и стало 36-м посольством страны за рубежом.
Нодиру Ганиеву 52 года. Он окончил Ташкентский государственный университет по специальности филолог-востоковед. В системе Министерства иностранных дел работает с 1994 года, занимал разные должности в центральном аппарате и дипломатических миссиях страны за границей.
До назначения в Швецию занимал должность начальника Управления МИД по сотрудничеству со странами Европы и институтами Евросоюза.