«Қишлоқ қурилиш банк» «Бизнесни ривожлантириш банки»га айлантирилади. Бу ҳақда 18 август куни тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти давомида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Энди Ўзбекистонда янги банк пайдо бўлади. У фақат шу йўналиш билан шуғулланади», — деди давлат раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, банк арзон кредитлар ажратади, соҳа вакилларини тадбиркорликка ўқитади, уларга лойиҳа қилиб беради, фаолиятини молиялаштиради, қолаверса, маҳсулотларга бозор ва бизнесига шериклар топиш бўйича яхлит эко-тизим яратилади.
Янги банкни молиялаштириш ва унинг ишлаш усуллари «мутлақо янгича» бўлади, дея таъкидлади президент.
Жумладан, банк ҳузурида ҳар бир ҳудудда жами 14 та кичик бизнес марказлари ташкил этилади. Марказлар ташаббускорларнинг бизнес лойиҳаларини ишлаб чиқишга кўмаклашади, ўз ҳисобидан янги лойиҳа қилмоқчи бўлган тадбиркорларни ўқитади, янги лойиҳаларга зарур мутахассисларни жалб қилади, тадбиркорлар учун бухгалтерия, солиқ, аудит, маркетинг, ҳуқуқий ва бошқа консалтинг хизматларини кўрсатади.
Ҳудудлардаги кичик бизнес марказларида ўқиган тадбиркорларнинг лойиҳаларини энг қулай шартларда молиялаштириш йўлга қўйилади.
Бунда, кичик бизнес лойиҳасининг 10 фоизига тадбиркор инвестиция киритса, 45 фоизига «Бизнесни ривожлантириш банки»нинг ўзи, қолган 45 фоизи учун давлат кўмагида ресурс йўналтирилади. Кредитлар тадбиркорларга 5−7 йил муддатга имтиёзли шартлар асосида берилади. Ушбу маблағларнинг 150 миллион доллари бўйича кредит линиялари 1 октябрдан очилади.
Ўз бизнесини йўлга қўя олган, «кредит ва солиқ тарихи» тоза бўлган тадбиркорларга фаолиятини янги босқичга олиб чиқиш учун кредит олишда гаров талаби 50 фоизга камайтирилади.
Шунингдек, лойиҳа доирасида олиб кириладиган асбоб-ускунани суғурталаш, хом-ашё ва материалларни сертификатлаш харажатлари марказлар томонидан қоплаб берилади.
Умуман, дастурда иштирок этаётган кичик бизнес корхоналари фаолиятини уч йилгача текширишга йўл қўйилмайди.

«Кишлок курилиш банк» будет преобразован в Банк развития бизнеса. Об этом 18 августа на встрече с предпринимателями заявил президент Шавкат Мирзиёев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Теперь в Узбекистане появится новый банк. Он будет заниматься только этим направлением», — сказал он.
По его словам, банк будет предоставлять дешёвый кредит, помогать с обучением, создавать условия и станет партнёром для малого бизнеса.
Механизмы финансирования и методы работы нового банка будет «абсолютным новым», указал президент.
В частности, при банке будут созданы центры малого бизнеса в каждом из 14 регионов. «Поэтому руководители 14 регионов должны дружить с банком по развитию бизнеса, вместе решать проблемы, учитывать предложения», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Центры должны помочь предпринимателям развивать бизнес-проекты, обучать людей, желающих начать новый проект за свой счёт, привлекать к новым проектам необходимых специалистов, оказывать бухгалтерские, налоговые, аудиторские, маркетинговые, юридические и другие консультационные услуги для бизнеса.
Предприниматель, который внесёт 10% доли в малый бизнес, с 45% долей войдёт банк по развитию бизнеса, а остальные 45% выделит государство в качестве кредитных ресурсов, сказал он. Кредиты будут выделять предпринимателям сроком на 5−7 лет на льготных условиях. Кредитные линии на 150 млн долларов из этих средств будут открыты с 1 октября.
Предприниматели, открывшие собственный бизнес и имеющие чистую «кредитную и налоговую историю», получат 50-процентное снижение залогового требования для получения кредита, чтобы вывести свой бизнес на новый уровень.
Центры также покроют расходы на страхование оборудования, сертификацию сырья и материалов, ввозимых в рамках проекта.
Малые компании, участвующие в программе, не подлежат проверке в течение трёх лет, заявил глава государства.
Президент отметил, что для этой цели банк должен привлечь 500 млн долларов, ещё 500 млн долларов выделит государство.
По его мнению, руководителем банка должен стать человек, который «близок к бизнесу и не является бюрократом, понимают текущую ситуацию».