Ўзбекистон Марказий банки кредитлар тўғрисидаги маълумотларни тўлиқ ошкор этмагани учун 16 та тижорат банкига нисбатан жарималар белгилади. Яна 5 та банк огоҳлантириш олди, деб хабар қилди регулятор матбуот хизмати.
Марказий банкнинг Банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш хизмати томонидан август-сентябрь ойларида тижорат банклари муассасаларида назорат тадбирлари ўтказилди.
Маълум бўлишича, айрим банклар кредитлар ва омонатларга оид маълумотларни тўлиқ ошкор этмаган, банк карталари орқали хизматлар кўрсатиш ҳам «тўлиқ йўлга қўйилмаган».
«Газета.uz» Марказий банкдан гап қайси банклар ҳақида кетаётганига ойдинлик киритишни сўради, бироқ регулятор уларнинг номини ошкор этмади.

Центральный банк Узбекистана наложил штрафные санкции на 16 коммерческих банков за неполное раскрытие информации о кредитах. Ещё 5 банков получили предупреждения, сообщила пресс-служба регулятора.
Служба по защите прав потребителей банковских услуг ЦБ в августе-сентябре провела контрольные мероприятия, чтобы проверить соблюдение требований при приёме платежей через терминалы и раскрытие клиентам правильной и полной информации о банковских услугах.
Выяснилось, что некоторые банки не полностью раскрывали информацию о кредитах и депозитах, а также «не в полной мере» было налажено предоставление услуг через банковские карты.
«Газета.uz» пыталась уточнить в ЦБ, о каких именно банках идёт речь, но регулятор не стал раскрывать их названия.