2019 йил мартидан 2023 йил июль ойининг охиригача БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили сифатида Матильда Димовска фаолият юритган. У Тошкентдаги миссияни якунлаш арафасида «Газета.uz»га интервью берди. Унда у мамлакатнинг барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги ютуқлари, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, шунингдек, ҳукумат эътибор қаратиши лозим бўлган истиқболдаги вазифалар ҳақида фикр юритди.
— БМТТДнинг Ўзбекистондаги фаолияти Барқарор ривожланиш мақсадларини (БРМ) амалга ошириш билан бевосита боғлиқ. Сизнинг бу ерда ишлаган даврингизда мамлакат қайси БРМлар бўйича муваффақиятга эришди ва қайси бирларининг устида ҳали ишлаш керак?
— БМТ Тараққиёт дастурининг миссияси БРМга эришиш билан чамбарчас боғлиқ, у БРМга эришиш учун компас бўлиб хизмат қилади. Ўзбекистонда биз мамлакатнинг барқарор ривожланиш дастурига оид кун тартибига қўйилган вазифаларни амалга ошириш бўйича қатъий интилиши ва ҳаракатларини кузатишга муяссар бўлдик. Хусусан, БМТТД кўмагида ҳукумат ривожланишни режалаштириш ва молиялаштириш жараёнларини мослаштириш, мавжуд молиявий оқимларни оптималлаштириш ва барқарор ривожланиш учун қўшимча ресурсларни жалб қилиш йўлларини аниқлаш мақсадида Интеграциялашган Миллий молиялаштириш стратегиясини (INFF) ишлаб чиқди.
2021 йил июль ойида Ўзбекистон дунёда иккинчи ва Марказий Осиёда биринчи бўлиб Барқарор Ривожланиш Мақсадлари учун суверен облигацияларини чиқариш орқали БРМга содиқлигини яна бир бор намойиш этди. Бу эса глобал ривожланишни молиялаштиришга катта ҳисса қўшди.
БРМга эришиш учун чиқарилган бу облигациялар глобал инвесторларнинг ресурсларини еттита муҳим йўналишни ривожлантиришга йўналтиради. Булар таълим (БРМ 4), сув ресурсларини бошқариш (БРМ 6), соғлиқни сақлаш (БРМ 3), экологик транспорт (БРМ 11), ифлосланишни назорат қилиш (БРМ 11), табиий ресурсларни бошқариш (БРМ 15) ва «яшил» энергия (БРМ 7). 2022 йил охирида эълон қилинган БРМ облигацияларининг тақсимоти ва таъсири тўғрисидаги ҳисобот ресурсларнинг аниқ тақсимланиши ҳамда эришилган ютуқларга қаратилган.
Умумий баҳолаш шуни кўрсатадики, сўнгги бир неча йил ичида Ўзбекистон улкан ўзгаришлар дастурини қўллаб-қувватлаш учун давлат ва хусусий молияни ривожланишга йўналтирди ва ривожланишга йўналтирилган молиялаштиришни йўлга қўйди. БМТТД бу ишда катта ёрдам кўрсатди. Шунинг учун мен ушбу ютуқни ўз фаолиятим давомида БРМ бўйича кун тартибига қуйилган вазифаларни амалга оширишга киритилган энг муҳим ҳисса, деб атаган бўлардим.
— БМТТД Ўзбекистондаги кўплаб лойиҳалари натижасида деярли барча соҳаларга ёрдам кўрсатди. Мамлакатда лойиҳаларни амалга оширишда қандай қийинчиликларга дуч келдингиз? Улар тизимли эдими, агар шундай бўлса, уларни бартараф этиш учун нима қилиш керак?
— БМТТДнинг бугунги ривожланиш муаммоларини ҳал қилишга ёндашувида марказий ўринни комплекс, тизимли ва кўп тармоқли ёндашув ташкил этади. Муаммоларнинг ўзаро боғлиқлигини ҳисобга олган ҳолда, жавобий чоралар турли секторлар ва иштирокчиларни ҳам бирлаштириши керак. Биз БМТТДнинг турли соҳаларда ўзаро ҳамкорлик ва биргалашиб ҳаракат қилиш қобилиятини катта афзаллик деб биламиз.
