Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари Жиноят, Жиноят-процессуал ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқди, дея хабар берди парламент қуйи палатаси матбуот хизмати.
Ўзгартиришларга кўра, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга мобил қурилманинг халқаро ягона идентификация кодини (IMEI) ёки абонент қурилмасининг идентификация модулини ноқонуний равишда ўзгартирганлик ёки нусхалаганлик, шунингдек криптоактивлар айланмаси ва ноқонуний майнинг соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик киритилади.
Қонун лойиҳасининг биринчи ўқиши 5 сентябрь куни бўлиб ўтган, ўшанда лойиҳа депутатлар томонидан концептуал жиҳатдан қабул қилинган ва кейин депутатлар, экспертлар ва ҳуқуқшуносларнинг таклифларини инобатга олган ҳолда такомиллаштирилганди. Бугун депутатлар томонидан қонун лойиҳаси қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг февраль ойида Тошкент ИИББ Ўзбекистонда мобил қурилмаларнинг IMEI-кодларини ноқонуний клонлаш учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик жорий этиш режалаштирилаётганини маълум қилган эди.
Бошқарма маълумотларига кўра, сўнгги вақтларда фуқароларнинг уяли телефон аппарати йўқолгани ҳақидаги хабарлар кўпаймоқда. Воқеа тафсилотларини аниқлаш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари терговга қадар текширув ўтказади, жиноят аломатлари бўлса, жиноят иши қўзғатилади.
Майнинг масаласига келсак, президент томонидан сентябрь ойи бошида имзоланганқонунчиликка киритилган ўзгартиришларга кўра, эндиликда мазкур фаолият учун рухсатнома Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан берилади. Бундан ташқари, ИЛМА криптобиржа, майнинг-пул, криптодепозитарий ва криптодўкон фаолияти учун лицензияловчи органга айланди.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана во втором чтении рассмотрели проект закона с поправками в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Согласно поправкам, в Кодекс об административной ответственности будет внесена ответственность за незаконное изменение или копирование международного уникального идентификационного кода мобильного устройства (IMEI) или идентификационного модуля абонентского устройства, а также за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов и незаконный майнинг.
Первое чтение законопроекта прошло 5 сентября, тогда он был концептуально принят депутатами и впоследствии доработан с учётом предложений депутатов, экспертов и правоведов. Сегодня депутаты приняли проект закона.
Напомним, в феврале этого года ГУВД Ташкента сообщило, что подготовило законопроект с административной и уголовной ответственностью за клонирование IMEI-кода мобильного устройства, которое «затрудняет отслеживание украденных телефонов».
Клонирование, по данным ГУВД, осуществляется следующим образом: с помощью специального программного обеспечения IMEI-код переносится с одного мобильного устройства на другое или несколько других мобильных устройств, в результате чего в сети появляется несколько мобильных устройств с одинаковым IMEI-кодом. Техническая процедура автоматического обнаружения и блокировки таких клонированных IMEI-кодов пока не введена.
Что касается майнинга, то, согласно подписанным президентом в начале сентября поправкам в законодательство, разрешение на него теперь выдаёт Национальное агентство перспективных проектов. Кроме того, НАПП стало лицензирующим органом для деятельности криптобиржи, майнинг-пула, криптодепозитария и криптомагазина.