Тадқиқотлар шуни кўрсатадики, болаликнинг дастлабки давридаги таълим ва ривожланиш ўзаро тенгсизликларни бартараф этишга ва катта ҳаёт даври фаровон бўлиши эҳтимолини оширишга ёрдам беради. Бироқ Ўзбекистоннинг кўплаб чекка ҳудудларида оилалар узоқ йиллар давомида мактабгача таълим муассасаларидан фойдаланиш имконига эга бўлмаган. ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги жамоатчилик билан алоқалар бўлими бошлиғи Цици Сингизи «Газета.uz»га берган колонкасида Наманган вилоятининг чекка қишлоқларидан бирида очилган мактабгача таълим муассасаси мисолида ушбу муассасалардан тенг фойдаланишни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлар ҳақида сўз юритган.
Қадимий миноралар мамлакатида энг катта, энг баланд ва энг чиройли минора қуриш бўйича мусобақа бўляпти! Шабнам Ғиёсова (6 ёш) Имона Маҳмуджонова (6 ёш) билан рақобатлашмоқда. Имона ғалаба қозонадиганга ўхшайди.
мактабгача таълим, юнисеф
Шабнам (чапда) ва Имона. Фото: ЮНИCЕФ.
Шабнам бундан хафа эмас. У хотиржам, эҳтиёткор ва ишини тугатишга шошилаётгани йўқ. Шабнам қурилиш блокларини яхши кўради. Минорасини иштиёқ билан қураётгани бунинг исботидир.
Шабнам ўйчан ва зукко қиз. Унинг энг яқин дугонаси Рухшона Салоҳитдинова (6 ёш) «Бўғирсоқ» эртагида бош ролни ўйнаб, ҳаммани мафтун қилганида тулкига ақлли бўғирсоқни «ейиш» кераклигини биргина у эслатади. Шабнам ақли ва зукколиги билан тенгдошлари орасида ажралиб туради.
Ҳар доим ҳам шундай эмас эди.
Бундан бир неча йил аввал Наманган вилояти Тўрақўрғон туманида жойлашган чекка «Ўзбекистон»қишлоғида мактабгача таълим ташкилоти йўқ эди. Бу ерда ота-оналарнинг аксарияти деҳқончилик билан шуғулланади. Шабнам уйда ўтказган узоқ кунларини шундай эслайди: «Мен уйда шунчаки ўтирар эдим. Бу жуда зерикарли эди. Ҳозир мен боғчага бораман, дўстларим билан ўйнайман, ёзишни яхши кўраман, блоклар билан ўйнайман ва мен учун Lego энг зўр ўйин». Фақатгина Шабнам емас, балки тенгдошларининг кўпчилиги учун ҳам ушбу марказ ташкил этилишидан аввал мактабгача таълим имкониятлари чекланган эди.
У муқобил боғчага эрталаб келадиган 20 нафар тарбияланувчилардан бири. Яна бир гуруҳ, тахминан 20 та бола, тушдан кейин келади. Мактабгача таълим ташкилотига маҳаллий коллежнинг бир қанотидан жой берилди. Мен Ўзбекистонда кўраётган кўпчилик болалардан фарқли ўлароқ, буларнинг кўпчилигида қимматбаҳо кийимлар йўқ. Қизил-сариқ форма кимнингдир бўйига тўғри келмаган, лекин ҳамма уни ғурур билан кияди.
Болалар ўз гуруҳида ўтказган вақтидан — қўғирчоқ театри, саҳна кўринишлари ва мусиқа машғулотларидан завқланади.
Фото: ЮНИСЕФ.
Бундай мулоқот бебаҳодир, у ўйин орқали болаларнинг онги ривожига туртки беради, Ўзбекистон инсон капитали учун мустаҳкам асос яратади.
Бу оддий лаҳзалар Ўзбекистон таълим тизими ғалабасининг бир қисмидир. Ҳаётнинг биринчи беш йили инсон энг тез ўсадиган ва ривожланадиган давр эканини, инсон мияси ривожланишининг 90 фоизи беш ёшга тўлгунга қадар содир бўлишини эътироф этган ҳолда, мамлакат боланинг эрта ёшдаги ривожланишига муҳим сармоя киритди. Далиллар шуни кўрсатадики, ижтимоий ҳимояга энг кўп муҳтож бўлган болалар учун бундай инвестициялар камбағалликни тугатишга, тенгсизликни бартараф этишга ва келажакда меҳнат самарадорлигини оширишга ёрдам беради.