Ўзбекистондаги ҳамкорларимизнинг бизга бўлган ишончини юқори баҳолаймиз, бу бизга мана шундай мураккаб вазифаларни ҳал қилиш имконини беради. Аммо баъзан муайян қийинчиликларга ҳам дуч келамиз.
Сиёсатнинг ривожлантириш вазифаларига мослаштирилганлиги, шунингдек, мустаҳкам ривожланиш борасидаги маълумотлар таҳлили муҳим аҳамиятга эга. Улардан бирортасининг йўқлиги номақбул натижаларга, вақт ва ресурсларни йўқотишга ва муқобил харажатларга олиб келади. Бундай улкан ислоҳотлар дастурига эга бўлган ва уни жуда тез амалга оширишга интилаётган мамлакатда баъзан сиёсатнинг изчиллиги ва ҳаракатларнинг мувофиқлаштирилганлиги эътибордан четда қолиши мумкин. Бу айниқса, «яшил» иқтисодиёт каби тармоқлараро мавзулар учун хавфлидир.
«Яшил кун тартиби» фақат битта вазирлик ёки идоранинг эмас, балки барча соҳаларнинг кун тартибидир. Шу сабабли биз барча вазирлик ва идораларнинг «яшил кун тартиби» билан боғлиқ ишларини бирлаштирадиган ва мувофиқлаштирадиган механизм яратишни маслаҳат берамиз. Аввал бу вазифани ўз зиммасига олган ва уни амалга оширишда сезиларли ютуқларга эришган Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги эди. Маъмурий ислоҳотлар давом этар экан, «яшил» ўтишнинг тармоқлараро хусусиятига ҳам эътибор қаратиш ва «яшил» сиёсат ва ҳаракатларнинг зарур мувофиқлигини таъминлаш муҳим аҳамиятга эга.
— Сўнгги пайтларда Ўзбекистон ҳукумати гендер тенглиги ва иқлим ўзгариши масалаларига жиддий эътибор бера бошлади. Мамлакатда бу борадаги ижобий ишларда БМТ Тараққиёт дастури ҳам муҳим ўрин тутади, десак муболаға бўлмайди. Ўзбекистонда ушбу глобал муаммолар бўйича лойиҳаларни амалга ошириш жараёнлари қандай кечди?
— Ўзбекистоннинг янги тараққиёт стратегиясида гендер тенглиги ва иқлим ўзгаришига қарши кураш масаласи эътироф этилгани ҳамда устувор масала сифатида белгиланганлигини кўриш қувонарлидир.
Гендер тенглигига келсак, дунёдаги вазият унчалик қувонарли эмас — гендер тенглигига эришиш учун ҳали кўп йўлни босиб ўтиш зарур, экспертларнинг фикрича, бунга «300 йил» керак бўлади.
БМТТД томонидан яқинда эълон қилинган 2023 йилги ижтимоий гендер меъёрлари индекси (GSNI) ҳисоботида таъкидланишича, нохолис гендер ижтимоий меъёрлари аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини паст баҳолаб, уларнинг жамиятдаги имкониятларини чеклайди. Глобал миқёсда гендер тарафкашлиги аҳолининг 85 фоизига таъсир қилади ва сиёсат, таълим, иқтисодиёт соҳаларида ва жисмоний дахлсизлик масаласида кенг тарқалган.
Ўзбекистонда оила, меҳнат, таълим ва бошқарув соҳаларида гендер стереотипларининг кенг тарқалганлиги БМТТД томонидан ўтган йили ўтказилган «Гендер стереотипларини умуммиллий даражада баҳолаш» тадқиқотида қайд этилган. Бу стереотиплар мамлакатнинг ўсиш салоҳиятига салбий таъсир қилади ва аёллар имкониятларини чеклайди. Шу боис Ўзбекистонда гендер тенглигини таъминлашда гендер стереотиплар ва патриархал қарашларга барҳам бериш ҳал қилувчи аҳамиятга эгадир.
