Хитой ҳукумати Марказий давлат идоралари ходимларига иш жойида iPhone смартфонлари ва бошқа хорижий бренд қурилмаларидан фойдаланишни тақиқлади, дея хабар бермоқда The Wall Street Journal. Шунингдек, уларни идорага олиб келиш ҳам мумкин эмас.
Нашр маълумотларига кўра, буйруқ ички суҳбатлар ёки йиғилишларда расмийларга топширилган.
Бу ҳаракат Хитойнинг чет эл технологияларига қарамликни камайтириш ва чет элда махфий маълумотлар тарқалишини чеклаш мақсадида миллий киберхавфсизликни кучайтиришга қаратилган яна бир уриниши бўлгани таъкидланмоқда.
Аввалроқ мамлакат расмийлари алоҳида бўлимларда iPhone’дан фойдаланишга чекловлар қўйган эди, аммо эндиликда бу буйруқ кенгайтирилди, деб ёзади газета.
Бундай чоралар мамлакатдаги хорижий брендлар, шу жумладан Apple компанияси кўрсаткичларини ёмонлаштириши мумкин. Компания, нашрнинг таъкидлашича, Хитойнинг юқори нарх оралиғидаги смартфонлар бозорида ҳукмрон ва умумий даромадининг тахминан 19 фоизига эгалик қилади. Тақиқ ҳақидаги хабар эълон қилинганидан сўнг Apple акциялари 3,6 фоизга тушиб кетди.
«Пекин узоқ вақтдан буён ўз давлат корхоналарини хорижий технологиялар, шу жумладан компьютерлар, операцион тизимлар ва дастурий таъминотни ҳукумат хавфсиз ва бошқариладиган деб ҳисоблайдиган маҳаллий аналоглар билан алмаштиришни талаб қилмоқда», — деб ёзади The Wall Street Journal.
2021 йилда ХХР ҳукумати таъсирчан маълумотлар сизиб чиқишидан хавотир олиб, ҳарбийлар ва бошқа асосий давлат идоралари ходимларига Tesla автомобилларидан фойдаланишни чеклаган эди.
Хитой ҳукумати, шунингдек, бир қатор хорижий компаниялардан тўпланган маълумотларни мамлакат ҳудудида сақлашни талаб қилмоқда, бу эса Apple ва Tesla каби ишлаб чиқарувчиларни Хитойда маълумотлар марказларини қуришга мажбур қилди. Бироқ бу «Пекиннинг миллий хавфсизлик билан боғлиқ ташвишларини юмшатиш» учун етарли эмас, деб таъкидлайди нашр.
Хитой чекловлари АҚШда Хитой компаниялари, шу жумладан Huawei томонидан ишлаб чиқарилган алоқа ускуналарига қарши шунга ўхшаш тақиқларни акс эттиради. Бундан ташқари, ўнлаб штатларда америкалик давлат хизматчиларига Хитойнинг ByteDance компаниясига тегишли TikTok иловасидан фойдаланиш тақиқланган.
Хитой ва АҚШ ўртасидаги зиддиятлар йил сайин ортиб бормоқда. Август ойида президент Жо Байден Американинг Хитой технология саноатига, жумладан яримўтказгичлар ва микроэлектроника, квант технологиялари ва сунъий интеллектни ривожлантириш соҳаларига инвестицияларини чекловчи фармонни имзолади. Ўтган йилнинг октябрь ойида АҚШ Хитойга Америка технологиясидан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган сунъий интеллект чипларини сотишни ҳам чеклади. Иқтисодчилар бу қарама-қаршиликни «чип уруши» деб аташади.

Правительство Китая запретило чиновникам центральных правительственных учреждений использовать смартфоны iPhone и другие устройства иностранных брендов на работе, сообщает The Wall Street Journal. Их также запрещено приносить с собой в офис.
По информации издания, распоряжение передавалось чиновникам по внутренним чатам или на собраниях.
Как отмечает газета, этот шаг стал очередной попыткой Китая по сокращению зависимости от иностранных технологий и укреплению национальной кибербезопасности на фоне стремления ограничить утечку конфиденциальной информации за рубеж.
Ранее власти страны уже вводили ограничения на использование iPhone в отдельных ведомствах, но теперь это распоряжение расширено, пишет газета.
Подобные меры могут ухудшить показатели иностранных брендов в стране, включая Apple. Компания, как поясняет издание, доминирует на китайском рынке смартфонов высокого ценового диапазона и получает от него около 19% своей общей выручки. Акции Apple упали на 3,6% после публикации новости о запрете.
«Пекин долгое время требует свои государственные предприятия заменить иностранные технологии, включая компьютеры, операционные системы и программное обеспечение, отечественными аналогами, которые власти считают безопасными и контролируемыми», — пишет The Wall Street Journal.
В 2021 году правительство КНР ограничило использование автомобилей Tesla военными и другими работникам ключевых госведомств, опасаясь потенциальных утечек чувствительной информации.
Китайские власти также требуют от ряда зарубежных компаний хранить собираемые данные на территории страны, что вынудило таких производителей, как Apple и Tesla, построить дата-центры в Китае. Однако этого недостаточно, чтобы «ослабить обеспокоенность Пекина по поводу национальной безопасности», указывает издание.
Ограничения Китая отражают аналогичные запреты в США против коммуникационного оборудования, производимого китайскими компаниями, в том числе Huawei. Кроме того, в десятках штатов американским госслужащим запрещено пользоваться приложением TikTok, принадлежащим китайской ByteDance.
Напряжённость в отношениях между Китаем и США растёт с каждым годом. В августе президент Джо Байден подписал указ, ограничивающий американские инвестиции в технологическую отрасль Китая, включая сферы разработки полупроводников и микроэлектроники, квантовых технологий и искусственного интеллекта. В октябре прошлого года США также ограничили продажу Китаю чипов для искусственного интеллекта, произведённых с применением американских технологий. Экономисты называют это противостояние «война чипов».