Президент Шавкат Мирзиёев 1 октябрь куни Қатарга давлат ташрифи доирасида мамлакатнинг қатор йирик компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказди.
Al Mirqab Capital
al mirqab capital, nebras power, шавкат мирзиёев, қатар, қатар инвестициялар агентлиги
Давлат раҳбари Al Mirqab Capital холдинг компанияси ижрочи директори Саиф ур-Раҳмон Хонни қабул қилди.
1983 йилда асос солинган холдинг АҚШ, Европа ва Яқин Шарқда For Seasons, The Ritz Carlton ва бошқа брендлардаги 20 та йирик меҳмонхона эгасидир. Компания активлари қиймати 8 млрд доллардан зиёдни ташкил этади.
Учрашувда меҳмонхона инфратузилмаси ва туризм хизматларини ривожлантириш, логистика ва энергетика тармоғини модернизация қилиш борасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, компания томонидан Тошкент вилоятида логистика маркази, Бухоро шаҳрида меҳмонхона-конгресс мажмуасини қуриш, мамлакатда электр ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтиришга инвестиция киритиш режалари кўриб чиқилди.
Инвестиция лойиҳалари қўшма «йўл харитаси» асосида амалга оширилади.
Nebras Power
Шавкат Мирзиёев Nebras Power компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад ал-Ҳажрий билан ҳам учрашди.
Nebras Power — Қатарнинг етакчи энергетика корпорацияси. Компания ўндан зиёд мамлакатида йирик лойиҳаларни амалга оширган.
Учрашувда энергетика соҳасида, энг аввало, муқобил энергетикада янги лойиҳаларни илгари суриш бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлат раҳбари Сирдарё вилоятида Қатар компанияси иштирокида буғ-газ технологиялари асосида қуввати 1,6 ГВт бўлган замонавий электр станцияси қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бошланганини мамнуният билан қайд этди.
Ҳозирда Сурхондарё вилоятида ИЭС барпо этиш лойиҳаси доирасида тайёргарлик ишлари якунланмоқда.
Тошкент вилоятида 600 МВт қувватли энергия сақлаш тизимларини яратиш ҳамда Қорақалпоғистонда 1 ГВт қувватли шамол электр станциясини ишга тушириш бўйича қўшма режалар муҳокама қилинди.
Президент ва компания раҳбари узоқ муддатли шериклик дастурини қабул қилиш, унга, энг аввало «яшил» энергетикага доир истиқболли лойиҳаларни киритиш юзасидан келишувга эришди.
Қатар инвестициялар агентлиги
Ишбилармонлик дастури доирасида президент Қатар инвестициялар агентлиги директори Бандар бин Сауд Ол Сонийни қабул қилди.
Агентлик саноат, инфратузилма, энергетика, кўчмас мулк, электрон технологиялар соҳаларида йирик лойиҳаларни амалга оширишда катта тажрибага эга глобал миқёсдаги етакчи инвестиция холдингларидан бири ҳисобланади. Идора раҳбари бир вақтнинг ўзида Қатар Марказий банки раисидир.
Учрашувда агентликнинг тўғридан-тўғри инвестицияларини мамлакат ҳудудларида «яшил» энергетика объектлари — қуёш ва шамол станцияларини қуриш, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, шу жумладан замонавий авиатерминаллар барпо этиш ва бошқа инвестиция лойиҳаларига жалб қилиш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Илғор банк-молия хизматларини, шу жумладан ислом молияси дастурлари доирасида ривожлантиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун икки томонлама гуруҳ учрашувини яқин фурсатда ўтказишга келишиб олинди.
Аввалроқ Қатарнинг энг йирик миллий холдинги — Power International Ўзбекистонда юқори тезликда ҳаракатланишга мўлжалланган автомобиль магистралини қуришни режалаштираётгани ҳақида хабар берилганди. Компания, шунингдек, тез орада мамлакатда ўз офисини очишини маълум қилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках государственного визита в Катар 1 октября провёл встречи с руководителями ряда крупных катарских компаний.
Al Mirqab Capital
Глава государства принял исполнительного директора холдинговой компании Al Mirqab Capital Саифа ур-Рахмана Хана. Холдинг основан в 1983 году, владеет 20 крупными гостиничными комплексами For Seasons, The Ritz Carlton и других брендов в США, Европе и на Ближнем Востоке. Активы компании превышают 8 млрд долларов.
На встрече обсуждены перспективы сотрудничества в сферах развития гостиничной инфраструктуры и туристических услуг, модернизации логистики и энергетической отрасли.
В частности, рассмотрены планы компании по инвестированию в строительство логистического центра в Ташкентской области, гостинично-конгрессного комплекса в Бухаре, расширения электрогенерирующих мощностей в стране.
Реализация инвестиционных проектов будет осуществляться на основе совместной «дорожной карты».
Power International Holding
Президент также принял председателя правления компании Power International Holding Моутаза аль-Хайята.
Power International — крупнейший национальный холдинг, работающий в 19 странах мира в таких сферах, как энергетика, нефтехимия, промышленность, сельское хозяйство, транспортная инфраструктура, здравоохранение, туризм и другие. Является одной из ведущих многопрофильных компаний на Ближнем Востоке.
Сегодня в партнёрстве с холдингом строится животноводческий кластер в Джизакской области, который станет крупнейшим агропромышленным комплексом в регионе, говорится в сообщении.
В качестве перспективных совместных проектов обозначены строительство высокоскоростной автомобильной магистрали, увеличение объёмов производства аммиака и карбамида, создание деловой и гостиничной инфраструктуры, объектов здравоохранения в Узбекистане.
Катарская сторона планирует открыть офис холдинга в Узбекистане в ближайшее время.
Nebras Power
Шавкат Мирзиёев также провёл встречу с председателем правления компании Nebras Power Мухаммадом Аль-Хажри.
Nebras Power — ведущая катарская энергетическая корпорация. В портфеле компании — крупные проекты в более чем 10 странах мира.
Глава государства отметил начало реализации с участием катарской компании проекта строительства современной электростанции в Сырдарьинской области на основе парогазовых технологий мощностью 1,6 ГВт.
Сейчас завершается подготовка работ по проекту строительства тепловой электростанции в Сурхандарьинской области.
Стороны обсудили совместные планы по созданию систем хранения энергии (аккумуляторов) мощностью 600 МВт в Ташкентской области и запуску ветряной генерации мощностью 1 ГВт в Каракалпакстане.
Президент и руководитель компании договорились принять долгосрочную программу партнёрства с включением перспективных проектов, прежде всего в области «зелёной» энергетики.
Катарское инвестиционное агентство
В рамках деловой программы Шавкат Мирзиёев встретился с директором Катарского инвестиционного агентства Бандаром бин Саудом Аль Тани.
Это агентство является одним из ведущих инвестиционных холдингов на глобальном уровне с большим опытом в продвижении крупных проектов в сфере индустрии, инфраструктурного развития, энергетики, недвижимости, электронных технологий. Глава ведомства одновременно является председателем Центрального банка Катара.
В ходе встречи обстоятельно рассмотрены вопросы привлечения прямых инвестиций агентства в реализацию инвестиционных проектов, таких как строительство объектов «зелёной» энергетики — солнечных и ветряных станций в регионах страны, модернизация транспортной инфраструктуры, включая строительство современных авиатерминалов, и другие.
Стороны заинтересованы в обмене опытом в сфере развития передовых банковско-финансовых услуг, в том числе в рамках программ исламского финансирования.