Иқлим ўзгариши ҳам долзарб муаммо ҳисобланади, чунки Ўзбекистон унинг таъсирига нисбатан заифдир. Саноат, қишлоқ хўжалиги ва транспорт соҳасида углерод миқдорини камайтиришга қаратилган саъй-ҳаракатлар мамлакатнинг юқори энергия интенсивлиги ва иқлим ўзгариши туфайли сув танқислиги кучайиб бораётганини ҳисобга олган ҳолда жуда муҳим аҳамиятга эга.
Биз қишлоқ хўжалигида иқлимга мос ёндашувларни жорий этиш, экологик тоза энергия ва транспортни рағбатлантириш, энергия тежамкор уй-жойлар қуриш ва ҳоказоларга эътибор қаратамиз. Биз ҳукуматнинг ушбу муҳим масалаларга самимий равишда ва алоҳида эътибор қаратаётганлиги ҳамда БМТТДни ушбу саъй-ҳаракатларда ҳамкор сифатида кўриб чиқаётганини юқори баҳолаймиз.
— «Умидани чақиринг» лойиҳаси ҳақида гапириб берсангиз. Ушбу лойиҳанинг самарадорлигини қандай баҳолайсиз? Бу қандай ўзгаришларга олиб келди ва қандай ўзгаришларни рағбатлантириши керак?
— Менимча, ушбу ташаббуснинг самарадорлигини баҳолашга ҳали эрта. Чунки унинг кенг таъсири, ўзгаришлар билан алоқаси жиҳатлари ҳали баҳоланмаган. Аммо биз кўча таъқиби кенг муҳокама мавзусига айланганини ва қизлар ҳамда аёлларнинг ҳуқуқлари ва ҳис-туйғуларига эътиборни қаратилаётгани, шунингдек, бу номақбул хатти-ҳаракат эканлиги эътироф этилаётганлигини кўриб турибмиз. Буларнинг барчаси мазкур ташаббуснинг ижобий натижаларидир. У кўча таъқибига қарши курашда кучларни бирлаштиришга тайёр одамлар ва компаниялар мавжудлигини кўрсатди. Агар бу менталитетнинг ўзгаришига таъсир қила бошлаган бўлса, буни муваффақият деб ҳисоблаш мумкин.
Қолаверса, ушбу экспериментал ташаббус амалга оширилган ўтган йил давомида жинсий зўравонлик, жумладан, кўча таъқиби маъмурий ҳуқуқбузарлик сифатида тан олиниши бўйича муваффақиятга эришилди.
Бундан ташқари, ушбу ташаббус хусусий сектор вакилларининг ихтиёрий ҳамкорликда бирлашиши ва аёлларни кўчада таъқиб қилиш каби мураккаб ижтимоий муаммоларга ечим топишга ҳисса қўшиш имконини яратди. Бу корпоратив ижтимоий масъулият ўсишининг ижобий тенденциясидан далолат беради. Ижобий жавобан ҳаракатлар бизни ҳайратда қолдирди ва яқинда «Умидани чақиринг» ташаббусининг янада ривожланишига бўлган умидларимизни муҳокама қилиш учун мўлжалланган блогимизни эълон қилдик. Биз бу ривожланиш ҳақиқатда содир бўлишига умидимизни йўқотмаймиз.
— БМТТД Ўзбекистондаги келгуси фаолиятида қайси йўналишларни устувор деб ҳисоблайди? Умуман, сизнингча, Ўзбекистон ҳукумати қайси масалаларга кўпроқ эътибор қаратиши керак?
— Йўналишлар ўзгаришсиз қолади. БМТТД Ўзбекистондаги ўзгаришларни қўллаб-қувватлашда давом этади ва «яшил», адолатли ва янада комплекс иқтисодий ўсиш йўлини илгари суришга ёрдам беради. Биз илм-фан, билим, технология ва имкониятларни, уларни танлаш ва ривожланиш имкониятларига айлантира оладиганларга яқинлаштиришимиз мумкин. Бу билан биз ҳамма учун, айниқса, ёш аёллар ва эркакларга янги имкониятлар очишга интиламиз.
