АҚШ Ўзбекистонда туғилган икки россиялик шахсга нисбатан санкцияларни жорий этди. Бу ҳақда АҚШ Молия вазирлигининг хорижий активларни назорат қилиш бошқармаси (OFAC) хабарида айтилган.
«Қора» рўйхатга Бухоро вилоятида туғилган россиялик миллиардер Искандар Махмудов ва унинг ўғли Жаҳонгир Махмудов киритилган. OFAC маълумотларига кўра, АҚШда рўйхатдан ўтган «Ураль кон-металлургия компанияси» (УКМК) ташкил қилган ва унга эгалик қилувчи тадбиркор Россиянинг бошқа металлургия ва тоғ-кон компанияларига ҳам эгалик қилади ёки директорлар кенгашида ишлайди, шунингдек, Россиянинг бир нечта молиявий хизмат кўрсатувчи компанияларига эгалик қилади. Бундан ташқари, Махмудовнинг «Россия уюшган жиноятчилиги билан алоқаси бор», дейилади хабарда. Илгари у Янги Зеландия ва Буюк Британиянинг санкциялари рўйхатига киритилганди.
Жаҳонгир Махмудов УКМК вакили бўлиб, илгари Россиядаги рух заводида ишлаган. Шунингдек, у ҳам Янги Зеландия ва Буюк Британия томонидан санкцияларга дучор бўлган.
«Лента.ru» маълумотларига кўра, Махмудов Тошкент давлат университетининг шарқшунослик факультети араб тили йўналишини тамомлаган. 1984−1986 йилларда Ливияда совет ҳарбий маслаҳатчилари ва мутахассислари гуруҳининг таржимони, 1986−1988 йилларда Ироқ бош штаби ҳарбий объектлари қурилиши бошқармасида ишлаган. Биринчи тижорий тажрибасини Ўзбекистон учун миллий квоталар бўйича товарлар харид қилиш билан шуғулланувчи «Ўзбекинторг» давлат ташқи савдо ташкилотида ишлаган.
Кейинчалик Махмудов Россияга кўчиб ўтиб, Гай кон-бойитиш комбинатига бошчилик қилган. 2002 йилдан бошлаб «Ураль кон-металлургия компанияси»ни бошқарган, ҳозирда у Россиядаги мис, рух, кўмир ва қимматбаҳо металларнинг энг йирик ишлаб чиқарувчилардан бири ҳисобланади.
2022 йил март ойида Искандар Махмудов ва унинг шериги Андрей Бокарев УКМК, «Кузбассразрезуголь» кўмир компанияси, «Восточний порт» АЖ ва «Ростерминалуголь» АЖнинг назорат қилувчи бенефициарлари бўлишни тўхтатди, шунингдек, ушбу компанияларнинг директорлар кенгашидан чиқди. Кейинчалик Forbes Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлигининг собиқ раҳбари Абдулазиз Камиловнинг ўғли Дониёр Камилов УКМКнинг янги бенефициар эгаси бўлганини маълум қилган. Компания июль ойидан бери АҚШ санкциялари остида турибди.
Санкциялар рўйхатига киритилган яна бир шахс — 1966 йилда Тошкентда туғилган Россия фуқароси Андрей Хохлун.
У, OFAC маълумотларига кўра, хорижий яримўтказгич технологияларини Россия микроэлектроника ишлаб чиқарувчи корхоналарига, шу жумладан, Россия мудофаа комплексини микроэлектроника билан таъминлайдиган корхоналарга ўтказишга ихтисослашган «Микротех» компаниясининг асосчиси ва бош директори ҳисобланади.
Ушбу компания июль ойидан бери санкциялар остида қолмоқда. «Қора» рўйхатга унинг яна иккита компанияси — Россиянинг «Кеко Р» ва Словениянинг Arktec компаниялари киритилган.

В отношении двух уроженцев Узбекистана наложены санкции США. Об этом говорится в сообщении Управления по контролю за иностранными активами Министерства финансов США (OFAC).
В «чёрный» список попали российский миллиардер Искандар Махмудов, родившийся в Бухарской области, и его сын Джахангир Махмудов. По данным OFAC, предприниматель, который основал и владел зарегистрированной в США акционерной компанией «Уральская горно-металлургическая компания» (УГМК), владеет или входит в совет директоров других российских металлургических и горнодобывающих компаний, а также владеет несколькими российскими компаниями, предоставляющими финансовые услуги. Махмудов также «имеет связи с российской организованной преступностью», говорится в сообщении. Ранее он был включён в список санкций Новой Зеландии и Великобритании.
Джахангир Махмудов является представителем УГМК и ранее работал на цинковом заводе в России. Он также подвергся санкциям со стороны Новой Зеландии и Великобритании.
По данным «Ленты.Ru», Махмудов окончил арабское отделение факультета востоковедения Ташкентского государственного университета. В 1984—1986 годах работал переводчиком группы советских военных советников и специалистов в Ливии, в 1986—1988 годах — в управлении строительства военных объектов генштаба Ирака. Первый коммерческий опыт получил на работе в государственной внешнеторговой организации «Узбекинторг», которая занималась закупками товаров для Узбекистана по национальным квотам.
Позже Махмудов переехал в Россию, где возглавил Гайский горно-обогатительный комбинат. С 2002 года руководил «Уральской горно-металлургической компанией», которая сейчас является одним из крупнейших производителей меди, цинка, угля и драгоценных металлов в России.
В марте 2022 года Искандар Махмудов и его партнёр Андрей Бокарёв перестали быть контролирующими бенефициарами УГМК, УК «Кузбассразрезуголь», АО «Восточный порт» и АО «Ростерминалуголь», а также вышли из состава советов директоров указанных компаний. Позже Forbes сообщил, что новым бенефициарным владельцем УГМК стал Данияр Камилов, сын бывшего главы МИД Узбекистана Абдулазиза Камилова.
УГМК с июля находится под санкциями США.
Другим уроженцем Узбекистана, попавшим в санкционный список, является гражданин России Андрей Хохлун, родившийся в 1966 году в Ташкенте.
Он является основателем и гендиректором компании «Микротех», которая, по данным OFAC, специализируется на передаче зарубежных полупроводниковых технологий российским предприятиям-производителям микроэлектроники, в том числе предприятиям, обеспечивающим микроэлектроникой российский оборонный комплекс.
Эта компания с июля находится под санкциями. В «чёрный» список вошли ещё две его компании — российская «Кеко Р» и словенская Arktec.