1 октябрдан Ўзбекистондаги айрим автомобилларга газ тўлдириш компрессор станцияларида бир кубометр газ нархи 3100−3250 сўмгача ошди. Бу ҳақда ижтимоий тармоқлар фойдаланувчилари хабар бермоқда. Маълумотни Фарғона водийсидаги газ тўлдириш шохобчаларидан бирининг асосчиси «Газета.uz»га тасдиқлади.
Нархлар тадбиркорлик субъектлари, бюджет ташкилотлари ва бошқа юридик шахслар учун газ ва электр энергияси тарифларининг 1 октябрдан 660 сўмдан 1500 сўмга (2,3 баравар), газ тўлдириш шохобчалари учун 1000 сўмдан 1500 сўмга кўтарилиши (1,5 баравар) электр энергияси тарифи эса 450 сўмдан 900 сўмга (2 баравар) ошиши ортидан кўтарилди.
Тариф кўтарилгунга қадар газ тўлдириш шохобчаларида газ ўртача 2700−2800 сўмдан — 16 фоиз арзонроқ сотилган.
Интернет фойдаланувчилари ҳудудларда такси ва автобуслар нархлари ҳам ошгани ҳақида хабар бермоқда. «Газета.uz» Урганчда автобусларда йўл киралар икки бараварга — 1000 сўмдан 2000 сўмгача оширилганидан хабардор.
АГТКШларда нархлар кескин ошишига йўл қўймаслик учун ҳукумат томонидан 3250 сўм нарх чегараси белгиланди. Чекланган чакана нарх «асоссиз» ошган тақдирда, газ тўлдириш қуйиш шохобчалари газ ололмайди, дейилади ҳукумат ҳужжатида.
Газ қуйиш шохобчаларидан бирининг таъсисчиси «Газета.uz»га газ тўлдириш шохобчаси раҳбарлари прокуратурага чақиртирилиб, нархларни 3250 сўмдан оширишга йўл қўйилмаслик ҳақида огоҳлантирилганини маълум қилди.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамахмудов аввалроқ газ тўлдириш шохобчалари тарифлар оширилгандан сўнг нархлар 3250 сўмгача чекланган тақдирда ҳам киритган сармояси қайтарилишини таъминлаши мумкинлигини таъкидлаган эди.
Тадбиркорлардан бирининг «Газета.uz»га айтишича, тарифлар оширилгач, унинг фойдаси ҳар кубометр учун 440 сўмдан 110 сўмга тушади. Маржанинг пасайиши фонида кўплаб АГТКШлар ёпилиши мумкин, бу эса бензинга бўлган талабни оширади, деди у.

С 1 октября стоимость кубометра газа на некоторых автомобильных газонаполнительных компрессорных станциях Узбекистана повысилась до 3100−3250 сумов. Об этом сообщают пользователи соцсетей. Информацию «Газете.uz» подтвердил учредитель одной из газовых заправок в Ферганской долине.
Подорожание произошло на фоне повышения с 1 октября тарифов на газ и электричество для бизнеса, бюджетных организаций и других юридических лиц — с 660 сумов до 1500 сумов (в 2,3 раза), для газовых заправок — с 1000 до 1500 сумов (в 1,5 раза). Тариф на электричество вырос с 450 до 900 сумов (в 2 раза).
До повышения тарифов газ на АГНКС продавался в среднем по 2700—2800 сумов — на 16% дешевле.
Пользователи интернета также сообщают о повышении цен на проезд в такси и автобусах в регионах. «Газете.uz» известно об увеличении тарифа на проезд в автобусах в Ургенче сразу в два раза — с 1000 до 2000 сумов.
Для предотвращения резкого роста цен на АГНКС правительство установило предельную цену в 3250 сумов. При «необоснованном» повышение лимитированной розничной цены газовые заправки не будут получать газ, отмечается в правительственном документе.
Учредитель одной из газовых заправок сообщил «Газете.uz», что руководителей АГНКС вызывали в прокуратуру и предупреждали о недопустимости повышения цен выше 3250 сумов.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов отмечал, что газовые заправки смогут обеспечить возвратность своих инвестиций, даже если цены ограничат до 3250 сумов после повышения тарифов.
Один из предпринимателей сообщил «Газете.uz», что после увеличения тарифов его прибыль упадёт с 440 до 110 сумов за кубометров. На фоне снижения маржи многие АГНКС могут закрыться, из-за чего увеличится спрос на бензин, предположил он.