Умуман олганда, глобал мақсадлардан келиб чиққан ҳолда, БМТТД БМТ тизимининг бир қисми сифатида Ўзбекистон билан биргаликда ҳамма учун янада яшил, янада соғлом ва барқарор келажакни яратиш устида иш олиб боради. Истиқболлар ва аниқ вазифалар ҳақида гапирадиган бўлсак, менимча, мамлакатдаги ривожланиш аҳволи ва динамикасига мос келадиган ва умуман эътиборга лойиқ бир қанча муҳим масалалар мавжуд:
- Янги миллий кўп ўлчовли камбағаллик индекси ва хизматлар кўрсатишнинг интеграциялашган моделларидан фойдаланган ҳолда камбағалликни қисқартириш, ижтимоий ҳимоя ва бандлик сиёсатини бирлаштириш.
- Коррупцияга қарши ислоҳотлар ва заиф ҳудудларда давлат хизматларини модернизация қилиш орқали ижтимоий шартномани мустаҳкамлаш ва жамиятнинг барқарорлигини ошириш.
- «Яшил Макон», Оролбўйи минтақаси учун интеграциялашган «йўл харитаси» каби ташаббусларни тизимли амалга ошириш билан бирга институтлар ва уларнинг ролларини бирлаштириш орқали иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит деградациясига қарши ҳаракатни жадаллаштириш. Шунингдек, умид қиламанки, Ўзбекистон ҳеч бўлмаганда минтақавий миқёсда иқлим ўзгариши билан кураш ҳаракатлари бўйича етакчига айланади.
- Гендер масаласига келсак, гендер тенглигини таъминловчи қонунлар, давлат чора-тадбирлари ва институтлари ҳамжиҳатликда иш олиб бориши зарур. Ўзбекистонда аёлларнинг фаолият юритиши, ривожланиши ва гуллаб-яшнашига имкон берувчи кучли ва самарали сиёсат, қонунлар ва институтлар амалда бўлиши учун эса қўшимча саъй-ҳаракатлар керак бўлади.
- Стратегик инновациялар ва рақамлаштириш давлат хизматларини кўрсатиш, аёллар имкониятларини кенгайтириш ва иқлим ўзгаришини юмшатиш учун кучли восита сифатида фойдаланишда давом этади.
— Сиз «Газета.uz»нинг доимий муаллифи ҳисобланасиз ва бошқа оммавий ахборот воситаларига кўплаб интервю бергансиз. Мамлакатдаги сўз ва матбуот эркинлигини қандай баҳолайсиз? Уларнинг мамлакат тараққиётидаги аҳамияти ҳақида гапириб берсангиз? БМТТД ОАВ бўйича лойиҳаларни амалга оширганми?
— Фаолиятим давомида сўз эркинлиги соҳасида сезиларли олға силжиш бўлди, лекин ҳали кўп иш қилиниши керак. Сўз эркинлигисиз демократик жамият, тўғри бошқарув ва ҳар томонлама юксалиш мумкин эмас. Аммо кўпинча «эркинлик» тушунчаси остида яширинган камситувчи нутқ ва нафрат қўзғатилишининг олдини олиш учун умумқабул қилинган баъзи қоидалар керак.
Очиқ мулоқот тараққиётга, коррупцияга қарши курашишга, жамоатчиликннг ҳукумат ташаббусларига розилиги ва ишончини шакллантиришга хизмат қилади, бу эса самарали бошқарувнинг энг муҳим шартидир.
БМТТД оммавий ахборот воситаларини хулқ-атворни ижобий ўзгартириш, аёлларнинг имкониятларини кенгайтириш, стереотипларга қарши курашиш ва зарарли ижтимоий меъёрларга қарши ҳаракатларда кучли восита сифатида кўриб чиқмоқда. Ҳозирги пайтда оммавий ахборот воситаларига йўналтирилган аниқ лойиҳаларимиз бўлмаса-да, бизнинг кўплаб ташаббусларимиз медиа таркибий қисмларини ўз ичига олади ва биз уларни медиа ҳамжамият билан яқинроқ ҳамкорлик орқали мустаҳкамлашга умид қиламиз.
— Ўзбекистондаги миссиянгиз ниҳоясига етмоқда. Келажакдаги режаларингиз ҳақида гапириб бера оласизми?
