Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги яна Соғлиқни сақлаш вазирлиги тузилмасига ўтказилди. Бу Шавкат Мирзиёевнинг 6 сентябрда қабул қилиган Соғлиқни сақлаш вазирлиги фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги фармонида белгиланди.
Ҳужжатда агентлик фармацевтика саноати барқарор ривожланиши учун жавобгарликни тўлиқ зиммасига олиши қайд этилди. Агентликни ССВга ўтказишда мустақил юридик шахс мақоми ҳамда фаолиятини молиялаштиришнинг амалдаги манбалари ва тартиби сақлаб қолинади.
Фармон билан давлат бюджети маблағлари ҳисобига имтиёзли тоифага кирувчи шахсларга ташхис қўйиш ва даволаш бўйича тасдиқланган стандартларга мувофиқ тиббий хизматларнинг базавий нархлари ССВ томонидан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси билан келишилган ҳолда белгиланади.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги президентнинг 2017 йил 7 ноябрдаги қарори билан «Ўзфармсаноат» давлат акциядорлик концерни тугатилган пайтда ташкил этилганди. Унинг тугатилишига «фармацевтика саноати ривожига салбий таъсир кўрсатувчи тизимли камчиликлар», тармоқни ривожлантириш бўйича ягона стратегиянинг йўқлиги ҳамда маҳаллий фармацевтика корхоналарининг фаолиятини, шу жумладан, тегишли маҳсулотларни аҳоли ва соғлиқни сақлаш муассасаларининг уларга бўлган эҳтиёжини лозим даражада мувофиқлаштириш таъминланмагани сабаб бўлган.
2022 йил декабрда давлат раҳбарининг фармони билан агентлик Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигига ўтказилди (дори воситалари ва тиббиёт буюмларини рўйхатдан ўтказиш функцияси Соғлиқни сақлаш вазирлигида қолди).
Ўша пайтда — декабрь ойида Ҳиндистоннинг Marion Biotech компаниясига тегишли «Док-1 Макс» сиропи ва бошқа дори воситаларини қабул қилиш оқибатида ўнлаб болалар ҳалок бўлганидан сўнг агентлик директори Сардор Кариев ишдан бўшатилган. Ҳозир у жиноий ишда айбланувчилардан бири. Jurabek Laboratories қўшма корхонаси собиқ директори Кариев агентликка 2019 йил февраль ойида раҳбарлик қила бошлаганди.

Агентство по развитию фармацевтической отрасли вновь переведено в структуру Министерства здравоохранения. Это предусмотрено указом президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 6 сентября о совершенствовании деятельности Минздрава.
В документе установлено, что агентство «несёт полную ответственность за устойчивое развитие фармацевтической промышленности».
При переводе сохраняется статус агентства как самостоятельного юридического лица, а также действующие источники и порядок финансирования его деятельности.
Указом определено, что базовые цены на медицинские услуги в соответствии с утверждёнными стандартами диагностики и лечения льготной категории лиц за счёт средств государственного бюджета определяются Минздравом по согласованию с Министерством экономики и финансов и Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Агентство по развитию фармотрасли было создано указом президента от 7 ноября 2017 года, когда был ликвидирован государственный акционерный концерн «Узфармсаноат». Причиной ликвидации указывались «системные недостатки, негативно сказывающиеся на развитии фармацевтической отрасли», отсутствие единой стратегии развития отрасли и неспособность отечественных фармпредприятий удовлетворять потребности страны в высококачественной и конкурентоспособной продукции.
В декабре 2022 года указом главы государства агентство было передано в подчинение Министерству инвестиций, промышленности и торговли (его функции в части регистрации лекарств и медицинских изделий остались у Минздрава).
Тогда же, в декабре, после смерти десятков детей в результате приёма сиропа «Док-1 Макс» и других препаратов индийской Marion Biotech был уволен директор агентства Сардор Кариев. Сейчас он является одним из обвиняемых по уголовному делу. Бывший директор СП Jurabek Laboratories Кариев возглавил агентство в феврале 2019 года.