Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 18 август куни тадбиркорлар билан бўлиб ўтган очиқ мулоқот чоғида тўқимачилик кластерларини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари ҳақида гапирди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Давлат раҳбари кластер тизимига ўтиш натижасида қисқа вақт ичида қишлоқ хўжалигида туб ўзгаришлар учун замин яратилганини таъкидлади.
Охирги олти йилда пахта ҳосилдорлиги гектарига 26 центнердан 34 центнерга (айрим ҳудудларда 40 центнергача), пахта толасини қайта ишлаш 2,5 бараварга — 100 фоизгача, ип-калава ишлаб чиқариш — 2,2 баробар, тайёр маҳсулот — 5 центнерга ошди.
2024 йилда тўқимачилик маҳсулотлари экспортини 1,5 баробарга — 5 млрд долларгача (2023 йилда — 3,2 млрд доллар) ошириш режалаштирилган.
Бугунги кунда пахта-тўқимачилик кластерларида 600 мингдан ортиқ киши меҳнат қилиб, барқарор даромад олмоқда, деди президент.
Унинг сўзларига кўра, ўтган йили пахта хомашёсининг ички ва жаҳон нархлари ўртасидаги катта фарқ туфайли кластерлар 6 трлн сўм (500 млн долларга яқин) зарар кўрган. 2022 йилда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўзбекистонда етиштириладиган ўрта турдаги пахта хомашёсининг минимал харид нархи 1 кг учун 10 025 сўм этиб белгилаган эди.
Президент кластерларни молиявий қўллаб-қувватлаш механизмлари кенгайтирилишини маълум қилди. Хусусан, 3 трлн сўмлик кредитлар бўйича қарзларни тўлаш муддати бир йилга узайтирилди, кластерларнинг айланма маблағлари учун эса 1,5 йил муддатга 3 трлн сўм миқдорида кредит ажратилади.
Бундан ташқари, пахта ва сунъий толаларни етказиб бериш бўйича транспорт харажатларининг 50 фоизи давлат томонидан қоплаб берилади. Хом ашё, бўёқ ва кимёвий маҳсулотлар, арматура, совутиш тизимлари ва аксессуарлар уч йил муддатга божхона тўловларидан озод қилинади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе открытого диалога с бизнесменами 18 августа рассказал о мерах поддержки текстильных кластеров, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Глава государства отметил, что в результате перехода на кластерную систему была создана основа для кардинальных изменений в сельском хозяйстве в короткие сроки.
За последние шесть лет урожайность хлопка с гектара увеличилась с 26 до 34 центнеров (в некоторых областях — до 40) , а переработка хлопкового волокна выросла в 2,5 раза — до 100%, производство пряжи — в 2,2 раза, готовой продукции — в 5 раз.
В 2024 году планируется увеличить экспорт текстильной продукции в 1,5 раза — до 5 млрд долларов (в 2023 году — 3,2 млрд долларов).
Сегодня свыше 600 тысяч человек работают в хлопко-текстильных кластерах, получая стабильный доход, заявил президент.
Он сообщил, что в прошлом году из-за большой разницы между внутренней и мировой ценой на хлопковое сырьё кластеры потерпели ущерб на 6 трлн сумов (около 500 млн долларов). В 2022 году Минсельхоз установил, что минимальная закупочная цена средневолокнистого хлопкового сырья, выращенного в Узбекистане, составляет 10025 сумов за 1 кг, тогда как цены в мире были в два раза ниже, сообщил «Газете.uz» источник в текстильной отрасли.
Президент заявил, что будут расширены механизмы финансовой поддержки кластеров. В частности, погашение долгов по кредитам на 3 трлн сумов продлено на год, а на оборотные средства кластеров будет выделен кредит на 3 трлн сумов сроком на 1,5 года.
Кроме того, будет покрыто 50% транспортных расходов по доставке хлопка и искусственного волокна. Сырье, краски и химические средства, фурнитура, системы охлаждения и аксессуары освобождаются от уплаты таможенных пошлин сроком на три года.