Мисли кўрилмаган сиёсий ирода бўлгани боис эрта ёшдаги болалар таълимига катта давлат ресурслари ажратилди. 2018 йилдан бери мактабгача таълим соҳасига киритилган миллий инвестициялар 3 баробар кўпайди ва маълум вақтга келиб таълим учун ажратилган маблағ давлат бюджетининг 20 фоизидан ортиғини ташкил этди. Болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси 2017 йилда 30 фоиз бўлган бўлса, бу кўрсаткич 2022 йилда 69 фоиздан ошди.
Бундан ташқари, муқобил моделлар, жумладан, давлат-хусусий шерикчилик асосидаги мактабгача таълим ташкилотлари жорий этилди, натижада 2018 йилдан бери 21 600 дан ортиқ бундай ташкилотлар фойдаланишга топширилди.
Қўйилган мақсадга эришиш ва мактабгача таълим ташкилотига қатнаш борасидаги тенгликсизликни бартараф этиш учун болаларни эрта ёшда ривожлантиришнинг муқобил марказлари барпо этилди. Улар кўпинча мактабгача таълим ташкилотлари бўлмаган жойларда очилди. Шабнам қатнайдиган марказ ҳам шулардан бири. Бундай хизматлар камбағал оилалар учун ижтимоий ҳимоянинг муҳим қисмларидан биридир. Далиллар шуни кўрсатадики, эрта ёшдаги болалар ривожланиши ва таълими тенгсизликни енгиб ўтишга ва келгуси ҳаётда юқори даромад олишга ёрдам беради.
Бу натижа бермоқда. Шабнам каби болалар эрта ёшда ривожланиш ва таълим олиш хизматларидан бепул фойдаланишади. Улар асосан мактабгача таълим хизматларидан фойдаланиш имконияти бўлмаган оилаларнинг фарзандларидир.
Бу каби муқобил марказларнинг очилиши ижтимоий кўмакка муҳтож оилаларнинг фарзандларига мактабгача таълим муассасаларида тарбияланиш имконини берди, қамров сезиларли даражада ошди. Масалан, Шабнам борадиган марказ жойлашган Наманган вилоятида қамров олдин 24 фоизни ташкил этган бўлса, ҳозир бу кўрсаткич 70 фоизга етди. Вилоятда болаларни мактабгача таълим ташкилотлари билан қамраб олишни йил охиригача 75 фоизга етказиш мақсад қилинган.
Эрта таълимга сармоялар беҳуда кетмайди. Уларнинг фойдаси юқори. Далиллар эрта болалик даврида таълимга сарфланган ҳар бир доллар 9 баробар кўпайиб қайтишини кўрсатади. Бу рақамлар жуда таъсирли, бироқ уларни болаларда шаклланадиган когнитив, ижтимоий, ҳиссий, тил ва жисмоний кўникмалар билан солиштириб бўлмайди, чунки улар болалар келажакда академик ва ижтимоий муваффақиятларга эришиши учун замин ҳозирлайди.
Ҳукуматнинг эрта ёшдаги таълимни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш учун сўнгги беш йил ичида ЮНИCЕФ қарийб 2 миллион АҚШ доллари миқдорида сармоя киритди. Натижада янги қонунлар, миллий сиёсат ва режалар, маълумотларни йиғиш механизмлари ишлаб чиқилди ва эрта ёшдаги таълим сифати яхшиланди. ЮНИCЕФ эрта ёшдаги таълимни ривожлантириш стандартларини қайта кўриб чиқиш, мактабгача таълим дастурини ишлаб чиқиш ва педагогларни тайёрлаш орқали ҳам ушбу соҳага ҳисса қўшди. Муқобил моделларни жорий этиш, болалар, ота-оналар ва ўқитувчиларга мўлжалланган рақамли ечимларни мунтазам татбиқ этиш ҳисобига хизматлар миқёси кенгайди.
Мазкур соҳадаги қатъий давлат сиёсати ҳамда кўп томонлама ҳамкорлик туфайли 2022 йилда 3 ёшдан 6 ёшгача бўлган қарийб 2 миллион бола сифатли мактабгача таълим билан қамраб олинди.
Ҳукумат ўз олдига 2030 йилгача барча болаларни мактабгача таълимга жалб этиш бўйича янги улкан мақсад қўйди. Унга эришиш учун қўшимча мактабгача таълим ташкилотларига кўпроқ сармоя киритиш, таълим сифатини ошириш, педагогларни тайёрлаш тизимини янги касбий стандартлар асосида такомиллаштириш зарур.
«Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан ўзгаришлар учун мактабгача таълим нақадар муҳим эканлигини эътироф қилиш ҳамда ушбу соҳада мисли кўрилмаган даража қилинаётган саъй-ҳаракатлар юксак баҳога лойиқдир», деди ЮНИCЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде.

