10 октябрь куни Фарғона вилояти ҳуқуқ-тартибот идоралари блогер Олимжон Ҳайдаровга нисбатан терговни якунлаб, 13 октябрь куни ишни Жиноят ишлари бўйича Фарғона туман судига ўтказди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Абидов «Газета.uz»га маълум қилди.
Унга кўра, 10 октябрь куни тергов органи Ҳайдаровга нисбатан Жиноят кодексининг 139-моддаси 2-қисми (оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида жойлаштириш орқали туҳмат қилиш), 139-моддаси 3-қисми «а» банди (оғир ёки ўта оғир жиноят содир этишда айблаб туҳмат қилиш), 140-моддаси 3-қисми «а» банди (жабрланувчини ўз хизмат ёки фуқаролик бурчини бажариши муносабати билан боғлиқ ҳолда ҳақорат қилиш), 165-моддаси 2-қисми «а» «б» бандлари (такроран ёки хавфли рецидивист томонидан, кўп миқдорда товламачилик қилиш) билан айб эълон қилинган. Унга 10 йилгача қамоқ жазоси берилиши мумкин.
Суд муҳокамаси санаси кейинроқ эълон қилинади, деди Олий суд.
Унинг адвокати Дилшод Жабборов «Газета.uz»га, блогерга қўйилган айбловлар ўз тасдиғини топмаган, деб ҳисоблашини айтди.
Эслатиб ўтамиз, танқидий чиқишлари билан танилган фарғоналик блогер Олимжон Ҳайдаров жиноят содир этганликда гумонланиб, 29 июль куни ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида қўлга олинганди.
Жиноят ишлари бўйича Қўқон шаҳар суди қарорида қайд этилишича, блогер ўт ўчириш машиналари ўтиш учун масофа кенгайгани сабабли савдо расталари майдони қисқаргани ҳақида танқидий материал тайёрлаган (июнь ойида бозорда йирик ёнғин содир бўлган, ҳодиса пайти тор йўлаклар туфайли ўт ўчирувчилар ўтиб кета олмагани хабар қилинган).
Маҳбуснинг укаси Олимжон Ҳайдаровнинг ўзига таяниб хабар беришича, у Боғдод туманида кўчада таниши билан гаплашиб турганида ички ишлар ходимлари келиб, қўлини орқасига қайириб, акамнинг машинасига пул ташлаб, мажбурлаб қўлини [кимёвий ишлов берилган пулга] теккиздиришган. Ушбу маълумот тасдиқланмади ёки рад этилмади.

Правоохранительные органы Ферганской области 10 октября завершили следствие по делу блогера Олимжона Хайдарова и 13 октября передали дело в Ферганский районный суд по уголовным делам. Об этом «Газете.uz» сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
По его словам, 10 октября следственный орган утвердил обвинительное заключение в отношении Хайдарова, которому, помимо обвинения по пункту «б» части 2 статьи 165 Уголовного кодекса Узбекистана (вымогательство в крупном размере), предъявлено обвинение по пункту «а» части 2 этой же статьи (вымогательство повторно или опасным рецидивистом), а также по пункту «а» части 3 статьи 139 (клевета, соединённая с обвинением в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления) и пункту «а» части 3 статьи 140 (оскорбление в связи с выполнением потерпевшим своего служебного или гражданского долга) Уголовного кодекса. Ему грозит до 10 лет лишения свободы.
Дата суда будет объявлена позже, отметили в Верховном суде.
Адвокат блогера Дилшод Жабборов сообщил «Газете.uz», что ни одно из обвинений в ходе следствия не нашло своего подтверждения.
Источник: Олимжон Хайдаров / Facebook.Источник: Олимжон Хайдаров / Facebook.
В решении Кокандского городского суда по уголовным делам отмечалось, что блогер подготовил критический материал о сокращении площади торговых рядов из-за расширения между ними расстояния для проезда пожарных машин (в июне на рынке был крупный пожар, сообщалось, что из-за узких проездов не могли проехать пожарные расчёты).
Младший брат задержанного сообщал со ссылкой на самого Олимжона Хайдарова, что когда тот разговаривал со знакомым на улице в Багдадском районе, к ним подошли сотрудники внутренних дел, «скрутили ему руки за спиной, бросили деньги в машину брата и заставили его коснуться их руками». Подтверждения или опровержения этой информации не было.