Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Россияга расмий ташрифи доирасида Қозон шаҳрида Татаристон раҳбари Рустам Минниханов билан учрашди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, Шавкат Мирзиёев эришилган ютуқларни мамнуният билан қайд этди.
«Савдо ва инвестициялар ҳажми ошиб бормоқда. Тошкент вилоятида „Чирчиқ“ кимё-индустриал технопарки муваффақиятли фаолият олиб бормоқда, Жиззах вилоятида технопарк қурилиши давом этмоқда. Кимё тармоғи ва машинасозликда йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Жиззах шаҳрида Қозон федерал университетининг филиали ишламоқда», — дейилади хабарда.
Қозон шаҳрида ўтган учинчи Ўзбекистон-Россия ҳудудлараро ҳамкорлик форуми якунлари, жумладан, Ўзбекистон ҳудудларида Россиянинг «Алабуга» ва «Мастер» технопарклари билан янги саноат паркларини ташкил этиш бўйича эришилган келишувлар қайд этилди.
Металларга ишлов бериш, ахборот-коммуникация, уй-жой коммунал соаҳаларида истиқболли кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, таълим, туризм ва ёшларга оид сиёсатда ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
рустам минниханов, татаристон, шавкат мирзиёев, қозон шаҳри
Шавкат Мирзиёев Қозон шаҳрида Татаристон саноат салоҳияти кўргазмасини бориб кўрди. Бу ерда у Россия бош вазири ўринбосари — саноат ва савдо вазири Денис Мантуров билан учрашув ўтказди.
Россия Саноат ва савдо вазирлиги маълумотларига кўра, бугунги кунда Россиянинг қарийб 80 та субъекти Ўзбекистон билан ҳамкорликни ривожлантирмоқда, уларнинг учдан бир қисми Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик тўғрисида келишувларга эга. Ўзбекистон ва РФ ўртасида турли йўналишлар — саноат кооперацияси, саноат маҳсулотлари экспорт-импорти, нефть, газ, мазут, шунингдек, нефть конлари хизматлари ва тиббий хизмат кўрсатиш соҳаларида салоҳиятли 60 дан ортиқ қўшма лойиҳалар рўйхати шакллантирилди.
Ўзбекистон президенти «Қозон Кремли» тарихий-меъморий ва бадиий музей-қўриқхонасида ҳам бўлди, Қул Шариф масжиди ва Благовешенск соборини бориб кўрди, Татаристон мусулмонлари диний бошқармаси раиси, муфтий Камиль Самигуллин ҳамда Татаристон митрополити Кирилл билан суҳбатлашди.
Аввалроқ минтақавий форум доирасида Тошкент вилоятида Wildberries логистика хабини қуриш, Ozon маркетплейси билан электрон тижоратни ривожлантириш, Россиядан метро вагонларини етказиб бериш, сув таъминоти ва канализация соҳасида ўзаро тажриба алмашиш ва бошқа масалалар бўйича ҳужжатлар имзолангани ҳақида ёзган эдик.
Шавкат Миирзиёев Қозондан Москвага учади ва у ерда Россия президенти Владимир Путин билан учрашув режалаштирилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Россию 5 октября провёл в Казани встречу с раисом Татарстана Рустамом Миннихановым.
Как сообщает пресс-служба президента, Шавкат Мирзиёев «с удовлетворением отметил достигнутые высокие результаты плодотворного сотрудничества в последние годы».
«Растут объёмы взаимной торговли и инвестиций. Успешно действует химико-индустриальный технопарк „Чирчик“ в Ташкентской области, продолжается строительство технопарка в Джизакской области. Осуществляются крупные проекты кооперации в химической отрасли и машиностроении. Функционирует филиал Казанского федерального университета в городе Джизаке», — перечисляет пресс-служба.
Стороны обсудили итоги состоявшегося накануне в Казани третьего Форума межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией. Среди достигнутых договорённостей — создание новых индустриальных парков в регионах Узбекистана совместно с российскими технопарками «Алабуга» и «Мастер».
Обсуждены вопросы реализации перспективных проектов кооперации в металлообработке, информационно-коммуникационной отрасли, жилищно-коммунальной сфере, а также расширения сотрудничества в сферах образования, туризма и молодёжной политики.
казань, рустам минниханов, татарстан, шавкат мирзиёев
В Казани Шавкат Мирзиёев посетил выставку промышленного потенциала Татарстана. Здесь он провёл встречу с заместителем председателя правительства России — министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым.
По данным Минпромторга России, сегодня сотрудничество с Узбекистаном развивают почти 80 российских субъектов, треть из них имеют соглашения с Узбекистаном о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном взаимодействии. Узбекистан и РФ сформировали перечень потенциальных более 60 совместных проектов в разных сферах — промышленной кооперации, по экспортно-импортным поставкам промпродукции, нефти, газа, мазута, а также в области нефтесервисных и медицинских услуг.
Президент Узбекистана также побывал в государственном историко-архитектурном и художественном музее-заповеднике «Казанский Кремль», где посетил мечеть «Кул Шариф» и Благовещенский собор и поговорил с председателем Духовного управления мусульман Татарстана Камилем Самигуллиным и митрополитом Казанским и Татарстанским Кириллом.
Мы писали, что в рамках форума регионов были подписаны документы о строительстве логистического хаба Wildberries в Ташкентской области, развитии э-коммерции с маркетплейсом Ozon, поставке из России вагонов метро, обмене опытом по водоснабжению и водоотведению и другие.
Из Казани Шавкат Мирзиёев полетит в Москву, где запланирована встреча с президентом России Владимиром Путиным.