— Мен Монголияга кўчиб кетяпман. Бу бошқа ривожланиш шароитларига эга мамлакат. Монголия ўзининг катта ва аҳолиси кам ҳудуди, бой минерал ресурслари ва кўчманчи анъаналари туфайли ўзига хос муаммолар ва имкониятларга дуч келмоқда.
Мен ҳаётим ва ишимдаги ушбу янги бобни бошлашни интиқлик билан кутаяпман. Аммо сизни ишонтириб айтаманки, Ўзбекистон менинг қалбимда, оиламда ҳамиша алоҳида ўрин тутади. Ўзбекистонга яна келаман деб умид қиламан. Яхшиямки, Монголия унчалик узоқ эмас (кулиб қўяди).

С марта 2019 года до конца июля 2023 года постоянной представительницей ПРООН в Узбекистане была Матильда Димовска. Перед завершением миссии в Ташкенте она дала интервью «Газете.uz». В нём она рассказала о прогрессе страны в достижении Целей устойчивого развития, приоритетных направлениях сотрудничества, а также перспективах и задачах, на которые правительству стоит обратить внимание.
— Деятельность ПРООН в Узбекистане напрямую связана с реализацией Целей устойчивого развития (ЦУР). По каким ЦУР страна добилась прогресса за время вашей работы здесь, а над какими ещё предстоит поработать?
— Миссия ПРООН тесно связана с достижением ЦУР, она служит компасом для достижения ЦУР. В Узбекистане мы наблюдаем твёрдую приверженность и действия страны по реализации повестки дня в области устойчивого развития. В частности, при поддержке ПРООН правительство разработало Интегрированную национальную финансовую структуру (ИНФС) для согласования процессов планирования и финансирования развития, оптимизации существующих финансовых потоков и определения путей привлечения дополнительных ресурсов для устойчивого развития.
В июле 2021 года Узбекистан вновь продемонстрировал свою приверженность ЦУР, выпустив вторую в мире и первую в Центральной Азии облигацию суверенных целей в области устойчивого развития (ЦУР), что явилось крупным вкладом в глобальное финансирование развития.
Облигация по достижению ЦУР направляет ресурсы глобальных инвесторов на развитие семи важнейших направлений: Образование (ЦУР 4), управление водными ресурсами (ЦУР 6), здравоохранение (ЦУР 3), экологичный транспорт (ЦУР 11), борьба с загрязнением окружающей среды (ЦУР 11), управление природными ресурсами (ЦУР 15) и экологически чистая энергетика (ЦУР 7). Отчёт о распределении и воздействии облигаций ЦУР, опубликованный в конце 2022 года, посвящён конкретному распределению ресурсов и достигнутому прогрессу.
Общая оценка заключается в том, что за последние несколько лет в поддержку амбициозной программы преобразований Узбекистан переориентировал государственное и частное финансирование на развитие и ввёл в действие финансирование, ориентированное на развитие. ПРООН оказала значительную поддержку в этой работе, поэтому я бы назвала это достижение наиболее значительным вкладом в реализацию повестки дня ЦУР в период моего пребывания в должности.
— Благодаря своим многочисленным проектам в Узбекистане ПРООН оказала поддержку почти во всех секторах. С какими трудностями вы сталкивались при реализации проектов в стране, были ли они системными, и если да, то что нужно сделать для их устранения?
— Центральное место в подходе ПРООН к решению современных проблем развития занимает комплексный, системный и многосекторальный подход. Учитывая взаимосвязанность проблем, ответные меры также должны объединять различные сектора и участников. Мы считаем эту способность ПРООН к взаимодействию и сотрудничеству в различных областях значительным преимуществом.
Мы высоко ценим доверие наших партнёров в Узбекистане, которое позволяет нам решать здесь столь сложные задачи, однако сталкиваемся и с определёнными трудностями.
Ключевыми являются интеграция и согласованность политики, а также надёжная аналитика данных о ходе развития. Отсутствие любого из них приводит к неоптимальным результатам, потере времени и ресурсов, альтернативным издержкам.
