Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги икки блогерни қидирувга берди. Уларнинг исм-шарифлари Ички ишлар вазирлиги сайтининг тегишли бўлимида эълон қилинган.
Биринчиси, Sanjar Xo’ja тахаллуси билан танилган Санжар Икромов (1988 йилда туғилган, YouTube`да 200 мингдан ортиқ, Telegram`да 18,3 минг, Facebook`да 29 минг обуначиси бор). У сиёсат, иқтисод ва психология мавзуларида ёзади ва гапиради. Ҳозирда Туркияда яшайди.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми «а» банди (жуда кўп миқдордаги фирибгарлик / БҲМнинг 400 бараваридан 600 бараваригача миқдорда жарима ёки 8 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) бўйича айблов эълон қилинган.
Иккинчи қидирувдаги блогер — Шерали Комилов (1979 йил), Detektiv Uz YouTube-канали муаллифи (17,8 минг обуначи, Facebook`да — 8140). У асосан ижтимоий мавзуларни кўтариб чиқади. Унинг кўплаб постларида диний блогер Аброр Абдуазимов (Аброр Мухтор Алий) танқид қилинади.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-модда 3-қисми «б» банди (фирибгарлик ўта хавфли рецидивист томонидан содир этилган бўлса, — БҲМнинг 400 бараваридан 600 бараваригача миқдорда жарима ёки 8 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) ҳамда 140-моддаси 3-қисмининг «а» банди (ҳақорат қилиш жабрланувчини ўз хизмат ёки фуқаролик бурчини бажариши муносабати билан боғлиқ ҳолда / БҲМнинг 400 бараваридан 600 бараваригача миқдорда жарима ёки 2 йилдан 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилгача озодликни чеклаш билан жазоланади) бўйича айблов эълон қилинган.

Министерство внутренних дел Узбекистана объявило в розыск двух блогеров. Их имена опубликованы в соответствующем разделе на сайте МВД. Внимание на это обратили пользователи социальных сетей.
мвд, розыск, санжар икрамов, шерали комилов
Первый — Санжар Икрамов (1988 года рождения), известный под псевдонимом Sanjar Xo’ja (свыше 200 тысяч подписчиков на YouTube, 18,3 тысячи — в Telegram, 29 тысяч — в Facebook). Он пишет и рассказывает про политику, экономику и психологию. В настоящее время проживает в Турции.
Ему предъявлено обвинение по пункту «а» части 3 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в крупном размере / наказывается штрафом от 300 до 400 БРВ или исправительными работами от 2 до 3 лет либо лишением свободы от 5 до 8 лет с лишением определённого права).
Второй разыскиваемый — Шерали Комилов (1979), автор YouTube-канала Detektiv Uz (17,8 тысячи подписчиков, Facebook — 8140). Он часто выступает на общественные темы. Во многих его постах звучит критика в адрес религиозного блогера Аброра Абдуазимова (Аброр Мухтор Алий).
Ему предъявлено обвинение по пункту «б» части 3 статьи 168 (мошенничество, совершенное повторно или опасным рецидивистом / наказывается штрафом от 300 до 400 БРВ или исправительными работами от 2 до 3 лет либо лишением свободы от 5 до 8 лет с лишением определённого права) и пункту «а» части 3 статьи 140 УК (оскорбление в связи с выполнением потерпевшим своего служебного или гражданского долга / наказывается штрафом от 400 до 600 БРВ или исправительными работами от 2 до 3 лет либо ограничением свободы до 1 года).