Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармони билан Соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари, Тошкент тиббиёт академияси ректори Алишер Шадманов «Фидокорона хизматлари учун» ордени билан тақдирланди.
Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан «таълим-тарбия тизимида алоҳида ўрнак кўрсатган» ходимлардан бир гуруҳи давлат мукофотлари билан тақдирланди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Алишер Шадмановни мукофоти билан табриклаб, келгуси фаолиятига муваффақиятлар тилади.
Алишер Шадманов (1962 йилда туғилган) — тиббиёт фанлари доктори, профессор. 1985 йилдан 2015 йилгача Андижон давлат тиббиёт институтида турли лавозимларда ишлаган.
2016−2017 йилларда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси («Адолат» социал-демократик партияси вакили) сифатида фаолият юритди.
2017 йил февралидан 2020 йил ноябригача Соғлиқни сақлаш вазири бўлган. У коронавирус пандемиясининг бошланиши ва ривожланиши даврида Соғлиқни сақлаш вазирлигини бошқаришига тўғри келди.
2023 йилнинг август ойида у Соғлиқни сақлаш вазирлигига вазирнинг биринчи ўринбосари сифатида қайтди.

Указом президента Шавката Мирзиёева первый заместитель министра здравоохранения, ректор Ташкентской медицинской академии Алишер Шадманов награждён орденом «Фидокорона хизматлари учун» («За самоотверженные заслуги»).
Государственные награды присуждены группе «особо отличившихся работников сферы образования и воспитания» в связи с Днём учителей и наставников.
Министерство здравоохранения поздравило Алишера Шадманова с награждй и пожелало ему успехов в дальнейшей деятельности.
Алишер Шадманов (1962 года рождения) — доктор медицинских наук, профессор. С 1985 по 2015 год работал на разных должностях в Андижанском государственном медицинском институте.
В 2016—2017 годах был депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателем Комитета по вопросам науки, образования, культуры и спорта (представляя Социал-демократическую партию «Адолат»).
С февраля 2017 года по ноябрь 2020 года был министром здравоохранения. Ему пришлось руководить Минздравом в период начала и развития пандемии коронавируса.