O’zbekiston village, Turakurgan district, Namangan region. Here in the land of ancient towers — minoras, the race for building the biggest, tallest and most colourful tower is on! Shabnam (6 years old) goes against Imona (6), and it looks like the latter is winning.
Shabnam and Imona. Photo by UNICEF.
Shabnam is not perturbed. She is calm, careful and takes her time to finish the task at hand. She loves building blocks and the care in which she is constructing her tower bears testimony to her earlier assertion.
Shabnam is thoughtful yet witty. When her best friend Rukhshona (6) plays the lead in the traditional fable ‘Bogirsok' and is charming everyone, she is the only one who reminds the fox to “eat” the clever Bogirsok. Shabnam is a delight, smart, playful and in this room, among her peers, the young girl is thriving.
This was not always the case.
A few years ago, there was no preschool centre, in O’zbekiston village, a remote village in Turakurgan district, Namangan region. Here most parents are simple farmers, mainly subsistence farmers and Shabnam, remembers lengthy days spent at home, with little to do.
“I was just sitting at home. It was so boring. Now I come to school, I play with my friends, I love writing, playing with blocks and Lego is my best” says Shabnam.
Shabnam is not alone, like most of her peers here, before this centre, there was limited early stimulation.
She is part of a group of 20 pupils, that come to this “alternative” preschool in the morning, another group of around 20 comes in the afternoon. The preschool was allocated space in a wing of a local tertiary institution in the district. Unlike most children I see in Uzbekistan, these are simple children, devoid of the usual ribbons and frills many of their better off peers have. The red and yellow uniform outgrows some, but all of them wear it with pride.
The children revel in their moments in their classroom — the puppet show, the drama and the music.
This interaction is priceless, stimulating these young minds through play and emphatically laying the foundation for Uzbekistan’s human capital.
These humble moments are part of the unfolding education triumph in Uzbekistan.Cognizant that the first five years of life are the fastest period of human growth and development, as 90% of a person’s brain development occurs by the age of five, the country has made decisive investment in the early years. Evidence has shown that such investment for most vulnerable children, helps break the cycle of poverty, addresses inequality and will boost future productivity.
Unprecedented political will has seen enormous public resources ploughed into preschool education. National investment in Early Childhood Education, saw a threefold increase since 2018, reaching over 20% of the public education budget at one point.Consequently, enrollment rose to over 69% in 2022 as compared to 30% in 2017.
Further, alternative models including private-public partnership were introduced leading to over 21,600 new preschool facilities established since 2018;
To reach the last mile and bridge the equity gap, alternative ECD centres such as Shabnam’s are scattered around the country in places where there was no access before, often where communities could not afford such a service and importantly, offering a foundational social safety net for some of the most vulnerable families in Uzbekistan. Evidence shows that early interventions can help children overcome disparities and increase adult wages later in life.
It is working.
Children like Shabnam get to access early child stimulation and learning for free. These are children that often would not have the luxury to access these facilities.
Following the introduction of alternative centers such as this one, preschool is reaching some of the most vulnerable and marginalized children and coverage has soared. In Namangan Region, where Shabnam’s centre is located, for instance the coverage used to be 24% and now it stands 70%, the region is optimistic, and target by the end of the year is 75%.
The investment on early learning is not lost. Return on investment is high. Evidence shows that for every $1 spend on Early Childhood Education, there is a return of $9, while this is hugely impressive, it cannot begin to even compare with the premium return on cognitive, social, emotional, language, and physical skills that prepare children for future academic and social successes, that are yielded.
Over the last five years UNICEF has invested nearly $2 million to support the government in preschool education. The result has been the adoption of new laws, national policies and plans, data collection and quality assurance mechanisms. UNICEF further supported the quality of pre-school education by revising Early Learning Development standards, developing the preschool curriculum, and teacher training. Service delivery has been expanded through the introduction of alternative models, further introducing digital solutions targeting children, parents and teachers.
With such support, the government has been able to provide quality preschool education to almost 2 million children in the age group of 3−6 years in 2022.
The government has set new ambitious target to reach all children with preschool education by 2030. This will require more investment for additional preschools, enhancing quality, improving teacher training system based on new teachers' professional standards.
“Education is the foundation for human capital, a platform on which we build our present and future, and investing in the early years is the cornerstone of any thriving society,” said Munir Mammadzade, UNICEF Representative in Uzbekistan.
“Congratulations to the Government of Uzbekistan for recognizing the transformative power of early education and moving the agenda exponentially forward,” he added.