20 августдан бошлаб Бишкекдаги автобус ва троллейбусларда фақат нақд пулсиз ҳисоб-китоблар амалга оширилади. Бу ҳақда Қирғизистон пойтахти мэрияси эълон қилди.
Йўловчилар транспорт карталари, контактсиз тўлов функциясига эга бўлган барча маҳаллий банкларнинг карталари ва виртуал NFC картаси каби бир неча усулда йўл ҳақини тўлашлари мумкин бўлади.
Бу сўнгги уч йил ичида Бишкек мэриясининг шаҳар жамоат транспортини тўлиқ нақд пулсиз тўловга ўтказиш бўйича учинчи уринишдир. Охирги марта бундай ўтиш ўтган ёзда режалаштирилган эди, аммо у шаҳарликлар илтимосига кўра қолдирилганди.
Бишкек жамоат транспортида «Тулпар» электрон чипталар тизими 2020 йилнинг март ойида жорий қилинган. Лойиҳа Швейцариянинг BPC AG компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилди ва расмийлар томонидан эълон қилинган тендерда ғолиб чиқди.
Бишкек автобус-троллейбусларини электрон чипталарга ўтказиш тўғрисидаги қарор 2018 йилда рақамлаштириш ва шаҳар жамоат транспортини «такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар» доирасида эълон қилинган эди.
Ўшанда пойтахт мэрияси нақд пулда йўл кира тўлаш «транспорт ҳаракатини кечиктириши» ва «даромаднинг катта қисми кассага тушмаслиги»га сабаб бўлишини таъкидлаган эди. Расмийларнинг қайд этишича, электрон чипталар тўлов тизимини шаффофлаштиради ва бюджет даромадларини оширади.

С 20 августа в автобусах и троллейбусах Бишкека будет действовать только безналичный расчёт. Об этом объявила мэрия столицы Кыргызстана.
Пассажиры смогут оплатить проезд несколькими способами, в том числе с помощью транспортных карт, карт всех местных банков с функцией бесконтактной оплаты и виртуальной карты NFC.
Эта третья попытка мэрии Бишкека перевести городской общественный транспорт на полную безналичную оплату за последние три года. Последний раз такой переход планировался летом прошлого года, но его отложили по просьбе горожан.
Систему электронного билетирования «Тулпар» в общественном транспорте Бишкека ввели в марте 2020 года. Проект был реализован совместно с швейцарской компанией BPC AG, выигравшей объявленный властями тендер.
О решении перевести автобусы и троллейбусы Бишкека на электронное билетирование было объявлено ещё в 2018 году в рамках цифровизации и «комплексных шагов по улучшению» городского общественного транспорта.
В столичной мэрии тогда отмечали, что наличная оплата проезда «задерживает ход движения транспорта», а «немалая часть выручки не доходит до кассы». Электронное билетирование, подчёркивали власти, сделает прозрачной систему оплаты и увеличит поступления в бюджет.