В стране, имеющей столь амбициозную программу реформ и стремящейся провести их очень быстро, иногда может не уделяться должного внимания согласованности политики и скоординированности действий. Это особенно рискованно для таких многоотраслевых тем, как «зелёная» экономика.
«Зелёная» повестка дня — это повестка дня всех секторов, а не одного министерства или ведомства. Поэтому мы бы рекомендовали создать механизм, который будет объединять и координировать работу, связанную с «зелёной» повесткой дня, многих других министерств, как это работало с Министерством экономического развития и сокращения бедности, которое изначально взяло на себя ответственность за переход к «зелёной» экономике и добилось существенного прогресса в его реализации.
По мере развития административной реформы важно также обратить внимание на межсекторальный характер «зелёного» перехода и обеспечить необходимую согласованность «зелёной» политики и действий.
интервью, матильда димовска, проон
— В последнее время правительство Узбекистана стало уделять серьёзное внимание вопросам гендерного равенства и изменения климата. ПРООН также играет важную роль в прогрессе по этим вопросам в стране. Как проходили процессы реализации проектов по этим глобальным проблемам в Узбекистане?
— Отрадно видеть в новой стратегии развития Узбекистана признание и приоритетность вопросов гендерного равенства и борьбы с изменением климата — тем, которые находятся в центре мандата ПРООН.
Что касается гендерного равенства, то ситуация в мире не слишком обнадёживающая — до достижения гендерного равенства ещё предстоит пройти значительный путь, который, по оценкам специалистов, займёт «300 лет».
В недавно опубликованном докладе ПРООН «Индекс гендерных социальных норм в 2023 году» (GSNI) отмечается, что предвзятые гендерные социальные нормы недооценивают возможности и права женщин, ограничивая их возможности в обществе. В мире гендерные предрассудки затрагивают 85% населения, причём они преобладают в политике, образовании, экономике и физической неприкосновенности.
О преобладании в Узбекистане гендерных стереотипов в сфере семьи, работы, образования и лидерства говорится в «Общенациональной оценке гендерных стереотипов» — исследовании, проведённом ПРООН в прошлом году. Эти стереотипы ограничивают возможности женщин и потенциал роста страны. Поэтому устранение гендерных предубеждений и патриархальных установок будет иметь решающее значение для обеспечения гендерного равенства в Узбекистане.
Изменение климата также является актуальной проблемой, поскольку Узбекистан уязвим к его последствиям. Усилия по снижению уровня углерода в промышленности, сельском хозяйстве и на транспорте имеют решающее значение, учитывая высокую энергоёмкость страны и дефицит воды, усугубляемый изменением климата.
В центре нашего внимания — внедрение климатически оптимизированных подходов в сельском хозяйстве, продвижение экологически чистой энергетики и транспорта, строительство энергоэффективного жилья и другие вопросы.
Мы высоко ценим открытость и приверженность правительства этим важным вопросам и его рассмотрение ПРООН в качестве партнёра в этих усилиях.
— Расскажите, пожалуйста, о проекте «Позовите Умиду». Как вы оцениваете эффективность этого проекта? К каким изменениям он привёл и какие изменения должен стимулировать?
— На мой взгляд, судить об эффективности этой инициативы преждевременно, поскольку ещё предстоит оценить ее более широкое воздействие — аспект коммуникации для изменений. Однако мы уже видим, что уличные домогательства стали предметом широкого обсуждения и привлекли внимание к правам и чувствам девушек и женщин, а также к признанию того, что это просто неприемлемо. Все это — положительные результаты данной инициативы. Она показала, что есть люди и компании, готовые объединить усилия в борьбе с уличным домогательством, и если это начало влиять на изменение менталитета, то это можно считать успехом.
Более того, за прошедший год реализации этой экспериментальной инициативы наметился прогресс в части признания сексуальных домогательств, в том числе на улицах, административным правонарушением.
Кроме того, эта инициатива дала возможность представителям частного сектора объединиться в добровольное партнёрство и внести свой вклад в поиск решений таких сложных социальных проблем, как уличные домогательства к женщинам. Это свидетельствует о положительной тенденции роста корпоративной социальной ответственности.
Мы были приятно удивлены положительным откликом на недавнюю колонку, в которой обсуждаются наши надежды на дальнейшее развитие инициативы «Позовите Умиду». Мы не теряем надежды, что это развитие действительно произойдет.
— Какие направления ПРООН считает приоритетными в своей дальнейшей деятельности в Узбекистане? В целом, каким вопросам, по вашему мнению, правительство Узбекистана должно уделять больше внимания?
— Направления остаются прежними, ПРООН будет продолжать поддерживать преобразования в Узбекистане, помогая продвигать «зелёный», справедливый и более комплексный путь экономического роста. Мы можем приблизить науку, знания, технологии и возможности к тем, кто может превратить их в выбор и возможности развития. Тем самым мы стремимся открыть новые пути для всех, особенно для молодых женщин и мужчин.
В целом, руководствуясь глобальными целями, ПРООН как часть системы ООН будет работать с Узбекистаном над совместным созданием более зелёного, более представительного и более устойчивого будущего для всех.
Если говорить о перспективах и конкретных задачах, то, на мой взгляд, очень важными являются несколько вопросов, которые перекликаются с состоянием и динамикой развития в стране и в целом и заслуживают внимания:
• Консолидация политики снижения бедности, социальной защиты и занятости с использованием нового Национального индекса многомерной бедности и интегрированных моделей предоставления услуг.
• Укрепление социального договора и повышение устойчивости общества путём проведения антикоррупционных реформ и модернизации государственных услуг в уязвимых регионах.
• Ускорение действий против изменения климата и деградации окружающей среды за счёт консолидации институтов и их ролей наряду с систематизированной реализацией таких инициатив, как «Яшил макон», «Интегрированная дорожная карта для Аральского моря». Я также надеюсь, что Узбекистан станет лидером в отношении действий по борьбе с изменением климата, по крайней мере, на региональном уровне.
• Что касается гендерной проблематики, то важно, чтобы законы, государственные меры и институты, способствующие гендерному равенству, работали согласованно, а для того, чтобы в Узбекистане действительно существовала сильная и работающая политика, законы и институты, позволяющие женщинам действовать, развиваться и процветать, потребуются дополнительные усилия.
• Стратегические инновации и цифровизация будут и впредь использоваться в качестве мощного инструмента предоставления государственных услуг, расширения прав и возможностей женщин и смягчения последствий изменения климата.
— Вы являетесь постоянным автором «Газеты.uz», давали много интервью другим СМИ. Как вы оцениваете свободу слова и печати в стране? Можете ли вы рассказать об их значении для развития страны? Осуществляла ли ПРООН проекты в сфере СМИ?
— За время моей работы здесь заметен прогресс в области свободы слова, но впереди ещё долгий путь. Демократическое общество, эффективное управление и комплексный рост невозможны без свободы слова. Однако для предотвращения дискриминационных высказываний и разжигания ненависти, которые часто прикрываются понятием «свобода», необходимы некоторые общепринятые правила.
Открытый диалог способствует развитию, борьбе с коррупцией, формированию общественного согласия и доверия к инициативам правительства, что является важнейшим условием эффективного управления.
ПРООН рассматривает средства массовой информации как мощный инструмент, способствующий позитивному изменению поведения, расширению прав и возможностей женщин, борьбе со стереотипами и противодействию вредным социальным нормам. Хотя у нас нет специальных проектов, ориентированных на СМИ, многие наши инициативы включают в себя медийные компоненты, и мы надеемся укрепить их с помощью более тесного сотрудничества с медиа-сообществом.
— Можете ли вы рассказать о своих дальнейших планах по завершении миссии в Узбекистане?
— Я переезжаю в Монголию. Это страна с иными условиями развития. Монголия сталкивается с уникальными проблемами и возможностями, обусловленными ее огромной и малонаселённой территорией, богатыми минеральными ресурсами и традициями кочевников.
Я с нетерпением жду начала этой новой главы моей жизни и работы. Однако я могу заверить вас, что Узбекистан всегда будет занимать особое место в моем сердце и в моей семье. Я надеюсь посетить его ещё раз. Хорошо, что Монголия не так далеко (улыбается).